Tisíce vtákov po sebe zanechalo „mŕtvu zónu“ na floridskom pobreží

Add Comment

150-akrovú časť floridského pobrežia Mexického zálivu vedci popisujú ako „mŕtvu zónu“ po tom, čo v tejto federálne chránenej krajinnej oblasti záhadne opustili svoje typické hniezdiská tisíce vtákov.

Najprekvapujúcejšie je, že nezmizol len jeden druh vtákov, ale prakticky všetky, vrátane modrej volavky, veslonosa amerického, volavky bielej, pelikánov a iných, podľa správy Associated Press. A zatiaľ čo niektoré vtáčie rodiny sa usídlili na inom blízkom ostrove, drvivá väčšina z nich zmizla bez stopy.

„Teraz je to mŕtva zóna,“ povedal biológ Vic Doig z amerického Fish and Wildlife Service pre spravodajskú agentúru. „Je to miesto, kde bývala najväčšia kolónia vtákov na pobreží Mexického zálivu na Floride.“

Vedci sú bezradní, čo sa týka ďalšieho vývoja a to najmä preto, že predmetná oblasť – časť Národnej rezervácie zvierat Cedar Keys s názvom Seahorse Keys– vôbec nie je prístupná pre ľudí bez člna. Biológ Peter Frederick z University of Florida povedal AP, že vtáky opustili svoje hniezda, neznamená to však, že by tak mali zároveň urobiť všetky ostatné živočíšne druhy na  ostrove.

S týmto vedomím vedci uskutočnili množstvo testov, aby zistili príčinu migrácie. Testy zatiaľ nezistili prítomnosť nijakej choroby či kontaminácie, ani príliv dravcov, ako sú medvedíky čistotné, infiltrujúcich stanovište, ani iné presvedčivé dôvody zmiznutia vtákov.

Napriek tomu vedci zostávajú ostražití, pretože odchod vtákov môže spôsobiť reťazovú reakciu, keďže niektoré zvieratá vtáky potrebujú k svojmu prežitiu.

„Každé hniezdisko vtákov, ktoré pretrvávalo po celé desaťročia ako súčasť jednej z najväčších kolónií, je nesmierne dôležité,“ povedal Janell Brush, vtáčí výskumník z Florida Fish and Wildlife Service, pre agentúru AP. „Je to celkom veľká kolónia. Muselo dôjsť k nejakej vážnej udalosti, ktorá odtiaľ vtákov vyhnala.“

Preložené z RT

Zem & Vek

Pridaj komentár

  & Časopis