Stimulácia mozgu elektrickým prúdom posilňuje tvorivosť

· Čas čítania: 3 min.

Ak chcete bojovať proti depresii alebo podporiť svoju tvorivosť, všetko, čo potrebujete, je liečba elektrickou stimuláciou mozgu, podľa prvých výsledkov štúdie uskutočnenej v Severnej Karolíne.

Vedci z University of North Carolina v Chapel Hill dokázali, že bežná liečba psychických ochorení, spočívajúca v zmene elektrickej aktivity v mozgu, môže znateľne zvýšiť kreativitu. Výsledky boli publikované v časopise Cortex pod názvom „Funkčný význam čelných alfa oscilácií v kreativite.“

Štúdie sa zúčastnilo dvadsať zdravých jedincov vo veku od 19 do 30 rokov, ktorí podstúpili stimuláciu nízkymi dávkami elektrického prúdu (bezpečná a neinvazívna frekvencia 8-12 hertzov za sekundu), prvýkrát na päť minút a neskôr na tridsať. Elektródy pripojené ku koži na temene hlavy účastníkov ukázali výrazné rytmické EEG vzory.

Výsledky v „bežnom, dobre overenom“ teste tvorivého myslenia preukázali v priebehu druhej fázy liečby zlepšenie v priemere o 7,4 percenta.

„Čo sa týka kreativity, je to podstatný rozdiel,“ povedal hlavný autor štúdie Flavio Frohlich v tlačovej správe.

„U niekoľkých účastníkov došlo k neuveriteľnému zlepšeniu v oblasti kreativity. Bol to veľmi markantný, viditeľný efekt. „

S cieľom overiť presnosť výskumu, vedci uskutočnili druhý pokus – tentoraz s elektrickým prúdom s frekvenciou 40 Hertzov. Ide o gama frekvencie, ktoré zvyčajne súvisia s vedomým vnímaním zmyslov.

„Pri použití frekvencie 40 Hertzov sme nespozorovali žiadny vplyv na kreativitu,“ povedal Frohlich. „Efekt, ktorý sme videli, bol špecifický pre alfa oscilácie vo frekvencii 10 Hertzov. Nie je to žiadny štatistický podvod. Ak chcete vidieť účinok, stačí sa len pozrieť na test každého z účastníkov.“

Podľa skorších výskumov, vysoko kreatívni ľudia vykazujú alfa aktivitu, ktorá je charakteristická pre pokojný bdelý stave mysle, napríklad pri vedomom snívaní. To je dôvod, prečo alfa vlny v mozgu, ktoré objavili v roku 1929, môžu mať zásadný význam pre tvorivý proces.

„Pripravili sme prvý dôkaz, že konkrétne zvýšenie alfa oscilácií je kauzálnym spúšťačom konkrétneho a komplexného správania – v tomto prípade, kreativity,“ povedal Frohlich.

„Naším cieľom však je, aby sa tento prístup využíval na pomoc ľuďom s neurologickými a psychiatrickými ochoreniami. Existujú, napríklad, presvedčivé dôkazy toho, že ľudia s depresiou majú znížené alfa oscilácie. Ak by sme mohli zlepšiť tieto vzory mozgovej činnosti, potom by sme potenciálne mohli pomôcť mnohým ľuďom,“ dodal Frohlich.

Takže tím začal klinické skúšky skúmajúce ťažké depresívne a predmenštruačné poruchy. Verí, že ľudia trpiaci týmito poruchami by tiež mohli z mozgovej stimulácie alfa vĺn profitovať.

„Ak ľudia s depresiou uviaznu v nejakej schéme myslenia a nedarí sa im vhodne zapojiť do reality, tak si myslíme, že zvýšenie alfa oscilácií by pre nich mohlo byť zmysluplnou, neinvazívnou a lacnou liečbou – podobne ako zvyšuje kreativitu u zdravých účastníkov,“ povedal Frohlich.

Avšak stimulácia alfa vĺn v mozgu nemusí nutne znamenať, že je potrebné sa uchyľovať k terapii elektrickým prúdom. Meditácia je jednoduchším spôsobom, ako zvýšiť alfa aktivitu, podľa nórskej štúdie z roku 2010.

Preložené z RT

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár