Sledovanie priateľov na Facebooku môže spôsobovať depresiu

· Čas čítania: 2 min.

Používanie Facebooku na sledovanie priateľov s cieľom vzájomného porovnávania životných úspechov môže viesť k depresii a môže mať negatívny vplyv na vaše duševné zdravie, objavila  nová štúdia  Univerzity v Missouri.

„Facebook môže byť zábavnou a zdravou činnosťou, ak sociálne siete využívate na to, aby ste si zachovali kontakt s rodinou a starými priateľmi a zdieľali s nimi zaujímavé a dôležité aspekty života,“ povedala Margaret Duffy, vedúca autorka štúdie.

Ale keď Facebook používate na to, aby ste mali prehľad, ako dobre sa majú vaši známi, pokiaľ ide o ich finančnú situáciu, alebo aby ste videli, aký šťastný je vo vzťahu jeden z vašich priateľov, môže takéto správanie spôsobovať závisť.

 „Facebook môže byť pre mnohých ľudí veľmi pozitívnym zdrojom, ale ak sa používa ako spôsob, ako ohodnotiť veľkosť vlastných úspechov v porovnaní s ostatnými, môže mať negatívny vplyv,“ povedala Duffy.

Výskum sa zaoberal správaním 700 vysokoškolských študentov a jeho závery boli publikované v časopise Computers in Human Behaviour.

Užívatelia Facebooku by si mali byť vedomí toho, že je dôležité, aby im nechýbala gramotnosť v sociálnych médiách, povedal Edson Tandoc, odborný asistent na Nanyang Technological University v Singapure, ktorý je  spoluautorom štúdie.

„Užívatelia by si mali byť vedomí toho, že pozitívna sebaprezentácia je pre využívanie sociálnych sietí dôležitou motiváciou, takže možno očakávať, že veľa užívateľov o sebe zverejňuje len pozitívne veci. Dúfajme, že uvedomenie si tohto faktu dokáže pocity závisti znížiť, „povedal Tandoc.

Preložené z RT

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár