Súkromné podnikanie by mohlo pomôcť oživiť éru sovietskych „záchytných staníc”

Iniciatíva návratu k notoricky známym „záchytným  staniciam” získala od ministerstva zdravotníctva pomerne veľkú podporu. Aktivisti však tvrdia, že tieto podniky sa môžu stať humánnymi a efektívnymi len za účasti sociálne zodpovedných podnikateľov.

História „záchytiek”, alebo záchytných staníc sa datuje do roku 1902, kedy v centre ruského priemyselného mesta Tula otvorili  prvú z týchto prevádzok. Bola niečím medzi   hostelom, chirurgiou a policajnou  stanicou, pričom cieľom tejto záchytky bola záchrana miestnych obyvateľov, ktorí sa opili, bez toho, aby si uvedomili  riziko zamrznutia  v drsnom ruskom podnebí, ako aj  ďalšie riziká,  ako sú utopenie sa alebo trestné činy.

Prvá „záchytka“ bola financovaná z obecného rozpočtu a ukázala sa, že je pri záchrane ľudských životov  natoľko  efektívna, že sa počas niekoľkých rokov podobné inštitúcie objavili v každom väčšom meste v krajine.  Fjodor Archangeľsk, zdravotník a autor myšlienky záchytných staníc,  získal  za svoju prácu niekoľko ocenení.

Nápad zachytili sovietske orgány a v roku 1930 sa v krajine objavilo mnoho záchytných staníc. Projekty boli financované štátom, rovnako ako všetko ostatné v plánovanom sovietskom hospodárstve. Spočiatku boli súčasťou Ministerstva zdravotníctva, ale v roku 1940 sieť prešla pod  ministerstvo vnútra – zapojenie polície bolo príliš veľké keďže sa opilci často správali  agresívne.

Systém existoval až do rozpadu Sovietskeho zväzu a aj po ňom, ale v modernom Rusku začal počet záchytných staníc rýchlo klesať. Hlavným dôvodom bol problém s financovaním, ale aj stanovisko právnikov, ktorí poukázali na to, že polícia v skutočnosti zadržuje opilcov bez dostatočných dôvodov (byť na verejnom mieste pod vplyvom alkoholu v Rusku nie je trestným činom).

Sieť záchytných staníc „Vytrezvitel“ zanikla koncom roka 2011 a všetky jeho funkcie  teraz vykonávajú  nemocnice a ambulancie.

Za dva roky takejto praxe ale prišli na viacero nedostatkov (z ktorých hlavnou je preťaženie zdravotníckych zariadení vo väčších mestách). Niektorí aktivisti  sa vyjadrili,  že chcú návrat siete „Vytrezvitel“. Sultan Khamzajev, vedúci federálneho programu Triezve Rusko, povedal v rozhovore pre denník  Izvestija, že jeho kolegovia vypracovali plán, podľa ktorého by nové záchytné stanice mali byť spoločným podnikom súkromných zdravotníckych zariadení a miestnych úradov.

Mestské správy poskytnú priestor a súkromné ​​podniky prispejú  vybavením, dopravou a personálom. Záchytné služby sa budú poskytovať zadarmo s tým, že lekári budú môcť polovicu miestnosti využívať na komerčné účely. Existuje tiež možnosť finančnej podpory zo strany štátu.

Ruslan Isajev, vedúci nezávislého spolku narkomanov, povedal, že myšlienka by mohla prispieť k záchrane  mnohých životov a to najmä v zime, ale pripomenul,  že sa musí vykonávať veľmi starostlivo, aby sa zabezpečilo humánne zaobchádzanie s pacientmi. Isajev poznamenal, že spolupráca so súkromným ​​podnikaním bude  asi najlepší spôsob, ako poskytovať kvalitné služby a zabezpečiť dostatočné investície.

Taťjana Klimenko, námestníčka ministra zdravotníctva,  ocenila myšlienku ako „veľmi nádejnú“, ale poznamenala, že konkrétne mechanizmy jej vykonávania sa ešte musia prerokovať.

Preklad z RT Foto: RIA Novosti/Grigoriy Sisoev

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply