Rusko zarobilo na poľnohospodárskych výrobkoch viac ako vývozom zbraní

· Čas čítania: 2 min.

Jedným z dôsledkov ruského potravinového embarga voči EÚ a slabšieho rubľa bol pozoruhodný boom v poľnohospodárstve, píše nemecký týždenník Der Spiegel.

Ruské poľnohospodárstvo bolo od rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991 v úpadku. Investori sa tomuto sektoru vyhýbali, pričom radšej investovali do ťažby nerastných surovín. V priebehu tohto obdobia prišlo Rusko o približne 35 miliónov hektárov ornej pôdy, čo predstavuje plochu veľkú takmer ako Nemecko.

Všetko sa zmenilo v roku 2014 zavedením západných protiruských sankcií a následnou reakciou Moskvy. „V posledných rokoch sa podiel poľnohospodárstva na ruskej ekonomike zvýšil, na rozdiel od celosvetového trendu. V minulom roku Rusko prvýkrát získalo z poľnohospodárskeho vývozu viac než z predaja zbraní,“ píše sa v správe. Produkcia obilnín za posledných šesť rokov vzrástla a v roku 2015 Rusko zosadilo USA z pozície najväčšieho svetového výrobcu a vývozcu pšenice.

Podľa ruského ministerstva poľnohospodárstva bude tohtoročná úroda najmenej 110 miliónov ton. V súčasnosti Rusko vyváža 22,5 milióna ton obilia, v období rokov 2016 a 2017 sa očakáva zvýšenie tohto objemu o 4,5 milióna ton. Americké ministerstvo poľnohospodárstva očakáva, že tento rok Rusko predbehne v objeme vývozu pšenice aj Európsku úniu. Krajine sa podarilo získať zmluvy na vývoz 120-tisíc ton pšenice do Egypta a čoskoro začne dodávať túto komoditu aj do Číny.

Ruskému poľnohospodárstvu pomohol aj slabší rubeľ, a to tým, že umožnil plodinám vypestovaným v tuzemsku stať sa konkurencieschopnejšími na svetovom trhu. Odborníci sú optimisti, čo sa týka prognóz pre produkciu pšenice v Rusku až do roku 2020, s poukazom na slabý rubeľ.

Podľa ruského premiéra Dmitrija Medvedeva krajina ako jeden z popredných svetových vývozcov poľnohospodárskych produktov získava na rozmachu. Rusko zároveň úspešne získava späť svoje postavenie hlavného dodávateľa na svetovom trhu potravín. Minister poľnohospodárstva Aleksandr Tkačev predpovedal, že poľnohospodárstvo by sa mohlo stať druhým najväčším exportným odvetvím v krajine, a to tesne za energetikou.

Zdroj: https://www.rt.com/business/358387-russia-agriculture-boom-sanctions/

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár