Švajčiarsko a Luxembursko požiadali o členstvo v čínskej banke

· Čas čítania: 3 min.

Aj napriek negatívnym  ohlasom z USA sa Švajčiarsko a Luxembursko stali najnovšími európskymi krajinami, ktoré požiadali o vstup do Pekingom vedenej Ázijskej investičnej banky pre infraštruktúru (AIIB), ako oznámilo čínske ministerstvo financií.

Začiatkom marca vedúce ekonomiky EÚ – Veľká Británia, Francúzsko a Nemecko – oznámili, že plánujú  účasť v novej medzinárodnej finančnej inštitúcii.

Čínske ministerstvo financií vydalo v piatok vyhlásenie, v ktorom sa uvádza, že víta švajčiarske rozhodnutie požiadať o členstvo v AIIB.

Švajčiarsko sa má ešte tento mesiac stať zakladajúcim členom banky, ak ostatné členské krajiny jeho kandidatúru schvália.

Ministerstvo vydalo 20. marca samostatné vyhlásenie s tým, že Luxembursko chce tiež vstúpiť do projektu pod vedením Číny.

AIIB už má 27 „perspektívnych“ zakladajúcich členov, povedal Lou Jiwei, čínsky minister financií pre miestnu tlačovú agentúru Xinhua.

Uzávierka prihlášok záujemcov o členstvo je 31. marca, pričom Čína plánuje, že AIIB začne svoju činnosť do konca roka 2015.

Podľa Lou, ostatné národy ešte majú  možnosť pripojiť sa k AIIB aj po vypršaní tejto lehoty, ale len ako bežní členovia.

Od inštitúcie sa očakáva, že sa bude môcť pochváliť počiatočnou výškou upísaného kapitálu 50 miliárd dolárov a jej cieľom bude podpora projektov v oblasti infraštruktúry v celej Ázii.

Angel Gurria, šéf Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), pochválil európske štáty za ich účasť v banke.

 „Skutočnosť, že niektoré z európskych krajín sa teraz k projektu pripájajú, ma ešte viac presvedčila, že bude fungovať veľmi profesionálne a transparentne,“ povedal Gurría, ako ho citovala AFP.

Avšak, americkí predstavitelia boli skeptickí, vyjadrujúc obavy, že to môže ohroziť Svetovú banku a Medzinárodný menový fond (MMF).

Jacob Lew, americký minister financií, zdôraznil, že Washington má pochybnosti, či banka pod vedením Číny dokáže „zachovať vysoké štandardy, ktoré nastavili medzinárodné finančné inštitúcie.“

„Bude chrániť práva zamestnancov a životného prostredia, bude vhodným spôsobom riešiť otázky korupcie?“ spýtal sa Lew.

Čínsky minister financií však uistil, že AIIB nebude konkurenciou existujúcim medzinárodným organizáciám.

„História sa vrátila, vytvorenie regionálnych investičných bánk vrátane ADB (Asian Development Bank) a Európskej banky pre obnovu a rozvoj neoslabilo zavedené inštitúcie, skôr posilnili multilaterálne finančné inštitúcie a ešte ráznejšie posunuli vpred globálnu ekonomiku,“ zdôraznil Lou.

Podľa ministra bude Čína aj naďalej významným členom Svetovej banky a ADB a bude aj naďalej podporovať úsilie oboch inštitúcií o celosvetový rozvoj a znižovanie chudoby.

Preložené z Axisoflogic.com

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár