Sankčná vojna: Amerika tuhšie zovrie Európu

Keď Snemovňa reprezentantov Spojených štátov odhlasovala v noci na stredu opatrenia na sprísnenie protiruských sankcií, začalo dochádzať aj tým najospanlivejším politickým figúram v Bruseli, že americká ofenzíva smeruje i proti Európskej únii. Napriek tomu, že Brusel sprísňuje vlastné sankcie, ktoré na pokyn z Washingtonu uvalil na Ruskú federáciu pred troma rokmi a odvtedy ich periodicky predlžuje. Američania ale hospodársku kampaň proti Rusku rozširujú do takej miery, že pripravovaná novela sankčného zákona môže rozvrátiť európsku energetiku.

Hrubou silou

Dalo by sa to nazvať otvorením generálneho útoku na koncepciu energetickej bezpečnosti európskych vazalov Spojených štátov. Tá spočíva v udržiavaní rôznorodosti zdrojov dovážaných energonosičov, pričom v celkovom mixe má tradične vysoké zastúpenie ruský zemný plyn. Spojené štáty držali dosiaľ európske satelity v nevoľníctve prostredníctvom vojenskej, finančnej a informačnej hegemónie. Teraz si toto zovretie poisťujú protiruskou ofenzívou na poli európskej energetiky. Viac než desať rokov sa otvorene pokúšajú vypudiť ruskú konkurenciu z európskych trhov a pripraviť ruský energetický gigant Gazprom o európskych zákazníkov. Nie ani kvôli tomu, že Gazprom je nadnárodnou korporáciou s majoritnými ruskými vlastníkmi, ale preto, že medzi nimi má navrch ruský štát.

Práve proti nemu vedie Washington studenú vojnu a v rámci nej sa pokúša dusiť ruskú ekonomiku. Hospodárska vojna proti Rusku, ktorú rozpútali americkí neokonzervatívci, však koliduje s realizačnými krokmi dlhodobého globalizačného projektu nadnárodného kapitálu. Ruské a čínske politické vedenie je do neho zapojené rovnako ako najvyššie štruktúry Európskej únie. Moskve a Pekingu, ale aj Indii a Ázii ako celku sa darí zvyšovať vplyv v tomto projekte na úkor Západu. V Berlíne a Bruseli nechcú zmeškať globalizačný vlak a naskakujú do neho i bez účasti USA a požehnania Washingtonu.

To vedie k transatlantickým treniciam, v ktorých sa mocenská hierarchia vo Washingtone správa navyknutým imperiálnym spôsobom a vynucuje si poslušnosť hrubým nátlakom. Krátke oteplenie vzťahov medzi Bielym domom a Kremľom sa skončilo pred desiatimi rokmi, keď sa ruský prezident Vladimir Putin odhodlal k tomu, k čomu sa v metropolách členských krajín EÚ až do polovice tohto roku nik neodvažoval: k vypovedaniu slepej poslušnosti Spojeným štátom. Obrat nastal koncom mája, keď nemecká kancelárka Angela Merkelová začala nahlas spochybňovať USA ako spoľahlivého partnera. Biely dom odhodil rukavice a vyostril boj o trhy a zdroje.

Bezohľadne voči európskym vazalom

Novým prvkom v neoimperiálnej mocenskej hre Washingtonu je bezohľadnosť voči vojensky podrobenej Európe. Staré štruktúry, ktoré ovládajú obe komory amerického Kongresu, prestávajú zohľadňovať potreby a záujmy tzv. európskych partnerov a zintenzívňujú hospodársku vojnu proti Rusku. Najnovšie tým spôsobom, že prenášajú účinok sprísnených protiruských sankcií aj na európske korporácie pôsobiace v ruskej ekonomike. Zloba Washingtonu nepostihne len partnerov Gazpromu v pripravovanom plynovode NordStream 2, ako rakúsky ÖMV, holandský Royal Dutch Shell, francúzsky Engie, nemecký Uniper a tiež nemecký Wintershall. Chystaný zákon umožňuje v senátnej verzii (tá sa mierne odlišuje od verzie schválenej v Snemovni reprezentantov) penalizovať všetky spoločnosti, ktoré sa zúčastňujú na projektoch v kľúčových sektoroch ruskej ekonomiky. Popri energetike sa to týka ťažobného priemyslu, lodiarstva, hutníctva, stavby železníc a ďalších odvetví.

Po zosúladení oboch verzií pôjde navrhovaný zákon na podpis k prezidentovi Trumpovi. Ten ho síce môže vetovať, ale staré rusofóbne štruktúry v Kongrese ho ľahko prehlasujú. Americkí neokonzervatívci nebudú spokojní dovtedy, kým americké kapitálové skupiny neovládnu európsku energetiku prostredníctvom priamych dodávok skvapalneného plynu z USA, alebo iných energonosičov zo zdrojov a cez distribútorov, ktorých budú mať plne pod kontrolou. Nemecký minister zahraničia Sigmar Gabriel a rakúsky kancelár Christian Kern varovali v polovici júna, že „americký návrh zákona pozoruhodne otvorene opisuje, o čo fakticky ide: o predaj amerického skvapalneného plynu a vytlačenie ruských dodávateľov plynu z európskych trhov.“ Rozhorčene dodali: „Energetické zásobovanie Európy je záležitosťou Európy, a nie Spojených štátov amerických! O tom, kto a ako nám dodáva energiu, rozhodujeme sami na základe otvorenej súťaže v prostredí voľného trhu.“ Ukazuje sa, že americký Kongres je odhodlaný viesť hospodársku vojnu s Ruskom na dvoch frontoch. Najnovšie aj na tom európskom.

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2025

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

Pridaj komentár