Rozprávka so šťastným koncom sa nekoná ani v Izreali

Foto: Naftali Bennett

Predseda vlády Naftali Bennett sa snažil v pondelok 27.9. podať dokonalú rozprávku o COVID-19 vo svojom príhovore k lídrom OSN.

Bol tu nepriateľ (vírus), hrdina (Bennett) mal jasný plán: koronavírus „zametá svetom“, štát Izrael je – vďaka prelomovej taktike krajiny spájajúcej „múdrosť“ vedy so silnou politikou – na ceste k víťazstvu.

Ale pokiaľ ide o COVID-19, nezaznamenali šťastný koniec – dokonca ani v Izraeli.

Za posledné dva mesiace zomrelo na COVID-19 viac ako 1 200 Izraelčanov, v porovnaní s 266 úmrtiami za štyri mesiace od apríla do júla.

Bennett nastúpil do funkcie v júni. Izrael zahájil svoju šialenú kampaň na propagáciu  tretej „posilňovacej“ dávky vakcíny 1. augusta pre obyvateľov starších ako 12 rokov, ktorí boli očkovaní najmenej päť mesiacov pred 29. augustom.

Izraelské nemocnice dnes kolabujú a v niektorých prípadoch nedokážu poskytnúť ani primeranú starostlivosť viac ako 600 vážnym prípadom s ochorením COVID-19, ktorí zapĺňajú oddelenia. Zdravotnícky personál trpí posttraumatickým stresom a vyčerpanosťou. A nie je ani dostatok prístrojov ECMO, ani ľudia vyškolení na ich obsluhu.

Izrael sa riadi heslom, že „kto zachráni jeden život, ako keby zachránil celý svet“, povedal Bennett.

Údaje ale naznačujú, že sa to nedarí.

Po roku, v ktorom Izrael držal študentov doma zo strachu pred šírením vírusu, sa Bennettova vláda rozhodla otvoriť školy. Lídrom OSN povedal o svojom rozhodnutí požadovať od rodičov, aby testovali svoje deti antigénovými testami. Následne viac ako 150 000 izraelských detí skončilo len v mesiaci september v domácej izolácii.

BENNETT začal „propagovať“ posilňovaciu dávku vakcíny a spustil celonárodnú kampaň ešte predtým, ako tento krok schválil americký úrad pre potraviny a liečivá.

„S treťou dávkou ste sedemkrát viac chránení ako s dvoma dávkami a 40 – krát viac chránení ako bez akejkoľvek vakcíny,“ povedal premiér a dodal, že „je rád, že izraelská cesta inšpirovala ostatné krajiny, aby aplikovali posilňovacie dávky.“

Aj keď je pravda, že mnoho bohatých krajín, najmä v Európe, súhlasilo s tým, že posilňovacie injekcie sú nevyhnutné, väčšina z nich ponúka tretiu dávku iba starším ľuďom a osobám s oslabeným imunitným systémom.

V Spojených štátoch, hoci Pfizer žiadal FDA, aby sprístupnil 3. dávku všetkým osobám starším ako 16 rokov, poradný panel regulačného orgánu vyhlásil, že zatiaľ nie je dostatok dôkazov, že je tretia vakcína potrebná pre všetkých ľudí.

Kampaň „booster“ nezaberá tak rýchlo, ako Bennett dúfal, hlavne u mladších občanov Izraela.

V Izraeli sa od nedele (3.10.) skrátila lehota, po ktorú platia tzv. zelené pasy, ktoré znamenajú vstupenku k spoločenskému životu. Po novom sa s nimi ľudia dostanú napríklad do reštaurácií a barov, posilňovní, hotelov, bazénov, knižníc alebo na športové a kultúrne podujatia len šesť mesiacov po druhej dávke očkovania proti covidu. Na predĺženie pasu je potrebné prísť na tretiu dávku vakcíny.

To znamená, že v nedeľu, keď začalo platiť nové nariadenie krajiny stratilo zelený pas viac ako milión ľudí.

Dve dávky vakcíny dostalo asi 61% obyvateľov Izraela, tri približne 37%. Zelený pas je potrebný tiež pri návšteve univerzít, turistických atrakcií, múzeí a výstav alebo pri konferenciách. Deti do 12 rokov sa môžu testovať zadarmo, pre starších už testy zadarmo nie sú.

Podľa údajov ministerstva zdravotníctva účinnosť očkovania v krajine od začiatku júna výrazne klesla.

Iba tri dni pred Bennettovým prejavom ho národný výbor expertov na COVID-19 varoval, že jeho politika spoliehať iba na tretiu dávku sa neosvedčuje.

Ak však Bennett verí, že Izrael vyhráva boj proti COVID-19, potom výbor expertov v skutočnosti nepočúva.

Bennettova reč „a žili šťastne až do smrti“ bola fatamorgána v porovnaní s realitou v Izraeli.

Autor: MAAYAN JAFFE-HOFFMAN

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1./ Dear world: Bennett misled you on Israel’s COVID-19 success at UN – analysis, Jerusalem post.com, 29.9.2021

2./ Izrael obmedzil platnosť covid pasov na pol roka od druhej dávky vakcíny, rtvs.sk, 3.10.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár