Trump vyhral šancu ukončiť sankcie voči Rusku

· Čas čítania: 2 min.

Vďaka zvoleniu Donalda Trumpa za prezidenta je nádej, že sa sankcie voči Moskve zrušia, naznačil ešte pred svojím zatknutím ruský minister pre hospodársky rozvoj Aleksej Uljukajev. „Môžem len povedať, že sa otvára okno príležitosti, ktorú sa chystáme využiť,“ uviedol podľa agentúry RIA Novosti v rozhovore pre nemecký denník Die Welt, keď sa ho pýtali na budúcnosť amerických sankcií proti Rusku. „Rusko v prezidentských voľbách v USA na nikoho nestavilo a nemalo ani žiadne preferencie. Je však možné, že Trump sa oslobodí od sľubov Hillary Clintonovej,“ dodal Uljukajev.

Moskva však podľa neho nemôže byť príliš optimistická. „Spomínam si na veľké očakávania pred ôsmimi rokmi, keď vo voľbách zvíťazil Barack Obama. Nakoniec to dopadlo úplne inak,“ pripomenul Uljukajev. Podľa neho je ruská ekonomika schopná prispôsobiť sa sankciám. „Našťastie sa ekonomika naučila fungovať napriek rôznym prekážkam, vrátane týchto sankcií. Sankcie sú vďaka tomu pre nás len symbolické. Poškodzovali nás len v prvom roku ich trvania, v tejto chvíli už nie,“ povedal.

Západní analytici tiež naznačujú, že sankcie voči Rusku sa možno čoskoro zrušia. Je tu možnosť „obmedzenia sankcií v nadchádzajúcich mesiacoch, čo umožní ruským podnikom ľahšie vychádzať s peniazmi,“ povedal riaditeľ pre investície do rozvíjajúcich sa trhov spoločnosti Barings so sídlom v Londýne Michael Levy pre agentúru Bloomberg. „To by malo viesť k zlepšeniu vyhliadok ruských spoločností a môžu predstavovať nové príležitosti pre ruské cenné papiere,“ dodal.

Morgan Stanley podľa tlačovej agentúry TASS odhaduje šance, že Washington v najbližších dvoch rokoch zruší sankcie voči Rusku, na 35 percent. Banka dodala, že ak sa tak stane, bude to pravdepodobne viesť aj  k zrušeniu sankcií Európy voči Moskve.

Zdroj: https://www.rt.com/business/366483-trump-russia-sanctions-ulyukaev/

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár