Štúdiu o celoplošnom testovaní u nás financovala britská vláda, EÚ a Gatesova nadácia

Foto: MedRxiv

Portál Antipropaganda pravidelne prináša na svojich stránkach príspevky, ktoré znevažujú články niektorých našich autorov. Napríklad 16.11.2020 Michal Franek publikoval článok s názvom Konšpiračná klasika: Zem a Vek vidí za plošným testovaním Billa Gatesa: tu

Franek v článku vysvetľuje, že Bill Gates nebol prepojený s testovaním na Slovensku a autorka si všetko iba vymyslela, píše: “Autorka nezabúda opomenúť, že celoplošné testovanie bol pokusný projekt zrealizovaný v záujme B. Gatesa, hovorí o Gatesových investíciách do firiem usilujúcich sa o vyvinutie vakcíny. Snaží sa ho neobjektívne vykresliť v svetle človeka snažiaceho sa čo najviac na vzniknutej situácii obohatiť. V nadväznosti na to poukazuje, že výrobu testov od juhokórejskej firmy zabezpečila v spolupráci s inými subjektmi práve Gatesova nadácia.” Franek pokračuje vymenovaním kvalít tohto technologického vizionára, ktorému, podľa neho, vďačíme za kontrolu nad pandémiou: “Dobrovoľnícka činnosť zakladateľa Microsoftu a nezištná snaha dostať pandémiu pod kontrolu, bola pre konšpirátorov tým pravým spúšťačom a svetové sprisahanie je na svete.”

M. Franek asi nevie o štúdii zverejnenej 4.12.2020 (svoj článok písal pred jej zverejnením) na stránke MedRxiv: Účinnosť celopopulačného skríningu pomocou rýchleho antigénového testu na znižovanie prevalencie infekcie SARS-CoV-2 na Slovensku: www.medrxiv.org.

Menovaná štúdia, financovaná aj Nadáciou Billa a Melindy Gates, nazýva testovanie na Slovensku – lekárskym výskumom a Slovákov volá študijnou populáciou. Zároveň hovorí o tom, že testovanie u nás bolo dobrovoľné a každý účastník dal na testovanie písomný súhlas.

Študijná populácia: Slovensko je krajina s 5,5 miliónmi obyvateľov, ktorú tvorí 79 krajov zoskupených do 8 správnych oblastí. Obyvatelia Slovenska vo veku od 10 do 65 rokov a starší zamestnaní dospelí (asi 4 milióny ľudí). Boli vylúčení tí, ktorí boli v karanténe alebo tí, ktorí sa zotavili z COVID-19 za posledné tri mesiace. Použitý bol výhradne antigénový test SD Biosensor Standard Q, ktorý má vysokú špecificitu viac ako 99,5%.

Autori štúdie: Martin Pavelka, Kevin Van Zandvoort, Sam Abbott, Katharine Sherratt, Marek Majdan, pracovná skupina CMMID COVID-19, Inštitút zdravotných analýz, Pavol Jarčuška, Marek Krajčí, Stefan Flasche, Sebastian Funk.

Publikované s upozornením: Tento článok je predtlačou a nebol certifikovaný peer review. Oznamuje nový lekársky výskum, ktorý ešte musí byť vyhodnotený a preto by sa nemal používať na usmernenie klinickej praxe.

Vyhlásenia autorov: Potvrdzujeme, že boli dodržané všetky príslušné etické smernice a že boli získané všetky potrebné súhlasy IRB a etickej komisie. Podrobnosti o orgáne IRB/dohľade, ktorý poskytol schválenie alebo výnimku pre opísaný výskum, sú uvedené nižšie. Bol získaný potrebný súhlas pacienta/účastníka a archivovali sa príslušné inštitucionálne formuláre. Na všetky tieto otázky autori odpovedali: áno.

Kto tento projekt financoval?

Martin Pavelka je zamestnancom slovenského ministerstva zdravotníctva. Marek Krajčí je lekár, člen vlády SR a minister zdravotníctva SR. Stefana Flascheho podporuje štipendium Sira Henryho Daleho, ktoré spoločne financujú organizácie Wellcome Trust a Royal Society (číslo grantu 208812/Z/17/Z). Sebastian Funk, Sam Abbott a Katharine Sherratt sú podporovaní Wellcome Trust (210758/Z/18/Z). Kevina van Zandvoorta podporuje program Elrha pre výskum v oblasti zdravia v humanitárnych krízach (R2HC), ktorého cieľom je zlepšiť výsledky v oblasti zdravia posilnením dôkaznej bázy pre intervencie v oblasti verejného zdravia v humanitárnych krízach. Program R2HC je financovaný vládou Spojeného kráľovstva (DFID), organizáciou Wellcome Trust a Národným ústavom pre výskum zdravia v Spojenom kráľovstve (NIHR).

Tento výskum bol čiastočne financovaný nadáciou Bill & Melinda Gates Foundation (INV-001754: MQ; INV-003174: KP, MJ, YL; NTD Modeling Consortium OPP1184344: CABP, GFM; OPP1180644: SRP; OPP1183986: ESN). BMGF (OPP1157270: KA). DFID / Wellcome Trust (výskumný program koronavírusu na epidemickú pripravenosť 221303/Z/20/Z:CABP). EDCTP2 (RIA2020EF-2983-CSIGN: HPG). Počiatočný grant ERC (#757699: MQ). Tento projekt získal finančné prostriedky z projektu Európskej únie pre výskum a inovácie Horizont 2020 EpiPose (101003688: KP, MJ, PK, RCB, WJE, YL). Tento výskum bol čiastočne financovaný z projektu „RECAP“ z Výskumného fondu globálnych výziev (GCRF) riadeného prostredníctvom RCUK a ESRC (ES/P010873/1:AG,CIJ,TJ). HDR UK (MR/S003975/1:RME). MRC (MR/N013638/1:NRW). Nakajima Foundation (AE). Výskum financoval aj Národným ústav pre výskum zdravia (NIHR) s využitím britskej pomoci od britskej vlády na podporu globálneho výskumu v oblasti zdravia. Autori tohto výskumu dostávajú finančné prostriedky od tímu rýchlej podpory pre verejné zdravie vo Veľkej Británii financovaného Ministerstvom zdravotníctva a sociálnej starostlivosti Spojeného kráľovstva (TJ).

O tri dni po publikovaní štúdie vyšla nasledovná odborná reakcia na článok s názvom: Predtlač, štúdia, zverejnená na stránkach MedRxiv, sa zameriava na účinnosť populačného skríningu založeného na rýchlom Ag teste pri znižovaní prevalencie infekcie SARS-CoV-2 na Slovensku: www.sciencemediacentre.org. V nej profesor Igor Rudan, riaditeľ Centra pre globálne zdravie a Centra pre spoluprácu WHO, University of Edinburgh, uviedol: “Niektorí nemusia mať pocit, že také hromadné testovanie stálo za vynaložené úsilie alebo náklady. Počas pandémie COVID-19 však bolo vyskúšaných veľa zaujímavých nových prístupov. Mohli by nájsť uplatnenie v krajinách, kde si to môžu dovoliť.“ Stali sme sa súčasťou experimentu?

M. Franek z Antipropagandy asi nemá ani tie najzákladnejšie informácie o Gatesovi, pretože on sám často a rád opakuje vo videách, ako sa mu investovanie do zdravia ľudí oplatilo a prinieslo mu vyššiu návratnosť ako klasické akcie. Tu je dôkaz priamo zo stránky nadácie.

Na vakcíny pre chudobných ľudí, lôžka pre deti s maláriou a na liečbu HIV sme minuli desať miliárd dolárov. Tento úspech by neprišiel, keby neboli finančné prostriedky investované do tých správnych oblastí. Gatesova nadácia investovala peniaze zo svojej charity do štyroch globálnych fondov zdravia: Prvým z nich je Gavi, ktorý je zameraný na vakcíny, druhým je Global Polio Eradication Initiative zameraný na detskú obrnu, tretím je Global Fund to Fight AIDS, Tuberculosis and Malaria, ktorého cieľom je boj proti malárii, tuberkulóze a AIDS a posledným je The Global Financing Facility zameraný na zdravie matiek a detí.

Investovanie do týchto smerov je na prvý pohľad nevýnosné, avšak nie je to tak. „Tých 10 miliárd, ktoré sme darovali, aby sme pomohli dodať vakcíny, lieky a lôžka rozvojovým krajinám vytvorili 200 miliárd dolárov v sociálnych a ekonomických benefitoch. To v prepočte znamená, že z jedného dolára vzniklo rovných 20 dolárov. Keby Gatesova nadácia investovala 10 miliárd dolárov do energetických projektov v rozvojovom svete, návratnosť by bola 150 miliárd dolárov. Investície do infraštruktúry v rozvojových krajinách by vrátili 170 miliárd dolárov. Investíciami do globálnych zdravotníckych inštitúcií sme však prekročili všetky tieto výnosy,“ tvrdí Gates.

Zdroj: Bill and Melinda Gates Foundation

Pri celoplošnom testovaní boli na Slovensku použité testy SD Biosensor Standard Q. Na stránke Bill&Melinda Gates Foundation sa nachádza  informácia: “Spoločnosť SD Biosensor získala podporu od Nadácie B. Gatesa, aby sprístupnila svoj rýchly diagnostický test COVID-19 Ag pre krajiny s nízkym a stredným príjmom.” Viac tu: gatesfoundation.org/sd-biosensor/ Je na zváženie, prečo sa medzi africké rozvojové krajiny, ktorých sa toto sponzorstvo najviac dotýkalo, zaradilo aj Slovensko.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1./ Konšpiračná klasika: Zem a Vek vidí za plošným testovaním Billa Gatesa, antipropaganda.sk, 16.11.2020

2./ Bill Gates tvrdí, že investícia do zdravia ľudí mu priniesla vyššiu návratnosť ako klasické akcie, Startitup, 21.1.2019

3./ Miliardár Bill Gates hovorí, že ide o najlepšiu investíciu, akú kedy urobil, cnbc, 17.1.2019

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply