Rusko pripravuje ako reakciu na sankcie návrh zákona o zmrazení aktív zahraničných vlastníkov

Add Comment

Popredný ruský zákonodarca zverejnil, že  pracuje na návrhu zákona, ktorý by ako odvetu na západné ekonomické sankcie zmrazil aktíva európskych a amerických firiem pôsobiacich v Rusku.

Andrej Klišas, predseda  výboru hornej komory pre ústavné práva si je istý, že Rusko musí mať dostatok finančnej sily na to, aby sa vysporiadalo s hrozbou sankcií prichádzajúcich zo zahraničných krajín. Tím právnikov v súčasnosti pripravuje samostatný federálny zákon, ktorý by ruskému prezidentovi a vláde umožnil zabaviť majetok nachádzajúci sa v Rusku, ktorý vlastnia cudzinci a to vrátane majetku patriaceho do súkromných spoločností, povedal senátor tlačovej agentúre  RIA Novosti.

Návrh zákona je v reakciou na vážnu politickú krízu na Ukrajine a hrozbu sankcií voči Rusku prichádzajúcu z USA a ďalších krajín.

„Všetky sankcie musia byť vzájomné,“ uviedol Klišas .

Senátor dodal, že nemá žiadne pochybnosti o tom, že takéto opatrenie je v súlade s európskymi normami. „Môžeme si pripomenúť príklad Cypru, kde bol príkaz na konfiškáciu majetku v podstate jednou z podmienok pre získanie podpory z Európskej únie.“

Klišas odmieta myšlienku, že opatrenie prispeje k zvýšeniu napätia. „ Navrhujeme len, že namiesto toho, aby sme sa navzájom vyhrážali sankciami, mali by sme si spoločne s našimi partnermi v pokoji prečítať ukrajinskú ústavu  a pochopiť, čo sa v tejto suverénnej krajine stalo,“ povedal ruský zákonodarca. „Hlavnou vecou, ktorú sa snažíme dosiahnuť, či už to naši európski a americkí partneri chcú, alebo nie, je prinútiť  ostatných, aby počúvali naše právne argumenty a adekvátne na ne reagovali, “ povedal Klišas.

Senátor dodal, že Rada federácie plánuje oficiálne osloviť parlamenty Poľska, Nemecka a Francúzska (garantov zmluvy z 21. februára medzi ukrajinskými úradmi a opozíciou) so žiadosťou o poskytnutie právneho posúdenia ukrajinských udalostí. Podobné žiadosti budú predložené aj parlamentom ostatných európskych krajín a USA.

Začiatkom tohto týždňa Biely dom odvolal obchodné rokovania a prerušil všetky vojenské vzťahy s Ruskom  a prezident Barack Obama povedal, že ak bude Rusko  „pokračovať v jeho súčasnej trajektórii,“ je americká administratíva  pripravená na „celú sériu krokov – ekonomických a diplomatických, ktoré budú Rusko izolovať  a budú mať negatívny dopad na ruskú ekonomiku a jej postavenie vo svete.“

Ruskí predstavitelia už tieto hrozby odsúdili ako jednostranné a sebecké. „Tí , ktorí sa snažia interpretovať situáciu ako druh agresie a hrozia sankciami a bojkotom, sú  takí istí, ako tí, ktorí sústavne a dôsledne povzbudzovali obe strany k odmietaniu dialógu a nakoniec ukrajinskú spoločnosť polarizovali,“ povedal v pondelok na zasadnutí Rady OSN pre ľudské práva minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo vo svojom oficiálnom vyjadrení, že americkí politici strácajú  správnu  predstavu a chápanie  skutočného stavu vecí v 21. storočí. „Moskva jasne a opakovane vysvetlila Američanom, prečo ich jednostranné represívne opatrenia nezodpovedajú štandardom civilizovaných vzťahov medzi národmi. Ak to neprinesie želaný výsledok, budeme sa im musieť odplatiť a nemusí to byť oko za oko, zub za zub,“ uviedol hovorca ministerstva Alexander Lukaševič.

Preklad z RT Foto: RIA Novosti / Vladimir Fedorenko

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

  & Časopis