Slovensko je väzenie plné zločincov

Pred pár dňami ma zaujal komentár čitateľa pod mojim článkom o situácii vo Venezuele. Citujem: „Žiť vo Venezuele s hyperkorupciou, typickou pre tieto zriadenia, nie je asi žiadna sláva.” Zaujalo ma to, pretože podľa najnovších hodnotení Transparency International je s korupciou na Slovensku podobná situácia ako v krajinách Latinskej Ameriky. Napríklad Kuba má takmer identickú korupciu ako Slovensko.

Podobáme sa tiež korupčným štátom v Afrike – napríklad Namíbii, Rwande, ale aj štátom subsaharskej Afriky, či Saudskej Arábie na Blízkom východe. Dokonca, na Slovensku toľko zaznávané daňové raje v Karibiku, ako ostrov Svätá Lucia, sa umiestnili na oveľa lepších priečkach svetových rebríčkov ako Slovensko a to nehovorím o juhoamerickom Uruguaji a Čile, ktoré majú takmer mizivú korupciu. Mimochodom, je niekedy nesmierne zaujímavé pozorovať, ako všetci už celé štvrťstoročie bojujú na Slovensku s korupciou, pritom v roku 2016 každý siedmy Slovák zaplatil úplatok. No a najkomickejšie je, keď sa títo „bojovníci” proti korupcii zgrupujú na proteste, vykrikujú čudné heslá, ktorým často ani nerozumejú a nakoniec sa ukáže, že antikorupčné pochody boli politicko-treťosektorovo-mediálna superkorupcia roka 2017. Išlo iba o neoprávnený politický profit, ktorý z toho tretí sektor a politici vytĺkali. Navyše to bol podvod.

Niekedy – napríklad za Mečiara bola korupcia oveľa nižšia. Poviem príklad. Keď ste potrebovali prepísať auto na polícii, prepis ste zaplatili kolkami a stálo vás to fľašku, v horšom prípade stovku – dve pre policajtov. Slovenských korún, podotýkam. Dnes, keď nechcete stáť v rade na polícii, zaplatíte za prepis tisíce eur a úplatok pre policajta je rovnaký – stovka – dve, ibaže už v eurách. 30-násobok toho, čo bolo na začiatku, keď sme s korupciou začali bojovať! Alebo inak. Mečiarovmu privatizérovi Vladimírovi Póorovi bol vyčítaný podvod s Naftou Gbely, kde škoda dosiahla cca pol miliardy vtedajších korún. Dnes politici ukradnú pol miliardy eur každý rok iba na predražených tendroch. V roku 2016 sa kradlo tridsaťnásobne viac, ako sa kradlo za Mečiara, ale namiesto toho, aby sme nevolili Fica, nadávame na Mečiara, dokonca ho ideme pribiť na kríž. Akú to má logiku? A popri tom, samozrejme, v svojich hlavách bojujete denne proti korupcii, aby ste mohli „dvíhať nosy” nad krajinami Latinskej Ameriky, ktoré majú často nižšiu korupciu ako Slovensko.

Sú aj iné pohľady na korupciu, ako tie, ktoré považujete dnes za správne. Niekedy, keď bolo bežné, že sa za pokuty na cestách policajtom platili „bez bločkov”, sa dala s policajtom výška pokuty bežne zjednať na 50 – 100 slovenských korún, pretože policajt vedel, že keď bude ku vám ústretový, zostane mu tá stovka vo vrecku. Dnes, keď sa policajt úplatok zobrať bojí, lebo je to trestný čin, naparí vám tridsaťnásobnú pokutu – 100 eur bez mihnutia oka a ešte je ku vám arogantný ako pitbull. Tak proti komu bojujete, keď bojujete s korupciou? Veď bojujete sami proti sebe, pretože úplatky musíte platíte ďalej – už so strachom, pretože je to trestný čin a platíte ich minimálne tridsaťnásobne vyššie, ako ste .platili v dobe, kedy sa „boj” s korupciou iba začínal. A čo je najhoršie, to isté platí dnes aj u lekára a tam ide o zdravie, nie o hlúpu pokutu na ceste. A skorumpovaní politici kradnú veselo ďalej – tridsaťnásobne viac ako predtým. A viete kde najviac? V zdravotníctve… A len tak mimochodom. V tej „zlej” Latinskej Amerike, ktorú tak podceňujeme, majú takú slobodu, že ľudia bežne  jazdia v autách s pivom v ruke a policajta ani nenapadne ich zato pokutovať. Tak bojujme proti korupcií spolu s tretím sektorom, médiami a politikmi aj ďalšie štvrťstoročie. Uvidíme, čo bude na konci toho boja. Napadá mi iba jediná otázka: Kto bude víťaz? Teda, okrem sudcov špecializovaného trestného súdu, ktorí nás za tú korupciu zatvárajú do basy a politikov, ktorým ten špecializovaný súd a prokuratúra slúžia.

Často pri debate o korupcií mi napadne otázka, kde sú dnes všetci tí korupčníci, čo pred rokmi, napríklad v čase Mečiara s úplatkov profitovali? Napríklad policajti, ktorí veselo pred štvrťstoročím úplatky brali ako na bežiacom páse. Alebo colníci, ktorým na hraničných prechodoch vodiči kamiónov vkladali do pasov „skladačky”(bankovky poskladané do malého štvorčeka), aby hladko prešli cez colnicu. Skorumpovaní prokurátori alebo úradníci celkovo. Kde sú dnes títo ľudia? Ak totiž vydržali v zamestnaní, tak dnes sedia už pravdepodobne na vysokých postoch a stíhajú svojich podriadených za korupciu. Všetci sa ale tvárime, že proti korupcii dnes bojujú iba korektní ľudia. Napríklad na antikorupčných protestoch. A možno sa mýlim, a tí, čo chodia na antikorupčné protesty, nikdy úplatok nedali ani neprijali

My sme jednoducho zrazu všetci takí úžasní, že tá „zlá” Latinská Amerika nám nesiaha ani po päty. Ešte, že existuje, inak by sme sa nemali ani nad čo povyšovať.

Zdroj: https://www.transparency.org/news/feature/corruption_perceptions_index_2016

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár