Slovensko bezdôvodne vyhostí troch ruských diplomatov

· Čas čítania: 6 min.

Slovenská republika sa rozhodla vyhostiť troch ruských diplomatov, opustiť územie SR musia do 7 dní. Slovensko týmto krokom reaguje na udalosti v Českej republike. Premiér Eduard Heger o tom informoval v dnešnom vyhlásení v prítomnosti ministra obrany J. Naďa a ministra zahraničných vecí I. Korčoka. Ruská federácia avizovala adekvátnu reakciu.

„Slovenská republika potvrdzuje svoj záujem o budovanie vzťahov s Ruskou federáciou, ktoré bude založené na vzájomnom rešpekte. Zároveň očakávame, že k tomu prispejú zástupcovia diplomacie ruskej misie, ktorí budú rešpektovať princípy správania založené na príslušných medzinárodných dohovoroch,“ vyhlásil premiér.

„S Čechmi sme vždy stáli pri sebe, v dobrom aj zlom. Vyhostením troch členov ruskej diplomatickej misie zo Slovenska sme jednak podporili nášho najbližšieho suseda, partnera a spojenca a zároveň sme sa dôrazne ohradili voči takej činnosti cudzích spravodajských služieb na území našich krajín, ktorá ohrozuje naše bezpečnostné záujmy,“ skonštatovala prezidentka.

Moskva je sklamaná

Podľa hovorkyne ruského ministerstva zahraničných vecí Marije Zacharovovej je Moskva „hlboko sklamaná“ nepriateľským konaním „Bratislavy, ktorá sa rozhodla preukázať pseudosolidaritu s Prahou v prípade vykonštruovaného prípadu“ vo Vrběticiach.

Leonid Sluckij, predseda výboru pre medzinárodné záležitosti Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu, označil rozhodnutie vlády SR za provokáciu.

Bratislava podľa Sluckého dobrovoľne vstupuje do vazalského vzťahu s USA. Rozhodnutie vyhostiť troch ruských diplomatov „na znak solidarity so schizofrenickými obvineniami Prahy nie je o nič menším nezmyslom.“

„Rusko bude musieť na tieto provokatívne kroky Slovenska zareagovať a som si istý, že rýchlo a adekvátne,“ povedal Sluckij pred novinármi.

Ruské veľvyslanectvo obvinenia odmieta

Ruské veľvyslanectvo považuje tento krok za neopodstatnený. Je v rozpore s historicky dobrými vzťahmi medzi národmi našich krajín. Vyplýva to z vyhlásenia veľvyslanectva Ruskej Federácie zverejneného na sociálnej sieti: „Obvinenia proti pracovníkom Veľvyslanectva Ruskej federácie v Slovenskej republike z akejkoľvek nezákonnej činnosti, tým väčšmi z činnosti zameranej proti Slovenskej republike, sú absolútne neopodstatnené. Rozhodnutie slovenskej vlády sa dá ťažko pokladať za niečo iné ako za krok, ktorý je v rozpore s historicky dobrými vzťahmi medzi národmi našich krajín. Ruská strana si vyhradzuje právo primerane reagovať na postup slovenských vládnych orgánov, o ktorom budú v krátkom čase informované.“

Reakcie na sociálnych sieťach

Europoslanec Ing. Milan Uhrík, PhD. napísal: „Na čo je to vyhostenie ruských diplomatov dobré? Čomu to pomôže? Rusko vyhostí na oplátku 3 Slovákov a už bude dobre? Vyhadzovali sme Američanov, keď rozdúchavali konflikty po svete? Naša zahraničná politika by sa vôbec nemala uberať týmto smerom. Nemali by sme sa úmyselne stávať súčasťou konfliktov. Snažme sa byť radšej súčasťou ich riešenia. Na to by však Slovensko muselo mať v prvom rade svojprávnu vládu… Nie bábkového premiéra.“

Poslanec NR SR Ing. Mgr. Tomáš Taraba reagoval týmito slovami: „Slovensko sa rozhodlo vyhostiť troch ruských diplomatov, lebo nás po šiestich rokoch o to Česi požiadali. Tomu sa hovorí sebavedomá diplomacia. Odhadujem, že Rusi vykopnú z Ruska aspoň piatich Slovákov a Korčok nám môže vysvetľovať, čo sme tým akože dosiahli okrem toho, že hľadajú v zahraničí publicitu, ktorá im pri Covide až tak veľmi nevyšla.“

A pokračoval: „Rozhodnutie vyhostiť troch ruských diplomatov bez udania dôvodu len na základe žiadosti Českej republiky o akt solidarity, je plytké a ide proti záujmom Slovenska. Ako členská krajina NATO by sme mali svoju diplomaciu zamerať na riešenie a nie na eskaláciu konfliktov. Diplomacia sa má realizovať za rokovacím stolom a minister zahraničných vecí Ivan Korčok svojím rozhodnutím len povýšil svoje osobné kariérne záujmy nad záujmy Slovenska.“

„Slovensko si malo sadnúť s Ruskom za rokovací stôl a nie skočiť na spleť informácií, ktoré majú veľmi otáznu výpovednú hodnotu. Politický aktivizmus ministra Korčoka je skôr o jeho snahe zapáčiť sa, ale určite nie je v prospech Slovenska. Jediné čo spôsobil, že vtiahol Slovensko do nejakej informačnej vojny, o ktorej nemáme zatiaľ žiadne hodnoverné informácie. Samozrejme, že výbuch muničného skladu v Čechách vyvoláva vážne otázky a je potrebné ho odsúdiť, ale spôsob ako sa o tejto kauze dozvedáme zatiaľ vyvoláva priveľa otázok. Vyhostenie nie je žiaden akt solidarity, ale nadbytočný politický aktivizmus, z ktorého budú opäť ťažiť na úkor záujmov Slovenska iné štáty,“ uviedol Tomáš Taraba.

Poslanec NR SR PhDr. Ľuboš Blaha, PhD. uverejnil na sociálnej sieti Facebook otvorený list.

OTVORENÝ LIST VEĽVYSLANCOVI RUSKEJ FEDERÁCIE

Vážený pán veľvyslanec, ctení ruskí priatelia,

dovoľte, aby sme sa v mene slovenského národa ospravedlnili nášmu bratskému ruskému národu za zlo, ktoré pácha vláda Eduarda Hegera. Vyhostenie troch ruských diplomatov vnímame ako hlúpe a agresívne gesto, ku ktorému slovenská vláda pristúpila na pokyn americkej ambasády.

Je smutné, že ani len západné veľmoci, ktorým slovenská vláda bez reptania slúži, nepristúpili k takémuto nepriateľskému kroku, no slovenská vláda sa takto bezprecedentne strápňuje – ako sa hovorí, Poturčenec horší od Turka.

Agresivita slovenskej vlády nereflektuje vôľu národa. Rusko je náš priateľ a väčšina Slovákov vníma Ruskú federáciu ako partnera a nie ako hrozbu.

Aktuálna pravicová vláda nereprezentuje záujmy slovenského národa a keďže celkom zjavne plní pokyny iných štátov, po nástupe novej slovenskej vlády bude musieť prebehnúť precízne vyšetrovanie takýchto nesuverénnych rozhodnutí vlády, ktoré nesú črty vlastizrady.

Dovoľte, aby sme vás ubezpečili, drahí ruskí priatelia, že Slováci nikdy nezabudnú na to, kto nás oslobodil od nemeckých nacistických okupantov v druhej svetovej vojne.

Ruský národ je hrdinský národ a my budeme navždy vďační za našu slobodu a za mier, ktorý ste nám priniesli. Rovnako nikdy nezabudneme na to, že v čase, kedy sa Slovensko nevedelo dostať k vakcínam od západných spojencov, bola to Ruská federácia, ktorá ponúkla pomocnú ruku. Odpoveďou jej, žiaľ, bola len nenávisť a diletantizmus.

Plne chápeme, že ruský národ má právo cítiť sa dotknuto a sklamane z neférových a primitívnych krokov slovenskej vlády Eduarda Hegera. Budeme robiť všetko preto, aby sme bojovali proti rusofóbii, ktorá sa šíri vo svete a na Slovensku. Odmietame všetky formy národnostnej neznášanlivosti voči ruskému národu, ktoré šíri vláda, prezidentka a liberálne médiá.

Takáto nenávistná hystéria voči ruskému národu tu naposledy bola v čase Adolfa Hitlera. Hanbíme sa za slovenskú vládu, ktorá sa svojou nevraživosťou voči Rusku hlási k tejto odpudivej rasistickej tradícii európskej histórie.

Pevne veríme, že čo najskôr dôjde k zmene tejto vlády, ktorá je na Slovensku extrémne nepopulárna. A zároveň veríme, že po tom, čo táto vláda amerických agentov skončí, nová vláda otvorí novú kapitolu našich priateľských slovensko-ruských vzťahov – tak, ako si to želá drvivá väčšina Slovákov.

S hlbokou úctou,

Ľuboš Blaha
poslanec Národnej rady Slovenskej republiky

❗️Заявление Посольства России в Словакии❗️

📢 Обвинения в адрес сотрудников Посольства России в Словакии в какой-либо противоправной деятельности, тем более, которая направлена против Словацкой Республики, абсолютно безосновательны. Решение словацкого правительства трудно расценить иначе как шаг, противоречащий исторически добрым отношениям между народами наших стран. Российская сторона оставляет за собой право на соответствующую реакцию на действия словацких властей, о содержании которой они будут проинформированы в ближайшее время.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1./ Ľubos Blaha, Tomáš Taraba, Milan Uhrík facebook 22.4.2021

2./ Slovensko vyhostí troch ruských diplomatov. Rusko je sklamané, bude reagovať, Pravda, 22.4.2021

3./ Vyhlásenie Veľvyslanectva Ruskej federácie v Slovenskej republike, facebook veľvyslanectva, 22.4.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár