Spoločnosť AT&T dostáva milióny dolárov za predávanie užívateľských dát CIA

Druhá najväčšia telefonická spoločnosť v Spojených štátoch sa nachádza na výplatnej páske americkej CIA, ktorá jej každý rok vypláca sumu až do výšky 10 miliónov dolárov, výmenou za predanie záznamov telefónnych rozhovorov, informoval vo štvrtok denník New York Times.

Reportér denníka, Charlie Savage, ako zdroj uvádza federálnych predstaviteľov, a uvádza, že telekomunikačný gigant AT&T rutinne spolupracuje pri vyšetrovaniach CIA, odovzdáva jej záznamy telefónnych rozhovorov a prehľadáva obrovské množstvo archívnych záznamov minimálne od roku 2010. Je to len ďalšia kapitola škandalózneho príbehu medzi telekomunikačnou spoločnosťou a vládou.

Tento predaj dát nebol upravený žiadnym oficiálnym programom ani nespadá pod žiaden konkrétny zákon, tvrdí Charlie Savage, ale ide skôr o kontrakt na dobrovoľnej báze, kedy telekomunikačná spoločnosť dostáva každý rok milióny dolárov od CIA za prehľadávanie svojej databázy, pričom CIA zadá telefónne číslo podozrivého teroristu v zahraničí a potrebuje zistiť, aké má kontakty doma.

AT&T tak preskúma svoje záznamy o Američanoch, ktorí mohli byť niekedy v minulosti v kontakte s podozrivou osobou v zahraničí.

Predstavitelia CIA a telekomunikačného gigantu odmietli pre denník New York Times potvrdiť existenciu programu, pričom CIA uviedla, že má zakázané získavať informácie týkajúce sa domácich aktivít amerických občanov. Savage ale tvrdí, že CIA napriek tomu prijímala informácie tohto charakteru, hoci by mali podliehať zabezpečeniu a CIA nemusí byť jedinou agentúrou, ktorá toto nariadenie obchádza.

Zástupcovia oboch strán reportérovi Times povedali, že AT&T väčšinou zaznamenáva zahraničné hovory, no aj v prípade, ak je jeden účastník hovoru zo Spojených štátov, neodhaľuje jeho identitu a kóduje niekoľko číslic jeho telefónneho čísla.

CIA môže v prípade, že potrebuje získať informácie o konkrétnom čísle, požiadať FBI, aby vydalo administratívnu žiadosť, ktorá zaväzuje AT&T poskytnúť informácie o americkom účastníkovi hovoru.

Hovorca CIA, Dean Boyd, pre denník Times uviedol, že agentúra ochraňuje národ a presadzuje právo na súkromie Američanov tým, že zaručuje, aby zber spravodajských dát bol zameraný na zahraničnú rozviedku a kontrarozviedku a bol v súlade s americkými zákonmi. Hovorca AT&T, Mark Siegel, zasa uviedol, že spoločnosť si ctí súkromie svojich zákazníkov a tvrdo pracuje na tom, aby zaručila, že jej postup je v súlade so zákonom. Čo sa národnej bezpečnosti týka, spoločnosť nechce tieto otázky komentovať.

V prípade, že je reportáž New York Times pravdivá, konanie telekomunikačnej spoločnosti je v priamom rozpore s tým, čo tvrdí na svojej webovej stránke, kde uvádza, že nebude predávať osobné informácie svojich zákazníkov nikomu a za žiadnych okolností.  Konanie CIA zasa veľmi pripomína konanie iného člena tejto spravodajskej spoločnosti – americkej Národnej bezpečnostnej agentúry. Tá spolupracovala s AT&T niekoľko rokov, čo vyvoláva, tak ako v prípade CIA, mnoho otázok o rozsahu a množstve peňazí, ktoré federálna vláda vynakladá nato, aby sa infiltrovala do telekomunikačného priemyslu.

Preklad z RT

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply