Slovensko po voľbách 2016: po úvodnej estráde trpké precitnutie

Add Comment

Politológ a dnes už aj politik Eduard Chmelár zhodnotil výsledok parlamentných volieb 2016 okrem prívlastku „tragikomický“ aj ako pád partokracie. V zmysle doteraz zavedených strán, ktoré jeho kolegovia s obľubou nazývajú systémové, má pravdu. Roniť krokodílie slzy za KDH a SDKÚ-DS, ktoré sa konečne ocitli pred bránami parlamentu, je ale falošné a najmä zbytočné. Povedzme si pravdu – patrili tam už dávno, tak ako pred štyrmi rokmi HZDS, ktoré sa dožilo historického zúčtovania. Opotrebovanie „mastodontov slovenskej politiky“ išlo totiž ruka v ruke s opotrebovávaním ich unavených vodcov (Mečiar, Hrušovský, Figeľ, Dzurinda, Frešo) a keby sa do ich politického osudia nezamiešal vždy prvok štatistickej náhody, rovnako spravodlivý a zaslúžený koniec by akiste postihol aj Bélu Bugára i s jeho „promigračným“ a zároveň krypto-nacionalistickým Most-Hídom.

Otázka znie, či terajší povolebný galimatiáš prinesie ono vysnívané „menšie zlo“, o ktoré slovenskému voličovi tradične išlo. Aj keď prezentácia ôsmich straníckych lídrov tesne po vyhlásení volebných výsledkov mohla chvíľami vyzerať ako nevydarená silvestrovská estráda, pre najbližšiu budúcnosť krajiny vysiela zlovestné signály. Poznámka roztrpčeného lídra Most-Híd, že sme sa v nedeľu ráno zobudili zrazu do iného Slovenska, než aké sme si mysleli, že je, udrela tentoraz klinec po hlavičke. Symptomatické je, že kým starí politickí harcovníci sa okamžite pustili do alibistického hľadania vinníka (napríklad kto môže za to, že „fašista Kotleba“ je v parlamente), nováčikovia – či sa im to páči alebo nie, ich potenciálni partneri – nedokázali udržať emócie na uzde a niektorí sa dokonca pustili do seba.

Veľmi nejasná je v tejto chvíli budúcnosť nielen vnútornej, ale takisto zahraničnej politiky SR. Či jej štátna reprezentácia – nech sa už pozliepa z akýchkoľvek súčastí – dokáže, alebo lepšie povedané bude mať záujem udržať kontinuitu v postojoch voči migračnej kríze (čo je dôležitý moment aj z hľadiska ďalšieho jednotného postupu V4) a obzvlášť voči škodlivému sankčnému režimu proti Rusku. Minimálne v prípade takých strán ako OĽaNO-Nova, #Sieť či Most-Híd sa totiž objavujú náznaky dôvodných obáv, že v jednej i druhej agende by mohli vyjsť Bruselu v záujme „jednotnej európskej pozície“ oveľa viac v ústrety, než je únosné a zdravé. Navyše, o ich stopercentnej lojálnosti voči USA a NATO za akýchkoľvek okolností niet ani najmenšej pochybnosti.

Ani neovládateľná túžba Richarda Sulíka (SaS) po vládnutí nemôže byť dôvodom na historický omyl v podobe unáhleného rozhodnutia. Pretože minimálne ohľadom povinného rozdelenia utečencov medzi krajiny EÚ by musel pristúpiť na kompromisy, ktorých charakter by úplne devalvoval jeho brilantnú a presvedčivú argumentáciu v nemeckej televízii ZDF, kde šéfa EP Martina Schulza usvedčil z falošnosti a takpovediac ho položil na lopatky. A pri všetkej svojej hrdosti a eufórii z „víťazstva“ si musí uznať, že ako pomyselný otec svojich najmenej štyroch povahovo diametrálne odlišných detí nemá u nich toľko autority, aby ich dokázal zdisciplinovať na dlhšie ako týždeň.

S prihliadnutím na limitovaný štátnický potenciál Andreja Kisku len sotva možno očakávať, že sa práve prezident SR stane úspešným integrátorom rozbitej vnútropolitickej scény do fungujúceho parlamentného a predovšetkým vládneho celku. Aj keď zostavením nového kabinetu poveril víťaza volieb – stranu Smer-SD, v akom zložení, s kým na čele a dokedy sa jej zasadnutia v Letnom arcibiskupskom paláci (na snímke) budú odohrávať, momentálne nikto netuší. A to napriek nádejne lavírujúcemu Andrejovi Dankovi (SNS) a prisľúbenej podpore Borisa Kollára (Sme rodina).

Po úvodnej zábave nastupuje teda povolebné precitnutie, ktorého trpkosť si budeme každý vychutnávať podľa toho, akým spôsobom a do akej miery mu dovolíme vstupovať do našich každodenných životov.

Juraj Pokorný
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis