Škandál roka? PEGASUS – špionáž politikov a novinárov

Str. 6 – Škandál roka? PEGASUS – špionáž politikov a novinárov

Edward Snowden prognózoval, že tento príbeh bude škandálom roka. Podľa informácií z júlového prieskumu 17 mediálnych organizácií mali spyware použiť na pokus o haknutie smartfónov novinárov, vládnych predstaviteľov a aktivistov v oblasti ľudských práv po celom svete.

Washington Post uviedol, že spyware Pegasus s licenciou izraelskej skupiny NSO Group použili na zacielenie telefónov dvoch žien blízkych komentátorovi Džamalovi Chašogdžímu, ktorého zavraždili na saudskoarabskom konzuláte v Turecku v roku 2018. Britský The Guardian a ďalšie médiá písali, že vyšetrovanie naznačuje rozsiahle a pokračujúce zneužívanie hakerského softvéru NSO, ktorý infikuje smartfóny a extrahuje správy, fotografie, e-maily, nahráva hovory a tajne aktivuje mikrofóny. Vyšetrovanie poukazuje na zneužite softvéru, o ktorom tvorca tvrdí, že je určený len na použitie proti teroristickým skupinám, obchodníkom s drogami a zločincom.

Pegasus patrí medzi pokročilé softvéry, ktoré infikujú systém iOS a Android a umožňujú jeho operátorom zaznamenávať činnosť zariadenia. Na základe výskumov tento únik obsahuje zoznam 50000 telefónnych čísel. Klienti NSO ich identifikovali ako čísla ľudí, ktorí ich zaujímajú. Zoznam obsahuje mnoho blízkych rodinných príslušníkov kráľov a sultánov, čo naznačuje, že práve oni mohli prostredníctvom spravodajských služieb krajiny nariadiť sledovanie a špehovanie príbuzných.

Spoločnosť NSO Group vydala na svojej stránke vyhlásenie, v ktorom poprela správy mediálnych spoločností pod vedením parížskej neziskovej organizácie Forbidden Stories. „Správa Forbidden Stories je plná nesprávnych predpokladov a nepotvrdených teórií, ktoré vyvolávajú vážne pochybnosti o spoľahlivosti a záujmoch zdrojov. Zdá sa, že neidentifikované zdroje poskytli informácie, ktoré nemajú žiadny faktický základ a sú ďaleko od reality. Po preverení ich tvrdení odmietame falošné obvinenia uvedené v správe,“ uvádza vo vyhlásení, a zároveň odmieta, že by technológia NSO bola akokoľvek spojená s vraždou Cha-šogdžího.

Amnesty International, ktorá rada zvykne diskreditovať tzv. nedemokratické režimy vo svete, odsudzuje nedostatočnú reguláciu sledovacích softvérov a predkladá naivnú výzvu: „Kým spoločnosť NSO a priemysel ako celok neukážu, že sú schopné rešpektovať ľudské práva, musí existovať okamžité moratórium na vývoz, predaj, prenos a používanie sledovacej technológie.“

Zacielené telefónne čísla boli na zozname, ktoré mediálnym spoločnostiam poskytla práve nezisková organizácia Forbidden Stories a Amnesty International. Ako skupiny zoznam získali, nie je jasné. Čísla na zozname neboli pripísané, ale reportéri identifikovali viac ako tisíc ľudí vo viac ako 50 krajinách. Zahŕňali niekoľko členov kráľovských rodín z Blízkeho východu, najmenej 65 vedúcich pracovníkov, 85 aktivistov za ľudské práva, 189 novinárov a viac ako 600 politikov a vládnych úradníkov – vrátane niekoľkých prezidentov a predsedov vlád. „Sme hlboko znepokojení zistením, že dvaja novinári Associated Press spolu s novinármi z mnohých spravodajských organizácií sú medzi tými, na ktorých sa mohol zamerať spyware Pegasus. Podnikli sme kroky na zaistenie bezpečnosti zariadení našich novinárov a vec vyšetrujeme,“ povedala riaditeľka AP Media Relations Lauren Eastonová. Hovorca agentúry Reuters Dave Moran píše: „Novinárom sa musí dovoliť podávať správy vo verejnom záujme bez strachu z obťažovania alebo ublíženia, nech sú kdekoľvek. Sme si vedomí správy a  celú záležitosť skúmame.“

Edward Snowden sa po týždni rozhodol tému okomentovať: „Najväčším nebezpečenstvom národnej bezpečnosti sa stali firmy, ktoré tvrdia, že ju chránia. Pri mojom nekonečnom optimizme mi to nedá a považujem príchod projektu Pegasus za bod obratu. Dobre a vyčerpávajúco preskúmaný a šialený príbeh o tom, ako okrídlený trójsky kôň v podstate mení telefón vo vrecku na výkonné sledovacie zariadenie, ktoré je možné na diaľku bez vedomia vlastníka zapnúť a vypnúť. Stručne povedané, telefón v ruke existuje v stave neustálej neistoty, ktorá je infikovaná každým, kto je ochotný vložiť peniaze do nového odvetvia neistoty.

AUTOR: Ján Horváth

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár