Súdy v Španielsku nariadili povinné očkovanie pacientov v opatrovateľských domoch

· Čas čítania: 3 min.

Súd v Galícii, v Španielsku sa postavil na stranu opatrovateľského domu a udelil povinnosť nespôsobilým ženám nechať sa očkovať proti COVIDu-19 napriek námietkam ich rodín.

Aj keď španielska vláda opakuje, že nová vakcína bude dobrovoľná, opatrovateľský dom v podstate prevzal starostlivosť o ženu, ktorá trpí demenciou, a naočkovali ju bez informovaného súhlasu jej rodiny. Podľa opatrovateľského domu bola žena „nespôsobilá poskytnúť dostatočný súhlas“.

Sudca Javier Fraga Mandian uviedol, rozhodnutie opatrovateľského domu bolo založené na nezvratných dôkazoch, že neprijať vakcínu by bolo riskantnejšie, než vedľajšie účinky z nej, a to z dôvodu „existencie desiatich tisícok úmrtí“ na koronavírus v Španielsku.

Sudca v Španielsku tvrdí, že ochrana verejného zdravia prevažuje nad informovaným súhlasom rodiny

DomusVi, spoločnosť riadiaca opatrovateľský domov, tvrdí, že 98% z 15 000 pacientov vo všetkých domovoch, ktoré riadi, súhlasili s prijatím novej vakcíny, a že dve percentá, ktorí sa rozhodli si vakcínu nedať, boli schopní urobiť svoje vlastné rozhodnutia.

DomusVi povedali, že sa v tomto prípade obrátili na súd na donútenie žien k očkovaniu kvôli obavám o zdravie ostatných pacientov a zdravotníkov v opatrovateľskom dome.

Ďalšie súd v Seville v Španielsku čelili podobnému prípadu o niečo neskôr, keď opatrovateľský dom chcel prinútiť vážne nespôsobilú 87 ročnú ženu, aby sa nechala zaočkovať napriek prianiam jej syna.

Sudca, ktorý sa postavil na stranu opatrovateľského domu, povedal, že ochrana verejného zdravia prevažuje nad námietkami jej syna voči očkovaniu.

Žalobca v južnom Španielsku u iného prípadu uviedol, že akýkoľvek člen rodiny, ktorý koná ako právny ochranca pre nespôsobilého pacienta v opatrovateľskom dome, bude riskovať stratu opatrovníctva, ak nebude s očkovaním súhlasiť.

Nevie sa, či vakcíny proti Covidu-19 zabraňujú nákaze a prenosu

Vakcíny proti COVIDu-19 neboli tak testované, aby sa vedelo, či zabraňujú prenosu nového koronavírusu.

Pracovníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) uviedli, že nie je jasné, či vakcíny proti COVIDu-19 môžu zabrániť bezpríznakovému prenosu. Vedúci vedec WHO a pediater Soumya Swaminathan, MD povedal:

Čakáme naďalej na viac výsledkov z testov vakcíny, aby sme skutočne pochopili, či vakcíny, okrem zabránenie příznakovému ochorení a vážnemu priebehu a smrti, tiež znižujú mieru nákazlivosti alebo ochránia ľudí pred nákazou vírusom a zabráni jeho prenášaniu.

Ešte nemáme dôkazy u akýchkoľvek vakcín, aby sme dokázali iste povedať, že chránia ľudí pred nákazou a teda bránia prenosu.

Napriek nedostatku dôkazov, že vakcína bráni nákaze a prenosu koronavírusy, Španielsko urobilo očkovanie pacientov v opatrovateľských domoch prioritou od chvíle, čo sa vakcína v decembri 2020 schválila.

Španielsky minister zdravotníctva Salvador Illa 12. januára 2021 povedal, že sa očakáva, že všetci pacienti opatrovateľských domov dostanú vakcínu proti COVIDu-19 počas týždňa.

Prepuknutie COVID-19 po očkovacej kampani v opatrovateľských domoch v Španielsku

Snaha rýchlo očkovať pacientov v opatrovateľských domoch sa stretla s masívnym vypuknutím choroby COVID-19 medzi zamestnancami a pacientmi opatrovateľských domov v nadväznosti na očkovacie kampane.

Všetci okrem jedného pacienta v opatrovateľskom domove v Lagar v Španielsku ochoreli COVID-19 po tom, čo zamestnanci a pacienti dostali prvú dávku očkovacej látky.

Počas šiestich dní po plošnej očkovacej kampani malo 10 pacientov príznaky COVIDu-19 a to viedlo k deviatim úmrtiam.

Druhá dávka vakcíny sa podala 3. februára 2021. Generálny riaditeľ spoločnosti, ktorá riadi opatrovateľský domov, povedal, že si nemyslí, že by vypuknutie choroby bolo spôsobené vakcínou a „čím skôr všetci dostanú svoju vakcínu, tým lepšie.“

K ďalšiemu veľkému vypuknutie COVIDu-19 došlo v opatrovateľskom dome v Torrevieja v Španielsku, kde všetkých 42 pracovníkov a všekých pacientov testovali pozitívne na koronavírus týždeň po tom, čo dostali prvú dávku očkovacej látky.

Druhá dávka bola pôvodne naplánovaná na 25. januára, ale bola odložená, kým zamestnanci a pacienti neprejdú prehliadkou a už nebudú pozitívne testovaní na SARS-CoV-2.

Do tejto doby sa zákony o povinnom očkovaní v Európe zriedka kedy uplatňovali skrze súdny príkaz.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Soudy ve Španělsku nařídily povinné očkování pacientů v pečovatelských domech, Otevrisvoumysl.cz, 25.2.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár