Trump sa zahryzol aj do Číny

· Čas čítania: 4 min.

Ani vyčerpávajúci sobotňajší telefonát s čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom neodradil amerického prezidenta Donalda Trumpa od splnenia avizovanej vyhrážky. V pondelok poveril splnomocnenca Spojených štátov pre obchod Roberta Lighthizera, aby preskúmal, či otvorí vyšetrovanie čínskych obchodných praktík. Údajne nekalých.

Podnet bol spustený

Hoci mnohé tlačové agentúry celkom pochopiteľne usúdili, že Biely dom spustil vyšetrovanie, prezident oficiálne necháva na úsudku úradu obchodného splnomocnenca, či sa naplno roztočia kolesá vyšetrovacej mašinérie. Stojí to v memorande, ktoré vydal tlačový odbor Bieleho domu 14. augusta. Slovenská tlačová agentúra TASR správne uviedla, že „Trump v pondelok (14.8.) podpísal príkaz, ktorý nariaďuje splnomocnencovi USA pre obchod Robertovi Lighthizerovi, aby zistil, či americko-čínske obchodné vzťahy, vrátane údajnej krádeže duševného vlastníctva USA, oprávňujú Washington začať vyšetrovanie.“

Zisťovanie oprávnenosti otvorenia vyšetrovanie sa môže vliecť dlhé mesiace. Vzájomná obchodná závislosť oboch najväčších svetových ekonomík je v druhej dekáde 21. storočia taká symbioticky hlboká, že vylučuje prijímanie akýchkoľvek jednostranných opatrení bez ťažkých následkov pre obe strany. Už drobné protičínske zákroky, o ktorých v Bielom dome uvažujú v podobe zavedenia alebo zvýšenia dovozných cieľ a taríf, by podnietili Peking k prijímaniu reštriktívnych protiopatrení. Čína, ktorá si nechce dovoliť stratiť tvár, už o tom varovala. Ministerstvo obchodu vyjadrilo „hlboké znepokojenie“ nad krokmi USA a dúfa, že Američania budú „rešpektovať objektívne fakty a konať opatrne“. „Ale ak budú USA ignorovať fakty, nebudú rešpektovať pravidlá multilaterálneho obchodu a podniknú kroky na poškodenie ekonomických a obchodných vzťahov medzi oboma stranami, Čína sa nebude nečinne prizerať a prijme všetky potrebné opatrenia, aby chránila svoje práva a záujmy,“ uviedlo ministerstvo vo svojom vyhlásení určenom pre svetové tlačové agentúry.

Ríšu stredu mimoriadne znepokojuje vkladanie vojensko-polititickej agendy Američanov do obchodných rokovaní. Čína si však vonkoncom nepomohla, keď začiatkom augusta hlasovala v OSN (spolu s Ruskom) za sprísnenie sankcií proti Severnej Kórei. Podala Američanom prst a oni jej uchmatli celú ruku. Teraz ju nútia robiť im vo východnej Ázii pomocného policajta.

Zaslepenosť, čo zabolí

Pôvodným povolaním realitný magnát Donald Trump naznačuje ochotu zmierniť nátlak na Peking výmenou za „skrotenie divokej Severnej Kórey“. Kompletizuje vraj vlastné balistické rakety s jadrovými hlavicami. Čína váha, pretože si nemôže byť istá, čo ďalej by Washington požadoval, keby sa podvolila, Severokórejčanom jadrové hračky nejakým zázrakom vyhovorila a zároveň by vovliekla autarkickú Severnú Kóreu do košiara spravovaného svetovou plutokraciou. Musela by nečinne prihliadať, podobne ako pred štvrťstoročím Rusko v Nemecku, pohlteniu kórejského Severu kórejským Juhom a jeho americkým kmotrom? Dopustila by tým ale expanziu USA až k svojim hraniciam a spôsobila by si tým ťažkú geostrategickú ujmu.

Čínske štátne vedenie a Politbyro komunistickej strany pripravilo pre Kórejskú ľudovodemokratickú republiku iný scenár. Predpokladá privedenie Severokórejčanov do chomúta nadnárodného kapitálu postupnými krokmi a bez angažovania vojensko-priemyslového komplexu Američanov. Eurázijskému krídlu globalistov, ktoré postupne integruje Rusko, Strednú Áziu a Čínu do voľného eurázijského združenia, čínske plány so severokórejským susedom v zásade vyhovujú. Nenáhli sa a s uspokojením sleduje presúvanie ťažiska svetového diania z transatlantického priestoru do Ázie a Pacifiku.

Politický panteón vo Washingtone a predovšetkým stovky zákonodarcov v Kongrese sa v spoločnom šíku úpenlivo bránia oslabovaniu amerického hegemonizmu vo svete. Rozpútali obchodnú vojnu proti hlavnému vojenskému súperovi – Rusku a nútia prezidenta, aby sa zahryzol aj do Číny. Otváraním ofenzívy na dvoch frontoch vrhajú do vzduchu ťažké bumerangy, ktoré im môžu zlámať väzy. Donald Trump o tom vie a snaží sa vykrútiť, ale držia ho pevne v hrsti a musí spievať, ako mu pískajú. Najmä keď výhrady, ktoré vznášal vlani a predvlani proti čínskym obchodným praktikám, mu pomohli vyhrať novembrové prezidentské voľby a dodnes udržiavajú priazeň voličov.

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

Pridaj komentár