Spojené štáty presúvajú námorníkov do Talianska v súvislosti so stúpajúcim napätím v Líbyi

Dve stovky vojakov americkej námornej pechoty sa presúvajú zo španielskej základne na taliansku, ktorá je najbližšie Líbyi. Tam sa cez víkend odohral vojenský záťah, ktorý vyústil do zatknutia podozrivého teroristu z Al-Kájdy, Abu Anasa al-Libiho.

Stanica CNN v utorok informovala, že dôstojník amerického vojska potvrdil presun 200 ťažko ozbrojených vojakov námornej pechoty na námornú základňu na sicílskej Sigonelle južne od Catanie. Základňa sa nachádza na opačnej strane Stredozemného mora oproti Líbyi.

Podľa vojenského zdroja americké ministerstvo zahraničia pomáhalo pri presune pechoty a manéver považuje za „rozumné opatrenie“ v súvislosti s víkendovou akciou v Tripolise, nakoľko sa vytvoril priestor pre bezpečnostnú krízu na americkom veľvyslanectve v Líbyi. Tú by mohlo spôsobiť  práve zatknutie podozrivého teroristu.

49-ročného Al-Libiho zobrali z jeho vlastného domu z Tripolisu a teraz ho držia na lietadlovej lodi San Antonio v medzinárodných vodách. Je obvinený z bombových útokov z roku 1998, ktoré boli namierené na americké veľvyslanectvá v Tanzánii a Keni a vyžiadali si smrť 224 ľudí, vrátane desiatok Američanov.

Americký minister zahraničia John Kerry tento týždeň zareagoval na zatknutie, keď al-Libiho nazval „oprávneným a vhodným cieľom“ pre Spojené štáty, nakoľko al-Libi je spájaný s vysokými vedením Al-Kájdy , ktorú kedysi viedol Usama Bin Ládin.

Kerry dúfa, že svet vníma teroristov právoplatne odsúdených súdmi v spravodlivých súdnych konaniach ako hrozbu, ktorú sa Spojené štáty s využitím práva budú snažiť eliminovať, aby tak ochránili svoju bezpečnosť.

Oficiálna tlačová agentúra Líbye, LANA, informovala, že tamojší vládny predstavitelia považujú sobotňajší incident za únos a kvôli vysvetleniu si povolali aj amerického veľvyslanca v Líbyi.

Líbyjský premiér Ali Zeidan na margo incidentu uviedol, že Líbyi záleží na vzťahoch s USA, no nemenej mu záleží na vlastných občanoch.

Líbyjské skupiny protestujú proti zatknutiu al-Libiho a údajné hľadajú potenciálne cesty, ako sa odplatiť za celý incident. Podľa agentúry Reuters istá stránka na sociálnej sieti Facebook pod názvom „Benghází chránia vlastní obyvatelia“ navádzala Líbyjčanov, aby unášali amerických občanov a zablokovali vstupné a ústupové cesty z Tripolisu.

Rusko, ktoré z bezpečnostných dôvodov nedávno evakuovalo personál svojej ambasády v Tripolise, kritizovalo americkú víkendovú akciu. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov uviedol, že verí, že Spojené štáty takýmto spôsobom nebudujú medzinárodné vzťahy a nebojujú takto proti zločincom, ktorí ešte ani zo zločinu nie sú usvedčení žiadnym súdom.

V septembri minulého roku si útok na americké veľvyslanectvo v Benghází vyžiadal smrť štyroch osôb, vrátane veľvyslanca Chrisa Stevensa. Ministerstvo zahraničia naposledy v júni vydalo varovanie, v ktorom neodporúča americkým občanom cestovať do Líbye vzhľadom na nepredvídateľnú bezpečnostnú situáciu.

Preklad z RT

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár