Švédsko možno bude prvou krajinou s národnou digitálnou menou

· Čas čítania: 2 min.

Centrálna banka Švédska zvažuje vydanie národnej digitálnej meny, čím by vyriešila dramatický pokles objemu platieb v hotovosti. Tzv. e-koruna by mala vzniknúť do dvoch rokov.

„Čím menej ľudí žijúcich vo Švédsku používa bankovky a mince, tým jasnejšie sa stáva, že Riksbank potrebuje preskúmať možnosť zavedenia elektronických peňazí ako doplnku k peniazom, ktoré máme dnes,“ uviedla viceguvernérka Riksbank Cecilia Skingsleyová pre The Financial Times.

Švédska Riksbank je najstaršou centrálnou bankou na svete, pričom v roku 1660 vydala ako prvá papierové bankovky. V škandinávskych krajinách tradičnú hotovosť postupne nahrádzajú alternatívne spôsoby platby. Dánska vláda dokonca zvažuje možnosť úplného prechodu na bezhotovostný režim v oblasti vnútroštátneho obchodu a služieb.

Vo Švédsku kleslo množstvo bankoviek a mincí v obehu od roku 2009 až o 40 %, kvôli nárastu objemu online nákupov a kartových platieb. Švédi patria medzi najčastejších používateľov kreditných kariet na svete. V prípade, že sa Švédsko rozhodne zaviesť e-korunu, stalo by sa prvou veľkou krajinou poskytujúcou spotrebiteľom priamy prístup k virtuálnym peniazom vydaným centrálnou bankou.

„Je to rovnako revolučné ako papierové peniaze pred 300 rokmi. Čo to znamená pre menovú politiku a finančnú stabilitu? V akej podobe menu vydáme? Dobíjacie karty, formou aplikácie alebo iným spôsobom?“ povedala Skingsleyová. Napriek všetkým potenciálnym prínosom digitálnych mien a výzvam vyplývajúcim z ich zavedenia však naďalej existujú obavy, že prechod na elektronické platby by mohol mať negatívny vplyv na chudobných, seniorov a zdravotne postihnutých, pretože nemajú prístup k technológiám a úverom. Ďalším problémom je vysoký počet podvodov pri elektronických transakciách.

Podľa Riksbank bude digitálna mena len doplnkovou, hotovosť úplne nenahradí. Bankovky a mince sa podľa vyjadrenia banky budú vydávať, kým bude v švédskej spoločnosti trvať dopyt po nich.

Zdroj: https://www.rt.com/business/367141-sweden-digital-currency-launch/

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár