Šéf kanadskej rozviedky obhajuje špionážne činnosti

Šéf kanadskej špionážnej agentúry,  ktorú obviňujú z údajnej  ekonomickej špionáže proti Brazílii, bránil agentúrne praktiky, pričom povedal, že jej práca je legálna a nie je zameraná  na Kanaďanov.

John Forster, šéf Kanadského strediska komunikačnej bezpečnosti (CSEC),  sa k obvineniam  vyjadril v stredu  na technologickej konferencii v Ottawe, informovala agentúra AFP.

„Všetko, čo CSE(C) robí, pokiaľ ide o zahraničnú tajnú spravodajskú službu  je v súlade s kanadským právom“ povedal. Forster tiež poukázal na to, že objektom ich činností nie sú kanadskí občania.

„Môžem vám povedať, že v našich zahraničných spravodajských činnostiach sa nezameriavame na Kanaďanov doma, alebo v zahraničí, ani  na nikoho v Kanade. V skutočnosti je to  zákonom zakázané. Ochrana súkromia Kanaďanov je náš najdôležitejší princíp, “ povedal.

Šéf CSEC však, odmietol komentovať, či agentúra viedla špionáž v Brazílii.

CSEC bola venovaná značná pozornosť od nedele večer, kedy brazílske médiá informovali o tom, že  spravodajská agentúra monitorovala komunikáciu z brazílskeho Ministerstva  Baníctva a energetiky (MME).

Toto odhalenie bolo publikované na základe uniknutých dokumentov od amerického informátora Edward Snowdena.

Dokumenty ukazujú, že CSEC urobila podrobný prehľad komunikácie brazílskeho ministerstva, vrátane telefónnych hovorov, e – mailov a internetovej komunikácie.

 Vodca kanadskej opozície NDP  Thomas Mulcair v stredu uviedol, že obvinenie CSEC zo špehovania  MME, kvôli získaniu priemyselných  výhod sú „absolútne neprijateľné“.

„Bavíme sa o type správania, ktoré  vytýkame ostatným krajinám, často krajinám, ktoré nie sú právnymi štátmi, ktoré preto nemajú potrebu  dodržiavať medzinárodné normy, “ povedal Mulcair a dodal: “ Týmto typom správania sme sa sami zaradili medzi ne“.

„Toto nie je použitie spravodajskej siete za účelom ochrany  našich obranných štruktúr, našich národných záujmov, alebo dokonca našich vlastných spoločností. Aktívna špionáž ministerstiev a spoločností v inej krajine, aby Kanaďania (kanadské spoločnosti) získali ekonomickú výhodu, je nielen nezákonné, je to nezodpovedné a pred svetom to Kanadu očierňuje“ vyhlásil Mulclair.

Obvinenia zo špionáže  narušili vzťahy s Brazíliou, ktorá je  pre Kanadu dôležitým obchodným partnerom.  Brazílska prezidentka Dilma Rousseffová v pondelok žiadala od Kanady vysvetlenie toho, čo sa stalo.

„Toto je zo strany krajín, ktoré chcú byť partnermi, neprípustné. Odmietame kybernetické vojny,“ povedala.

Brazílisky minister zahraničných vecí  Luiz Alberto Figueiredo taktiež predvolal kanadského veľvyslanca v hlavnom meste Brasilia, aby mu tlmočil rozhorčenie brazílskej vlády a požadoval od neho vysvetlenie.

Preklad z presstv

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár