Švédsko bez zákazov zvláda koronavírus lepšie ako Slovensko

Švédsko sa stalo príkladom toho, že proti pandémii sa dá bojovať aj bez reštrikčných opatrení škrtiacich ekonomiku. Severania sa síce nevyhli kritike za svoj postup a ani nemalým stratám na životoch, no za minulý rok majú nižší nárast mortality ako väčšina európskych krajín. Vrátane Slovenska.

Švédska vláda bola celý minulý rok striedavo terčom kritiky i obdivu. Od začiatku sa stránila prísnych lockdownov a škrtenia ekonomiky, a tak švédsky prístup k boju proti šíreniu ochorenia už vlani rozdeľoval nielen tamojšiu spoločnosť, ale aj národy, ktoré sa ním chceli inšpirovať alebo ním naopak opovrhovali. Kým zástancovia uzávierok a obmedzení „švédsku cestu“ predstavovali ako hazard so životmi ľudí, časť spoločnosti na čele s podnikateľmi a majiteľmi prevádzok tlieskala odhodlaniu vlády premiéra Stefana Löfvena ustáť vývoj bez toho, aby došlo k veľkým obmedzeniam ekonomiky.

Napriek kritike a nemalému počtu obetí pandémie, zostali Švédi zväčša pri dobrovoľných opatreniach zameraných na sociálny dištanc, zvýšenú hygienu a pravidlách, ktoré umožnili ponechať školy, reštaurácie aj obchody zväčša otvorené. Aj tu však boli tabu hromadné podujatia.

Rozhodnutia Löfvenovej vlády síce polarizovali spoločnosť, ale zdá sa, že Švédsku zatiaľ pomohli ustáť pandémiu bez toho, aby ekonomika utrpela škody ako napríklad v Nemecku či Francúzsku, kde platili opakované mimoriadne prísne lockdowny podobne ako u nás. K dramatickému nárastu úmrtí pritom nedošlo.

Lockdown neznamená menej mŕtvych

Oficiálne štatistiky, na ktoré upozorňuje agentúra Reuters, ukazujú, že napriek pomerne laxným opatreniam na dobrovoľnej báze zaznamenalo Švédsko za minulý rok menší nárast celkového počtu úmrtí ako väčšina európskych štátov, kde platili lockdowny.

Experti na šírenie infekčných chorôb varujú, že tieto štatistiky nemôžu byť prezentované ako dôkaz, že lockdowny boli v ostatných krajinách nepotrebné. Priznávajú však, že švédsky postoj k boju s pandémiou vykazuje isté úspechy, ktoré stoja za preskúmanie. Zdá sa totiž, že nútené škrtenie ekonomického a spoločenského života nemusí byť tou úplne poslednou a jedinou možnosťou, ako dostať pandémiu pod kontrolu.

Priebežné výsledky vyzerajú sľubne

Predbežné dáta agentúry Eurostat, na ktoré sa odvoláva Reuters, ukazujú, že Švédsko malo v roku 2020 o 7,7 percenta úmrtí viac, ako je priemer z predošlých štyroch rokov 2016 až 2019.

Pre porovnanie: krajiny ako napríklad Španielsko či Belgicko, ktoré zaviedli prísne lockdowny, mali mortalitu zvýšenú až o 18, respektíve 16 percent.

Vyšší nárast počtu úmrtí ako Švédsko malo vlani dovedna až 21 z 30 európskych krajín, ktoré poskytli svoje štatistiky. Medzi ne patrí aj Slovensko.

Podľa údajov Štatistického úradu SR pandémia u nás vlani zásadne ovplyvnila počty zomretých, a to napriek opakovaným lockdownom. V súhrne za celý rok zomrelo na Slovensku takmer 59-tisíc osôb, čo je takmer o 5,5 tisíca viac, ako je priemer za uplynulých päť rokov. Počet úmrtí tak voči predošlým piatim rokom narástol o 10,2 percenta. Sme na tom teda horšie ako Švédi.

Lepšie ako Švédsko sú na tom s úmrtiami jeho severskí susedia. Dáni zaznamenali za minulý rok o 1,5 percent úmrtí viac ako v štyroch rokoch pred tým, Fíni v tejto štatistike poskočili len o jedno percento a v Nórsku sa mortalita za rok 2020 v porovnaní s predošlým obdobím nijako nezvýšila.

Čísla nepustia

Počet obetí pandémie vo Švédsku prekročil posledný marcový týždeň 13-tisíc. V prepočte na milión obyvateľov je na tom však škandinávska krajina pomerne dobre. A to aj oproti Slovensku, ktoré má takmer dvakrát menej obyvateľov a zhruba 9,5-tisíc mŕtvych.

Len pre porovnanie: vo Švédsku aktuálne chorobe podľahnú priemerne dvaja ľudia denne na milión obyvateľov. Európsky priemer je pritom v tejto štatistike takmer trojnásobný, na úrovni 5,74.

Slovensko je na tom napriek všetkým opatreniam, lockdownom a vládnym výzvam ešte oveľa horšie, ako je priemer EÚ. Covidu u nás denne podľahne priemerne takmer 12 ľudí na milión obyvateľov.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:  Švédsko je na tom lepšie ako väčšina Európy. Zaobišlo sa bez väčších zákazov, Tomáš Pilz, Denník Štandard, 30.3.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply