
Pracovný odvolací súd na severe strednej Argentíny rozhodol, že výstavba továrne Monsanto je protiústavná a prikázal práce na stavbe zastaviť.
Súd (porota) zložený z troch sudcov rozhodol 2:1 v prospech aktivistov, ktorí podali odvolanie proti továrni Monsanta na výrobu GMO semien na zákonom chránenej pôde v obci Malvíny Argentinas, ktorý sa nachádza v strednej Argentíne v provincii Cordoba.
„My sme podali trestné oznámenie, aby sme informovali prokutárora o určitých nezrovnalostiach v rozpore s právnymi predpismi v oblasti životného prostredia, ktoré vznikli v samom srdci Ministerstva životného prostredia, ktoré je príslušné pre schvaľovanie projektov,“ povedal právnik Raúl Montenegro pre Revolution News.
Stavba na stavenisku bola pozastavená, kým bude ukončený proces posúdenia jej vplyvu na životné prostredie, aby určil budúci vplyv továrne na okolité územie.
Miestne noviny La Voz uviedli, že štúdia vplyvu stavby na životné prostredie by mohla byť dokončená čo najskôr, začiatkom februára.
Nadnárodná spoločnosť uviedla, že sa proti rozhodnutiu odvolá. „Domnievame sa, že naše právo stavby je legitímne, pretože sme splnili všetky požiadavky stanovené právnymi predpismi a získali pre výstavbu povolenie v súlade s predpismi,“ hovorí sa vo vyhlásení firmy Monsanto.
Spoločnosť uviedla, že posúdenie vplyvu stavby na životné prostredie už vykonala a v súčasnej dobe je toto preskúmavané provinčným tajomníkom pre životné prostredie.
Aktivisti stavenisko obsadili na dobu 113 dní, brániac tak pracovníkom v dokončovaní prác na zariadení.
Monsanto naopak tvrdí vo svojom vyhlásení, že „dlhšie ako tri mesiace nemohli zamestnanci a dodávatelia spoločnosti Monsanto uplatniť svoje právo na prácu, kvôli činnosti extrémistov, ktorí zablokovali stavenisko, podnecovali násilie a systematicky ignorovali súdne rozhodnutie.“
V októbri nová správa ukázala, že pesticídy predávané spoločnosťou Monsanto spôsobujú v Argentíne zdravotné problémy od vrodených vývojových vád až po zvýšený výskyt rakoviny. Absencia právnych predpisov viedla v tejto latinskoamerickej krajine k rozsiahlemu zneužívaniu produktov Monsanta.
Vyšetrovanie Associated Press poukázalo na jasnú súvislosť medzi používaním pesticídov predávaných spoločnosťou Monsanto a zhoršujúcimi sa zdravotnými problémami v Argentíne. AP zdokumentoval rad prípadov, kedy sa toxické pesticídy používali v blízkosti obývaných oblastí a následne kontaminovali zdroje vody a spôsobili tým zdravotné problémy.
Nadnárodná spoločnosť sa potýka s celosvetovou kritikou aj inde. V októbri vyšli tisícky ľudí do ulíc v mestách celého sveta na protest proti používaniu geneticky modifikovaných produktov, s Monsantom ako spoločným cieľom. Na svetový potravinový deň sa pochodu zúčastnilo viac než 50 krajín a taktiež 47 rôznych amerických štátov.
Podľa oficiálnej webovej stránky Pochodu proti spoločnosti Monsanto vyzývajú demonštranti k trvalému bojkotu geneticky modifikovaných organizmov (GMO) a „iných škodlivých agrochemikálií“.
Predchádzajúci protest proti Monsantu sa konal v máji. Začalo to ako malá akcia, ale prerástol do celosvetovej kampane s viac ako 2 miliónmi ľudí v 436 mestách, naprieč 52 krajinami, spájajúcimi zhromaždenie.
Monsanto zaznamenalo v stredu ráno nárast ceny jeho akcií o viac ako 2 percentá po tom, čo oznámilo, že zisk za prvý štvrťrok bude vyšší, ako očakávali. Spoločnosť uviedla, že za štvrťrok končiaci 30.novembra 2013 utŕžila 368 miliónov amerických dolárov, alebo 69 centov na akciu. Associated Press uviedla, že v predchádzajúcom roku firma zarobila počas tohto obdobia len 339 miliónov dolárov.
Preklad z RT Zdroj foto: larepublica.ec