Ukrajinský veľvyslanec v Nemecku priznal, že neonacisti sú súčasťou kyjevských síl

V nemeckej televíznej relácii Günther Jauch bol nedávno hosťom veľvyslanec Ukrajiny v Nemecku Andrej Melnyk. Medzi ním a moderátorom relácie sa rozprúdil zaujímavý rozhovor okolo fotografie jednotky „Azov“, používajúcej fašistické symboly:

Günther Jauch (GJ): Pán veľvyslanec, teraz sme videli separatistov. Viete ale, akí podivuhodní ľudia bojujú na vašej strane? Sú tam očividne zväzky pravicových radikálov s runami SS. Vidíme tu (na fotografii) jednotku „Azov“, ktorá má dokonca hákový kríž. Viete vôbec, kto tam je a kto to bojuje vo vašom mene? A máte nad nimi vôbec kontrolu?

Andrej Melnyk (AM): Čo sa týka radikalizmu, v našom parlamente po posledných voľbách nie je ani jedna politická strana, ktorá by bola pravicovo populistická. A toto je dôležitý fakt. A tieto dobrovoľnícke batalióny, ktoré ste spomenuli, môžem o nich povedať len jedno. Keď nás minulý rok napadli Rusi, sotva sme mali nejakú armádu. A preto tu bolo veľmi veľa ľudí, dobrovoľníkov, ktorí sa pripravovali bojovať za svoju krajinu.

GJ: To je Tretí sektor a tí, ktorých sme videli na fotografii, táto armáda „Azov“? Ale to sú tisíce bojovníkov. Nie je to len niekoľko tulákov.

AM: Tieto zväzky bojujú spolu s našou armádou, národnou gardou a ostatnými jednotkami, ktoré sú koordinované a kontrolované z Kyjeva. A preto neexistuje nebezpečenstvo, že by vykonali niečo na vlastnú päsť, mimo koordináciu s velením armády.

GJ: Takže ich máte pod kontrolou a vy by ste dali ruku do ohňa za to, že nerobia nič zlé?

AM: Túto fotografiu som už videl, ale nemáme ako overiť a dokázať, či je pravdivá alebo nie. Či tam naozaj boli tie zástavy. Ale ako som už povedal, chcem znovu zdôrazniť, že tieto jednotky sú koordinované generálnym štábom v Kyjeve. Sú súčasťou našich ozbrojených síl. Bez nich by už ruská armáda postúpila omnoho ďalej. Preto sú súčasťou tohto obrazu a bez týchto jednotiek by bola obrana omnoho ťažšia.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2026

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár