Trnava testuje covid pasy ako prvé mesto v Európe

Mesto Trnava začalo počas víkendového covid testovania 17.4.-18.4.2021 ako prvé mesto na Slovensku a pravdepodobne aj v celej EÚ využívať tzv. digitálne zelené osvedčenie. COVID pas spĺňa potreby špecifikácie EÚ. Preukaz o negatívnom test alebo absolvovaní očkovania môže mať papierovú i digitálnu formu, jeho základným prvkom je totiž QR kód. Občania s nainštalovanou aplikáciou TrustOne, ale aj offline verziou kódu sa po novom už môžu pri vstupe do vybraných objektov preukázať QR kódom.

Európsky COVID pas príde v júni

Európsky COVID certifikát by Európsky parlament mal schváliť v júni a platiť by mal najneskôr začiatkom leta, teda ešte v júni – prípadne v júli. QR kód v tlačenej alebo digitálnej podobe by mal zaistiť voľný pohyb po krajinách EÚ počas letnej turistickej sezóny. Krajiny a mestá ich však môžu využívať napríklad pri bežnom vstupe do predajní, úradov alebo kín a divadiel.

COVID pas resp. certifikát je podľa európskej špecifikácie vydávaný v dvoch jazykoch (napríklad slovenský a anglický) a s informáciou, či je jeho držiteľ zaočkovaný, otestovaný alebo prekonal COVID (potvrdenie platí 3 mesiace).

Zdroj foto: Európska Komisia

Dôležité informácie o COVID pase
  • COVID pas sa týka tých, ktorí absolvujú očkovanie alebo negatívny PCR test alebo majú doklad o prekonaní choroby COVID-19. Členské štáty EÚ musia očkovací pas poskytnúť všetkým, ktorí spĺňajú aspoň jednu z troch uvedených podmienok.
  • Certifikát bude mať podobu QR kódu. Kód bude obsahovať informácie, ako je meno, dátum narodenia a informáciu o zdravotnom stave človeka vo vzťahu k ochoreniu COVID-19, teda či už ochorenie prekonal, či bol očkovaný alebo má negatívny PCR či antigénový test.

Európsky parlament by mal Digitálny zelený certifikát ratifikovať na svojom plenárnom zasadnutí od 7. do 10. júna. Jeho následné rýchle nasadenie na letiskách, vlajkových a autobusových staniciach a samotných hraniciach je predpokladom pre rozbehnutie tohtoročnej letnej turistickej sezóny.

Digitálny zelený certifikát je iba dočasným riešením, ktorého využívanie bude automaticky zastavené vo chvíli, keď Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlási koniec medzinárodnej núdzovej situácie v oblasti zdravia v súvislosti s ochorením COVID-19.

„Ak niekto nebude môcť získať ani jeden z týchto troch elementov, mal by si cestovanie zatiaľ rozmyslieť,” uviedol pre portál EURACTIV zdroj, ktorý stál pri vzniku legislatívneho návrhu.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Mesto Trnava začalo ako prvé v Európe testovať COVID pasy, Pelipecky.sk, 20.4.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár