Spájajú nás hodnoty

Foto: Facebook

Je pre mňa veľkou cťou stáť na strane ľudí, ktorých si hlboko vážim v prvom rade pre ich odbornosť, rovnako ako aj pre ich ľudské a morálne hodnoty, skúsenosti a tiež odvahu hovoriť nahlas v časoch, keď prejaviť svoj názor je riziko.

Ústava SR síce slobodu slova a prejavu garantuje, no skutočnosť je taká, že dnes žijeme v časoch neoficiálnej cenzúry a sloboda prejavu a práva na informácie sú ohrozené. Preto uvediem niekoľko dôvodov prečo si myslím, že by sme nemali podceňovať média a platformy, ktoré dávajú priestor pre dialóg, ako aj možnosť vyjadriť svoj názor. A mesačník Z&V a či ZVTV práve tento priestor poskytujú.

VIERA JE PREDOVŠETKÝM POZNANIE, ale nie slepé oddanie sa ideológiám, dogmám, svetonázorom, mantrám, ktorým nerozumieme, alebo rôznym novodobým “náboženstvám”, ktoré zasahujú do našich práv a slobôd, a ktorých prikázania musíme dodržiavať a to bez ohľadu na to, či sme ich členom 🙂

Cieľom poznania je získať poznatky. Aby človek mohol poznávať, musí prejavovať záujem o vonkajší svet. Poznanie znamená nadobudnúť vedomosti. A kto túži po skutočnom poznaní informácie si vyhľadáva, overuje a tak si vytvára svoju vlastnú mozaiku o našom svete. A na to nepotrebujeme cenzúru, ale postačí aj kritické myslenie, ktoré sa tak starostlivo nevyučuje na našich školách a ak sa aj u niekoho objaví, je veľmi nežiadúce. Okrem toho, Pán Boh nás obdaril jedným úžasným nástrojom a volá sa to SVEDOMIE, ktoré nám dal v tom istom čase, keď nám dával aj slobodnú vôľu, aby sme SAMI dokázali rozlíšiť dobro od zla.

INFORMOVANOSŤ JE SILA a budovať informovanosť je kľúčová v slobodnom svete. Je to otázka SEBAROZVOJA. Ak mi niekto ponúka len vybrané, zredukované informácie, ktoré sám uzná, že sú pre mňa vhodné, a zároveň mi bráni v prístupe k informáciám, ktoré ma nútia myslieť a pýtať sa zásadnú otázku „prečo?“, znamená to, že mi bráni v SEBAROZVOJI, a buď ma považuje za tak hlúpu, že neviem sama posúdiť čo je pre mňa a pre našu budúcnosť najlepšie, alebo mi zámerne bráni v poznaní?! (A Možno oboje).

Veľmi citlivo vnímam, “demokratické” vypínanie webov, ako aj to, že vo verejnoprávnej, národnej, nezávislej, kultúrnej, vzdelávacej a informačnej televízii nesmie odznieť opozičný názor a to práve v Deň boja za slobodu a demokraciu. Celá táto paródia na politiku by bola aj celkom zábavná, keby sa nekonala v parlamente, ale v divadle a nemala tak dosah na kvalitu našich životov. Iróniou dnešnej doby je, že tí, ktorí hovoria o tolerancii, sami netolerujú iný názor. Mám tomu rozumieť tak, že demokraciu majú len dočasne vládnuci liberáli? Ak áno, tak všetci ostatní majú čo?

PRÁVO NA INFORMÁCIE
V súčasnosti sú informácie, ktoré ohrozujú liberálnu demokraciu často označované ako dezinformácie. Ale aký je rozdiel medzi informáciou a dezinformáciou? A kto má právo rozhodovať o tom, čo je a čo nie je dezinformácia? Veď informácia je predsa aj jedno aj druhé. A práve konfrontácia informácii, argumentov a rôznych názorov nám dáva možnosť vytvoriť si objektívny názor. Alebo máme prijímať všetko ako fakt? Bez otázok? Kde je potom zmysel?

„Slobodná tlač môže byť dobrá, alebo zlá, ale je nepochybné, že tlač bez slobody môže byť len zlá“
-Albert Camus

Mesačník Z&V si získal moju priazeň hlavne preto, že je nezávislý a na jeho tvorbe sa podieľajú erudovaní odborníci, ktorí nás obohacujú svojimi vedomosťami, skúsenosťami, pohľadmi na realitu, a tým prehlbujú naše poznatky a nabádajú kriticky myslieť. Všetky tieto skutočnosti a udalosti sú dôvodom, prečo podporujem mesačník ZEM&VEK a všetkých ľudí, ktorí sa podieľajú na jeho tvorbe.

Rovnako tak vyjadrujem podporu všetkým odvážnym ľuďom, ktorí bojujú za ochranu ľudských práv a slobôd. Ich práca je pre spoločnosť veľkým prínosom a zaslúžia si nielen rešpekt a úctu, ale aj obrovské poďakovanie a podporu. Pretože bez slobody prejavu a myslenia neexistuje ľudská dôstojnosť ani demokracia.

Mesačníku Z&V želám veľa zvedavých čitateľov.

AUTOR: Marína Erceg – Miss Slovensko 2010

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply