Sýria aktívne spolupracuje s tímom dohliadajúcim nad likvidáciou jej chemických zbraní

· Čas čítania: 2 min.

Ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že Sýria „veľmi aktívne“ spolupracuje s medzinárodnými odborníkmi, ktorí sa nachádzajú v arabskej krajine, kvôli zničeniu chemických zbraní.

„Sýrske vedenie sa do tejto práce zapojilo veľmi aktívne a transparentným spôsobom pomáha medzinárodným organizáciám“ povedal Putin novinárom v utorok na summite Ázijsko – tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC) v indonézskom Bali.

Ruský prezident tiež poukázal na „pochybnosti o tom, či Sýrske vedenie bude primerane reagovať na rozhodnutie o chemických zbraniach“ dodávajúc, že  „tieto pochybnosti sa nepotvrdili“.

Komentár prichádza potom, ako tím odborníkov z OSN a Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) v nedeľu odštartoval misiu odstránenia sýrskych zásob chemických zbraní, ktorých množstvo sa odhaduje na 1000-ton.

„Bol to vynikajúci prvý deň, s dôrazom na slovo „prvý“, uviedol v pondelok v telefonickom rozhovore z Damasku pre agentúru Reuters pracovník OPCW, ktorý si neželal byť menovaný. Odborníci uvádzajú, že niektoré zariadenia, ktoré boli použité na prevádzkovanie chemických zbraní už boli vyradené z prevádzky.

Expertný tím v Sýrii vykonáva rezolúciu OSN o likvidácii sýrskeho arzenálu chemických zbraní. Bezpečnostná rada OSN schválila rezolúciu 27. septembra. Tím má do 1.novembra skontrolovať arzenál chemických zbraní a dohliadať nad likvidáciou súvisiacich zariadení. Zbrane musia byť zničené do polovice roka 2014 .

Putin tiež vyjadril dôveru v prácu odzbrojovacieho tímu, ktorý začal svoju misiu 6. októbra a vyjadrila nádej, že proces eliminácie „bude pokračovať rovnakým tempom, v rovnakom duchu“.

Napriek nápadnej absencii prezidenta Baracka Obamu, Putin z indonézskeho ostrova Bali, ocenil jeho amerického náprotivka pre nájdenie spoločnej reči o Sýrii.

Ako ďalej uviedol, o situácii v Sýrii rokoval s americkým ministrom zahraničných vecí Johnom Kerrym, ktorý sa na summite taktiež zúčastnil.

„Vo všeobecnosti máme rovnaké ciele čo sa týka stabilizácie situácie (v Sýrii), dosiahnutie demokracie, vytvorenie mierových podmienok pre civilistov“.

„Jednou z našich priorít je dnes nielen zničenie (sýrskych) chemických zbraní, ale tiež obnovenie procesu vyjednávania medzi všetkými znepriatelenými stranami na Ženevskej mierovej konferencii “ povedal Putin

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v pondelok povedal, že Moskva a Washington sa zhodli v snahe o usporiadanie plánovanej konferencii v polovici novembra.

Zdroj presstv, RT

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár