Švajčiarsko zverejňuje mená zahraničných daňových podvodníkov

· Čas čítania: 2 min.

Švajčiarsko má zverejniť mená cudzincov hľadaných pre daňové podvody po niekoľkých žiadostiach o ich zverejnenie z Ruska, Francúzska, Nemecka, Indie a ďalších krajín. Môže to znamenať koniec švajčiarskej tradície bankovej ochrany osobných údajov, siahajúcej až do roku 1930.

Potom, čo vláda Švajčiarska dostala niekoľko formálnych žiadostí od zahraničných daňových orgánov, rozhodla sa zverejniť zoznam mien spolu s dátumom narodenia a štátnou príslušnosťou údajných daňových podvodníkov vo federálnych novinách, uviedla Deutsche Welle s odvolaním sa na švajčiarske Sonntagszeitung.

Tieto údaje budú verejne dostupné na internete, čo umožní ľuďom figurujúcim na zozname podať proti ich zverejneniu protest na súde.

Banky majú len malý záujem hľadať klientov, ktorí si nezachovajú účet vo Švajčiarsku, povedal Alexandre Dumas, švajčiarsky federálny daňový úradník.

Zdá sa, že tento rok sa Švajčiarsko snaží niečo robiť so svoju povesťou najväčšieho svetového útočiska pre offshore účty.

V marci dospeli švajčiarske úrady a EÚ k vzájomnej dohode o zakročení proti daňovým podvodom. Cieľom dohody je transparentnosť, ktorá má zásadný význam pre zabezpečenie toho, aby každá krajina EÚ mohla vyberať daňové príjmy, ktoré jej patria, povedal Pierre Moscovici, európsky komisár pre hospodárske a menové záležitosti.

Švajčiarsky prokurátor začal vo februári vyšetrovanie prípadu prania peňazí proti britskej nadnárodnej HSBC Bank v Ženeve. Podkladom pre vyšetrovanie boli série uniknutých dokumentov, tzv. Swiss Leaks, ktorá poskytuje informácie až do roku 2007 a poskytla údaje o viac ako 100 000 klientoch, ktorí majú zriadené účty v hodnote 100 miliárd dolárov.

Švajčiarske bankové tajomstvo pochádza z roku 1934, keď bol prijatý federálny zákon o bankách a sporiteľniach. Na základe článku 47 zákona sa zo zverejnenia totožnosti klientov stal trestný čin. Švajčiarsky zákon o bankách z roku 1934 je stále v platnosti a porušenie služobného tajomstva v bankovníctve je stále trestné.

Preložené z RT

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár