Suju odvolali z čela NCZI iba deň po brífingu, na ktorom otvorene hovoril o očkovaní

Generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Róbert Suja bol odvolaný z funkcie. Jeho nástupcom bude od stredy 5. mája Pavol Capek. Nový riaditeľ NCZI pracuje v inštitúcii od júla 2020 a doposiaľ bol riaditeľom úseku informatizácie a elektronizácie zdravotníctva.

Suja mal včera 3. mája, mimoriadnu tlačovú konfrenciu, kde otvorene hovoril o problémoch pri očkovaní proti koronavírusu na Slovensku. Tiež kritizoval výdavky na celoplošné testovanie, ktoré Slovensko vyšlo viac ako 478 miliónov eur. Suja ozrejmil, že jeho úradu vláda žiadnu finančnú podporu neposkytla.

Jeho úprimnosť ho podľa všetkého stála miesto. Čo vlastne povedal?

Na včerajšom brífingu informoval, že v rezervačnom očkovacom systéme nedošlo k žiadnym chybám, ktoré boli medializované minulý týždeň. Išlo o súvislosť s termínmi na očkovanie pre najmladšie ročníky od 16 rokov. Uviedol, že systém neznevýhodnil určitú skupinu obyvateľstva podľa dátumu narodenia, ale podľa dostupnosti vakcín.

Vyjadril sa zároveň, že za väčší problém ako to, že termíny boli mladým ľuďom pridelené krátko po prihlásení do Čakárne, čo bolo po kritike I. Matoviča zrušené, považuje celkovo nízky záujem o očkovanie na Slovensku. “Pokiaľ sa nič nezmení, o tri týždne môžeme zatvárať vakcinačné centrá,” povedal k tomu.

Miera zaočkovania na COVID-19 na Slovensku podľa realistického odhadu nedosiahne 38%, v prípade optimistického predpokladu sa vyšplhá v auguste 2021 na úroveň 48%. Podľa Suju však ani v jednom prípade nebude zaočkovaná kritická masa.

„V priebehu nasledujúcich týždňov si neviem predstaviť, že naozaj každý, kto má záujem, by sa nedostal k vakcíne. Problém bude niekde inde – získať ďalšie masy, aby sa začali hromadne registrovať,“ podotkol Suja.

V súčasnosti je podľa neho v aplikácii Čakáreň registrovaných 258 000 ľudí, ktorí čakajú na prvú dávku vakcíny. Počet zaočkovaných, ktorí už dostali prvú dávku, je 1,1 milióna. „Sme hlboko pod nejakou hranicou, ani nie že kritickej masy. Motivácia ľudí, aby sa registrovali, je veľmi nízka. Ak sa niečo nezmení, o tri-štyri týždne môžeme zatvárať vakcinačné centrá,“ konštatoval odvolaný riaditeľ NCZI.

Suju podľa vlastných slov prekvapila nízka miera prihlasovania na očkovanie. „Vo štvrtok sme otvorili registráciu pre všetky vekové skupiny a zaregistrovalo sa nám len okolo 130 000 až 135 000 ľudí. Myslím si, že je to číslo, o ktorom by sa malo rozprávať, lebo taká miera registrácie je extrémne nízka,“ zdôraznil.

V prípade, ak bude dostupné očkovanie vakcínou od spoločnosti Pfizer pre všetky vekové kategórie, môže podľa neho tento počet stúpnuť na 200 000 záujemcov. Ďalších by mohlo prilákať očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V. „Aj tak si ale nemyslím, že sa dostaneme na číslo 1,8 milióna zaočkovaných,“ zakončil odvolaný riaditeľ NCZI.

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1./ Záujem o očkovanie je veľmi nízky. Podľa riaditeľa NCZI miera zaočkovanosti nedosiahne ani 38 percent, Rimava.sk, 3.5.2021

2./ Národné centrum zdravotníckych informácií bude mať nového riaditeľa, Suja bol odvolaný z funkcie, webnoviny.sk, 4.5.2021

3./ Suju odvolali z čela NCZI. Deň po brífingu, kde otvorene hovoril o očkovaní, Slovensko.hnonline.sk, 4.5.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply