Toxický odpad v spoločnosti

Jakub Goda. Mladý 3D grafik venujúci sa vizuálnym efektom, postprodukcii a reklamným vizuálom, bežne sa motajúci medzi filmármi a autormi reklám. Občas si niekde odskočí, pracovne alebo cestovne, naposledy na štúdium Philosophy, Politics and Economics na University of York vo Veľkej Británii.

Na pohľad úžasný profil dnešného mladého človeka, ako vystrihnutý zo sveta filmu, fantázie a kúziel. A práve svet nerealizmu – pretože je to práve fikcia, ktorú Jakub vytvára, nášmu čarodejovi za počítačom ublížil. Prenáša totiž fikciu do reálneho sveta ľudí a pretvára naše myslenie.

Nie každý čarodej bol z Chrabromilu ako Harry Potter, bojujúci za dobro. Rokfortská čarodejnícka škola mala aj svojich Lordov Voldemortov, ktorí produkovali spoločenský jed, trávili a zabíjali všetko okolo seba a zdalo sa im to správne – do bodky rovnako, ako to robí „náš Jakub”. Citujem z jeho blogu uverejnenom na denníkN: „Fašizmus nie je názor, ale koncentrované zlo. Hanobenie rasy alebo národa a výzvy na násilie tiež nie sú názor a presne takto to hovorí aj náš trestný zákon.”

Jakub písal tento text v súvislosti s bojom proti Kotlebovi a ja ho nekomentujem. Názor si utvorte sami. Iba sa pýtam, čím sú názory ľudí ako je napríklad odľud Havran, ktorý hanobí národ na svojom statuse – „jedna báseň”? Pýtam sa, lebo proti odľudom typu Havran Jakub nebojuje.

Jakub odmieta uznať, že aj nesprávny názor je iba názor. Robí to napriek tomu, že každý slušný človek vie, že aj hlúpy, vlastne akýkoľvek názor, je iba názor. A názor sa má rešpektovať. Je to totiž prejav základného rešpektu a ľudskosti. Nemusíme s názorom iných súhlasiť – na to máme predsa rozum, ale rešpektovať ho musíme, pretože ak takého praktiky zavádzame do spoločnosti, potom sa nám rozhodne začne stávať, že aj spoločensky správne názory nebudú rešpektované. Potláčame tak základný princíp ľudskosti – slobodu slova a to je veľmi nebezpečné, pretože tým zabíjame svoje okolie – a aj sami seba, pretože ak sa nám zdá normálne potláčať ľudské slobody, potom môže byť len otázkou času, kedy mladý Jakub fašizoidne zmutuje natoľko, že vezme automatickú pušku a bude strieľať kotlebovcov na ulici – lebo potláčanie základných ľudských práv, v tomto prípade práva na život, sa mu časom môže zdať normálne! Kto by tomu neveril, otočte sa na východ, kde Ukrajinci v Donecku a Luhansku, na pokyn pár šialencov, zabíjajú ruskú menšinu iba preto, že si dovolí mať doma iný svetonázor ako vládnuca, fašistická časť Ukrajiny! Čo z nás teda ľudia s názormi ako Jakub robia? Extrémistov! Pretože sám je nebezpečný extrémista!

To však nie je ani zďaleka celý príbeh, tohto novodobého čarodeja Jakuba z denníka N a upozorňujem všetkých s citlivým žalúdkom, že ďalším čítaním riskujú rannú nevoľnosť – až taký je obsah jeho riadkov toxický.

Citujem ho opäť: „Sú výskumy, ktoré naznačujú, že veľa ľudí si na Facebooku skôr prečíta diskusiu pod linkom na článok, ako by si prečítali článok samotný. Tieto diskusie tak môžu mať nezanedbateľný mienkotvorný efekt. Často v nich ale strašlivým spôsobom dominujú fašizoidné názory.
[…] Preto vo Švajčiarsku, v Nemecku alebo vo Švédsku povznikali skupiny, ktoré koordinovane diskutujú na Facebooku a pomáhajú zmeniť dominantný obraz v niektorých diskusiách. […]  Takáto skupina vznikla najskôr vo Švédsku a v súčasnosti má už takmer 70 tisíc členov, ktorí sú schopní ovládnuť niektoré diskusie. Náckovia sú online aj offline zvyknutí chodiť v presile a keď to je zrazu naopak, radi sa pokakajú. […]  Niekedy diskusia naozaj nemá zmysel a treba radšej rovno nahlasovať konkrétny príspevok. […] Začína sa to brať vážne a nahlasovať má zmysel, ale skôr treba nahlasovať konkrétne príspevky ako celé stránky. Organizovať masové nahlasovanie jednej konkrétnej veci nemá zmysel (počet nahlásení na jeden konkrétny príspevok alebo stránku sa neberie do úvahy), ale má zmysel hecovať ľudí, aby nahlasovali čo najviac problémových príspevkov vo všeobecnosti. Čím viac príspevkov Facebook stiahne, tým väčšia šanca, že pôjde dole celá stránka.”

Vysvetlime si, čo nás mladý čarodej Jakub Goda učí. Máme odmietať cudzí názor a likvidovať ho. Na následky takéhoto prístupu som poukázala. Vedú k vojnám, pretože naučiť hromadne ľudí odmietať a likvidovať iný názor – iba preto, že s ním nesúhlasím, je základný princíp fašizmu a presne toto robil Hitler v predvojnovom období. Vytváral obrovské masy ľudí, ktorí odmietali iný názor. Naučil Nemcov, že jediný správny názor je ten nemecký a všetko čo bolo iné, bolo treba zabiť a udusiť v zárodku. A všetkých, ktorí si dovolili sa Hitlerovi postaviť, lynčoval, zatváral do väzenia a neskôr ich fyzicky likvidoval! Výsledok? 70 miliónov mŕtvych ľudí vo vojne a 350 miliónov litrov zbytočne preliatej ľudskej krvi! A toto nám náš Jakub, mutujúci do podoby mladého fašistu, podsúva ako správny spôsob prístupu k svojmu okoliu.

Ďalšie zvratky nášho mladého učiteľa „fašistickej náuky“ iba heslovito, lebo článok písal pravdepodobne celý týždeň, taký je jeho blog dlhý:
Podpora poctivej žurnalistiky (samozrejme mainstreamovej-poznamka autorky) = boj proti fašizmu.
Portál blbec.online – zaujímavý nástroj, ktorý automaticky updatuje zoznam konšpiračno – fašistických facebookových stránok.

Ak je v Panta Rhei vítaný Rostas na prednáškach a na pultoch, tak potom sa tam necítim vítaný ja.

Ta posledná veta nie je nechutná preto, že napáda Rostasa. Je nechutná, lebo je v nej skrytý zámer navodiť u čitateľa dojem, že Panta Rhei si nezaslúži našu pozornosť. Inými slovami: Nechoďte tam, lebo tam chodí Rostas! Čím navodzuje pocit, že tam nemáme chodiť a zastrašuje vedenie hrozbou nižšej návštevnosti a nižšími tržbami. A pokiaľ majiteľ Panta Rhei chce v tejto fašistickej, treťosektorovej spoločnosti prežiť, mak by teda Rostasa odmietnuť.

Naozaj skvelý – objektívny názor na slobodu slova, drahý Jakub. Už ti chýba len zdvihnúť ruku do výšky očí a zakričať: Heil Soros!

Jakub tiež na svojej FB stránke priamo navádza na šikanu ľudí a hneď za tým – aby vytvoril dojem, že to šikana nie je, píše o tom, aká je šikana nebezpečná.

Pozrite sa, kam nás potláčanie názorov iných dostalo. Dnes je v spoločnosti bežné, že napríklad politikov nezaujíma názor občanov. Politikov nezaujímajú rozsudky najvyššieho súdu, ktoré nie sú ničím iným, ako názorom najvyšších sudcov. Nezaujíma nás, že na Slovensku je možno pol milióna ľudí s názorom, že Kotleba je správny politik (nie je to môj názor) a bez mihnutia oka ich názor zvyšok spoločnosti likviduje v priamom prenose. Dokonca to zašlo tak ďaleko, že pár šialencov začalo odmietať názory národných dejateľov – štúrovcov!

Naozaj sme to nepochopili priatelia? Svet dodnes existuje len preto, že sa vždy našla väčšina, ktorá zvolila v živote rešpekt. Rešpekt k všetkému správnemu – aj k názoru, ako základnému pravidlu demokracie a slušnosti. Ale dnes volíme opak. Volíme likvidáciu základných demokratických pravidiel a nazývame sami seba bojovníkmi za demokraciu. Alebo tvrdíme o sebe, že bojujeme proti fašizmu, pritom sami praktizujeme fašistické postupy. Sme po Mexiku druhou najkorupčnejšou krajinou – už dvadsaťosem rokov a prehlasujeme o sebe, že tvrdo bojujeme proti korupcii!

Poviem vám proti čomu bojujeme. Proti sebe, pretože sme vylúčili zo svojej slovnej zásoby slovo rešpekt. Na slove rešpekt je totiž založený princíp ľudskej správnosti.

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár