Talianski voliči zverili osud krajiny Giorgii Meloniovej

Má 45 rokov, bystré oči, no predovšetkým riadne podrezaný jazyk. Keď sa Giorgia Meloniová za rečníckym pultom nadýchne, poslucháči vedia, že spustí paľbu, ktorá bude triafať do čierneho. V septembrových parlamentných voľbách získali Bratia Talianska, čo je strana Fratelli d’Italia, ktorej predsedá, najviac hlasov a ona nárok na zostavenie vlády. 

„Pripravení obnoviť Taliansko“ 

Môže ju skladať z kandidátov, akých vyberie víťazný stredo-pravicový blok. Sformovalo ho štvorčlenné zoskupenie, ktoré obsadí v 400-člennej Poslaneckej snemovni (Camera dei deputati) nadpolovičných 237 kresiel. Výrazne najviac, 119, pripadne poslancom Bratov Talianska, 66 miest strane Liga vedenej charizmatickým Matteom Salvinim, 45 miest strane Taliansko vpred! a 7 poslancov bude mať centristická aliancia My umiernení (Noi moderati). V 200-člennom Senáte, hornej komore parlamentu, bude stredopravicové kvarteto disponovať 115 hlasmi. Znamená to, že ho nebude môcť opozícia prehlasovať ani v jednej komore a kurz, ktorý stanoví Meloniovej vládny kabinet, nebudú môcť protistrany len tak ľahko zmeniť. Za povšimnutie stojí viditeľné zoštíhlenie parlamentu. Na základe ústavného referenda zo septembra 2020 klesol počet mandátov v Poslaneckej snemovni takmer o polovicu zo 630 na 400. Redukčná diéta Senátu bola miernejšia a z 315 kresiel mu ostávajú rovné dve stovky. 

K volebným urnám v Taliansku a v zahraničí sa 25. septembra dostavilo necelých 64 percent zo 46 miliónov oprávnených voličov, čo bolo výrazne menej ako 73 percent pred štyrmi rokmi. Pravdepodobne hlavným dôvodom, prečo 16 miliónov Talianov nepovažovalo za zmysluplné „isť to niekomu hodiť“, mohla byť pochmúrna spoločenská atmosféra. Hrozba prenesenia vojny z Ukrajiny na celý Starý svetadiel, umocnená obavami miliónov Talianov, či budú mať v zime doma teplo a svetlo, vyvoláva znepokojenie, či si Taliani budú môcť vôbec dovoliť mať pluralitnú demokraciu, voľnosť a slobodu, ak život v krajine ochromí energetická alebo vojnová pohroma? 

Hotovú a hodnovernú odpoveď nemal nikto, ale tie v náznakoch víťazného stredo-pravicového bloku a porazeného stredoľavicového bloku sa predsa len v čomsi zásadnom odlišovali. Nepoužívali rovnaký kompas. Strelka toho, ktorý zvieral v chvejúcich sa rukách, mierila na Brusel. Strelka v kompase národne-konzervatívnej formácie G. Meloniovej mierila priamo na Rím. Inak povedané, kým zeleno-dúhovo-progresivistický blok vkladal všetky nádeje do spásy a záchrany prichádzajúcej zvonku, z Európskej únie, zoskupenie okolo G. Meloniovej hlásalo potrebu pomáhať si vlastnými silami. Zásadu svojpomoci prízvukuje aj titulná strana volebného programu strany Bratov Talianska „Pronti a risollevare l’Italia“ vo voľnom preklade „Pripravení obnoviť Taliansko„!

G. Meloniová, ktorá sa istý čas živila ako giornalista, t.j. novinárka, pohotovo aktualizovala program strany v podvečer volieb. Vyburcovala ju k tomu i hláška predsedníčky Európskej komisie. Ursula von der Leyenová totiž tri dni predtým na Princetonskej univerzite v americkom štáte New Jersey odpovedala na otázku študenta, či sa obáva volieb v Taliansku vzhľadom na väzby niektorých kandidátov na ruského prezidenta Vladimíra Putina, nehoráznym spôsobom: „Ak sa situácia vyvinie zložitým smerom – už som hovorila o Maďarsku a Poľsku – máme na to nástroje.“ Tlačová agentúra Reuters a ďalšie rozniesli tento jej arogantný výrok do sveta a hneď bol oheň na streche. Šéf spriaznenej strany Liga a bývalý podpredseda vlády a minister vnútra Matteo Salvini vyzval veľkopanskú Nemku, aby odstúpila: „Bola to hrozba, vydieranie či inštitucionálne šikanovanie? Predsedníčka sa musí buď ospravedlniť alebo odstúpiť„, žiadal v rozhovore pre denník Corriere della Sera. Rozhorčenie si ventiloval na spontánnom protestnom zhromaždení pred zastupiteľským sídlom Európskej komisie v Ríme. Demonštranti, ktorí sa tam zišli, držali transparenty s nápismi ako „Ursula preč! 

Salvini prestal byť alfa samcom 

Na margo tohto 49-ročného rodáka zo severotalianskej metropoly Miláno by stálo za to pouvažovať nad prekvapujúco nízkymi volebnými výsledkami jeho strany. V percentách to činilo len 8,8% do Poslaneckej snemovne a 8,9% do Senátu. Pred štyrmi rokmi boli obe čísla viac než dvojnásobne vysoké (17,4% a 17,6%). Vysvetlenie podložené znalosťami stavu vecí priamo „z kuchyne“ podáva Talianka českého pôvodu, aktivistka Salviniho Ligy Monika Pilloniová:

              „Po pravdě řečeno nikdo z Ligy nečekal tak nízké procento. Vědělo se, že vstupem do Draghiho vlády se riskuje ponížení, ale jak jsem již v minulosti vysvětlovala, Liga si vybrala jako prioritu občany – na úkor vlastní strany a u Meloniové byla prioritou vlastní strana. Takže Liga vlastně platí už jen za to, že se Draghiho vlády účastnila, i když tam spíše fungovala jak trn v patě a zmírňovala následky, nemajíc majoritu. Dále platí za nešťastné mediální působení některých exponentů spojené s otázkou covidových nařízení a povinné vakcinace (posledního hlasování o této povinnosti pro různé kategorie a lidi od 50 let se celá Liga zdržela). U Ligy bylo zvykem se často s občany při mnoha příležitostech scházet. Takže období minulých dvou let bylo pro Ligu z uvedených důvodů na parlamentní úrovni velmi nepříznivé. 

Doplňme, že profesor (ekonómie) Mario Draghi je už dlhé roky nástrojom nadnárodného kapitálu. V rokoch 2006-2011 bol guvernérom Talianskej národnej banky a z tohto postu ho tvorcovia peňazí presunuli do Frankfurtu nad Mohanom, aby tam vo funkcii guvernéra Európskej centrálnej banky udržiaval osem dlhých rokov spoločnú európsku menu nad vodou. Premiérsky post prevzal v Ríme vo februári 2021 po široko medializovanej prosebnej kampani, aby sa vrátil do politiky, zostavil kabinet odborníkov a pomohol prekonať vládnu krízu. Bola to priehľadná fraška, od ktorej sa pôvodne spolu s Meloniovou dištancoval i Salvini. Z Ríma však na neho tlačili, aby sa jeho strana, ktorá mala v Taliansku nesporný politický výtlak, zapojila do činnosti Draghiho tzv. vlády národnej jednoty. Po niekoľkých týždňoch Salvini počúvol apely z domova i z vplyvného zahraničia, aby nestál bokom. Nechal sa prehovoriť a Liga dostala v Draghiho kabinete tri ministerské kreslá. Salvini osobne neprijal žiadne, ale i tak sklamal značnú časť svojej voličskej základne, ktorej záležalo na udržaní čistého štítu a postavenia strany ako bašty opozície. Túto povesť mu vyfúkla v tomto ohľade principiálna Giorgia Meloniová. Správne predvídala skorý kolaps Draghiho vládneho zlepenca technokratov, ktorému odzvonilo koncom tohtoročného júla. 

Spomínaná vlaňajšia demonštratívna principiálnosť vyniesla nevysokú Meloniovú na pozíciu alfa samice národno-konzervatívnej občianskej verejnosti. Matteo Salvini jej ju uvoľnil bez boja a s vedomím, že ju nezíska naspäť skôr, ako presvedčí národ o nezlomnosti svojej osobnej integrity. Aby sa mu to podarilo, potreboval by sa vrátiť do tej krajne exponovanej pozície, v ktorej už raz prejavil charakter a ukázal ako minister vnútra v rokoch 2018-2019 spoluobčanom, že chce a dokáže brániť záujmy vlasti. Neprekvapuje preto, že Salvini sa snaží v týchto dňoch vymôcť si od Meloniovej kreslo šéfa rezortu vnútra, aby mohol z titulu funkcie skonsolidovať migračné politiku štátu. Z kuloárov koaličných rozhovorov vychádzajú útržkové správy o silnom tlaku na Meloniovú, aby ponúkla Salvinimu namiesto toho post ministra pôdohospodárstva a ten, aby zalichotila jeho márnivosti, s postavením podpredsedu vlády. 

Nášľapné míny 

Odchádzajúca vláda pro-bruselských ultraprogesivistov kladie kladie pred Meloniovú nášľapné míny, ktoré by mohli rozbiť jej starostlivo budovaný imidž matky, vlastenky, kresťanky a ochrankyne klasických hodnôt. Na jednej strane sa voličom sa zaviazala, že bude brániť tradičnú rodinu a odolávať LGBT lobby. Ma druhej strane prijala dosluhujúca vláda 6. októbra program Národnej stratégie pre komunitu LGBT+ na roky 2022-25. Dokument obsahuje sadu odporúčaní a opatrení, ako napríklad kurzy zamerané na informovanosť o LGBT+ pre učiteľov, lekárov, policajtovˇ, atď. Vláda by mala tiež rozbehnúť monitorovanie homofóbnych vyjadrení v médiách, čo by si vyžadovalo okliešťovanie slobody prejavu a cenzúru. 

Sú to práve otázky tohto razenia, ktoré médiá začínajú prioritne provokatívne chrliť na Meloniovú, ktorá má dcéru (Gineevru), ale nie je vydatá a žije s druhom vo voľnom zväzku. Slniečkárska žurnalistika ju medzičasom už vmanévrovala do záväzku, že nezruší doterajšie súbory zákonov o právach sexuálnych menšín a interrupciách. Bolo by dobré, keby si G. Meloniová vybavovala z pamäti staré porekadlo „podaj mu prst a uchmatne ti celú ruku“ skôr, než sa pustí do ohnivej debaty s hlúčikmi zohratých novinárov, aby ju znovu nezahnali do slepej uličky, odkiaľ niet argumentačného úniku. 

Radového občana bude v prvom rade zaujímať, ako sa G. Meloniová postará, keď sa ujme vlády, o dostatočné zabezpečenie dodávok zemného plynu pre domácnosti a výrobné prevádzky. Ak bude vypúšťať z úst protiruské výlevy protiruské výroky o tom, že jej strana podporuje Ukrajinu od samého začiatku vojny a k tomu zdôrazňovať pred každou televíznou kamerou „plnú podporu pre záležitosť slobody ukrajinského ľudu„, haprovanie dodávok ruského plynu bude výraznejšie a častejšie. Politicky oslabený Salvini, ktorý zbytočne nezapára slovne do ruského medveďa, by mohol v takom prípade vycítiť jedinečnú príležitosť zastávať namiesto Meloniovej reálne záujmy národa. Keby preberal iniciatívu na tomto existenčnom poli, stal by sa opäť tribúnom ľudu. 

„Problémové dieťa“ 

Poznamenajme, že by neostal bez podpory čoraz nervóznejšej vrstvy talianskych priemyselníkov. Vrenie v hrnci konečne nadvihlo pokrievku a Združenie talianskych zamestnávateľov Cofindustria vyzvalo 10. októbra vládu, aby poskytla podnikovej sfére finančnú pomoc vo výške 40-50 miliárd eúr. Má tým predísť kolapsu tisícok firiem a strate pracovných miest v dôsledku prudko stúpajúcich cien energií. Finišujúci kabinet Maria Draghiho minul na účely tohto druhu 66 miliárd eur, ale tie už boli pohltené prudko stúpajúcimi cenami energií. Podľa združenia Confindustria musí podniková sféra uhradiť do konca tohto kalendárneho roka vyše 55 miliárd eur, ktoré nemá a nemôže ich ani zarobiť cenovou explóziou, pretože by prudko klesol odbyt takmer všetkých tovarových položiek s výnimkou základných životných potrieb. 

Na sociálnych sieťach sa množia obavy, či Meloniová nezapredala dušu zaoceánskym černokňažníkom, pretože zatiaľ nenaznačuje, ako by chcela na čele vlády postupovať, aby Taliani neostali v zime v tme a mraze. Na sociálnych sieťach kolujú názory, že ju členstvo v Aspen Institute zaväzuje k udržiavaniu tvrdej línie transatlantickej studenovojnovej protiruskej jednoty kolektívneho Západu. Webová stránka Atlantickej rady (Atlantic Council), čo je think tank, ktorý má takúto činnosť v náplni práce, však vyslovuje o lojalite Meloniovej vážne pochybnosti. V analýze, publikovanej deň po talianskych voľbách, konštatuje, že už nie je takým neskrotným protisystémovým živlom ako pred pár rokmi, ale i tak že sotva bude niekedy povoľnejšia ako Maďarský premiér Viktor Orbán. V hodnotení publikovanom tri dni pred voľbami, keď nefiltrované prognózy predpovedali jej volebné víťazstvo, si autori kladú otázku, či sa Taliansko stane najnovším problémovým dieťaťom Európskej únie. Pokiaľ by bolo protibruselské, ale protiruské ako Poľsko, Američanov by to príliš nemrzelo. Keby však bolo kvôli plynu k Rusku vlažné ako Orbánovo Maďarsko, zaoceánskych pánov by tým riadne podráždilo.

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2025

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár