Ukrajina v júli možno vyhlási bankrot

· Čas čítania: 3 min.

Ukrajinská ministerka financií Natália Jarešková nevylučuje, že sa krajine nepodarí uskutočniť  kupónovú platbu v hodnote 120 mil. dolárov v termíne jej splatnosti, 24. júla a dostane sa tak do platobnej neschopnosti. Takýto vývoj v stredu predpovedal analytik Goldman Sachs.

Ukrajina by budúci mesiac teoreticky mohla vyhlásiť bankrot, keďže v máji parlament krajiny prijal zákon, umožňujúci moratórium  splácania zahraničných dlhov. Zákon má za cieľ chrániť Kyjev pred  „útokom bezohľadných veriteľov.“

Tento fakt potvrdzuje predpoveď, ktorú v stredu poskytol Andrew Matheny, analytik Goldman Sachs.

 „Ukrajina 24. júla neuskutoční kupónovú platbu, v dôsledku čoho  sa dostane do platobnej neschopnosti. Neočakávame, že by ad hoc ustanovený výbor prijal najnovší návrh reštrukturalizácie Ukrajiny,“ povedal, ako ho cituje agentúra Bloomberg

Ukrajina požiadala svojich veriteľov, aby odpísali 40 percent jej dlhu a prijali nové dlhopisy viazané na jej budúci ekonomický  výkon. Matheny hovorí, že táto možnosť by mohla umožniť držiteľom dlhopisov mať z nich v prípade pozitívneho vývoja ekonomických ukazovateľov Ukrajiny zisk.

Veriteľský výbor Ukrajiny, ktorý sa skladá zo spoločností T. Rowe Price, TCW Group, BTG Pactual a Franklin Templeton, sa vyjadril, že trvá na zmene podmienok dohody s ukrajinskou vládou a Medzinárodným menovým fondom (MMF) o reštrukturalizácii dlhu vo výške 15 miliárd amerických dolárov, vrátane 3 mld. dolárového dlhu voči Rusku. Skupina vlastní asi 9 miliárd dolárov ukrajinského dlhu.

Ukrajinský premiér Arzén Jaceňuk tiež pripustil, že jeho krajina nie je schopná splatiť dlhy v hodnote 40 mld. dolárov, ktoré naakumulovala v priebehu posledných troch rokov. Celková suma potrebná na splatenie kyjevských dlhov sa rovná jeho vojenským výdavkom, ktoré tvoria päť percent HDP, dodal.

Kyjev sa snaží reštrukturalizovať svojich viac než 50 mld. dolárov dlhu, vrátane 3 mld. dolárov v dlhopisoch predaných Rusku. Niektoré odhady stanovili výšku dlhu až na 70 miliárd USD.

MMF sa vyjadril, že dlhopisy v držbe Ruska by sa mali považovať za oficiálny dlh, teda nie za súkromné dlhy, uvádza sa v správe Bloombergu. Ak sa k dlhopisom v hodnote 3 mld. dolárov bude pristupovať ako k oficiálnemu dlhu Kyjeva, mali byť ich z reštrukturalizácie vylúčiť.

V roku 2013 sa ruský prezident Vladimir Putin a vtedajší ukrajinský prezident Viktor Janukovyč dohodli, že Moskva kúpi ukrajinské dlhopisy v hodnote 15 mld. dolárov. Rusko sa po udalostiach na Majdane, ktoré viedli k tomu, že Janukovyč zo svojho postu odišiel a z Ukrajiny ušiel, rozhodlo ďalší nákup v hodnote  12 mld. dolárov neuskutočniť.

Členovia výboru, Jareško a MMF sa stretli vo Washingtone, pričom diskutovali o tom, či a kedy by Kyjev dostal ďalšiu časť 17 mld. dolárovej pôžičky. MMF sa už začiatkom júna vyjadril, že má v úmysle poskytnúť finančnú pomoc Kyjevu, aj keď to zastaví splácanie dlhov v držbe súkromných držiteľov dlhopisov.

Preložené z RT

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár