Sloboda na internete po celom svete upadá aj vďaka aktivite vlád

Zlepšené monitorovacie techniky, rušenie opozičných webov z dôvodu nelegálneho obsahu a platení provládni komentátori patria medzi sofistikované metódy používané úradmi v snahe obmedziť internetovú slobodu, hovorí čerstvá správa s názvom Sloboda na internete, zostavená neziskovou organizáciou Freedom House. Podľa správy až 34 zo 60 skúmaných krajín zaznamenalo pokles v oblasti internetovej slobody za posledný rok.

Medzi krajiny s najväčšími obmedzeniami sa zaradili Irán, Kuba, Čína a Sýria. Čína, ktorá blokuje milióny stránok a zamestnáva tisícky cenzorov, ako prvá začala systematicky rozširovať komplikovaný technologický aparát na internetovú cenzúru, zatiaľ čo zvyšovala nátlak a zastrašovanie aj mimo virtuálnej siete.  Na opačnom konci rebríčka sa umiestnili Island, Estónsko a Nemecko, nasledované Spojenými štátmi.

Spojené štáty si ale vyslúžili kritiku za ústup slobody na internete najmä v dôsledku monitorovacích praktík americkej NSA, o ktorých zverejnenie sa postaral Edward Snowden. Program NSA môže porušovať 4.dodatok Ústavy Spojených štátov, ktorý chráni ľudí v rámci Spojených štátov, tak občanov ako aj neobčanov, pred neodôvodneným prehľadávaním a zatknutím, ako aj ľudské práva zahrnuté v medzinárodných dohodách.

V 35 zo 60 krajín podľa správy tamojšie vlády buď zaviedli sofistikovanejšie metódy, alebo zvýšili počet monitorovaných osôb, alebo prijali nový zákon, ktorý im poskytoval väčšie sledovacie právomoci.

Autori správy tiež naznačujú, že sledovanie mohlo narásť aj v iných krajinách, ktoré ale dokážu po sebe zahladiť stopy. Mnoho krajín sa taktiež namiesto technologických obštrukcií presúva k právnym riešeniam, ktorými obmedzujú internetovú slobodu.

Okrem filtrovania a blokovania na internete tak mnoho krajín sleduje, ako sa kto vyjadrí na virtuálnom poli a potom hľadajú spôsoby, ako dotyčnú osobu potrestať. V niektorých krajinách dokonca užívateľa internetu možno zatknúť, ak na Facebooku zverejní alebo označí príspevok svojho priateľa, ktorý je nepohodlný pre úrady. Až v 26 krajinách boli ľudia zatknutí preto, že na sociálnych sieťach zverejnili sociálne závažné tvrdenia.

Rusko, ktoré sa nachádza v strede rebríčka, je označené ako dôležitý inkubátor nepriamych metód represií, ktoré si potom osvojujú aj iné krajiny, konkrétne krajiny bývalého sovietskeho bloku.

Jedným z krokov tamojších úradov na obmedzenie internetovej slobody bolo minulý rok zavedenie zákona, na základe ktorého prokuratúra môže zrušiť webové stránky bez súdnych dôkazov. Hoci zákon by teoreticky mal slúžiť na blokovanie nelegálneho obsahu, ako napríklad detskej pornografie, autori správy tvrdia, že je používaný aj proti opozičným webom a blogom.

Preklad z RT Foto: freedomhouse.org

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár