Úmrtnosť, nadúmrtnosť a korona na Slovensku

· Čas čítania: 3 min.

Nie je to snáď ani týždeň, čo médiami hlavného prúdu preletela senzačná správa ohľadom zvýšeného úmrtia počas jesenných mesiacov október a november. Pravda priniesla článok s titulom: „Počet úmrtí na Slovensku výrazne prekonal 5 ročný priemer“, ešte expresívnejší titulok uviedla na svojom webovom portáli tv Markíza: „Žiadna chrípka. Pozrite si, ako COVID-19 prispel na Slovensku k najvyššej úmrtnosti od 2. svetovej vojny.“ Bez emotívneho zafarbenia reportoval o nadúmrtiach aj Štatistický úrad Slovenskej Republiky: „V novembri narástol počet zomretých v SR o 36% oproti priemerným hodnotám mesiaca predošlých päť rokov.“ Portál startiup.sk píše dokonca o čiernom novembri na Slovensku. V príspevku autor pripisuje nadmerné úmrtia koronavírusu a v snahe eliminovať „hoaxy“ sa odvoláva na predbežné dáta za november. Skrátka informácia na chvíľu zaujala takmer celý mainstream. Obsah jednotlivých článkov je takmer totožný sleduje líniu kororna = nadúmrtnosť.

Čo je oveľa podstatnejšie, že senzačné informácie rozšírené týmito médiami sú veľmi skreslené. Rozoberme si jednotlivé údaje za mesiac október a november na drobné. Počet úmrtí podľa Štatistického úradu SR za október 2020 je 5277,čiže o 20% (1055 obetí) viac ako je priemer za roky 2015-2019. Z celkového počtu obetí podľa korona.gov.sk pripadá na koronavírus 165 ľudí. 165 obetí predstavuje z celkového počtu nadúmrtí za október 2020, t.j. 15,6% a z celkového počtu zhruba 3,1%. Mesiac november vyšiel z pohľadu nadúmrtí ešte nepriaznivejšie. V porovnaní s priemerom z rokov 2015 až 2019 ide o nárast 36% (2012 obetí). Celkovo za november 2020 je predbežne evidovaných 5842 úmrtí. Ochoreniu COVID-19 podľahlo 649 ľudí, čo predstavuje 32% z nadmerných úmrtí a cca 11% z celkového počtu hlásených za tento mesiac. Ak odrátame úmrtia v dôsledku korona vírusu za oba mesiace dostaneme za október nadúmrtnosť cca 900 a za november zhruba 1450 obetí. Podobné dáta za mesiac október hlásili napr. aj Česi. Nárast oproti priemeru rokov 2015-2019 bol takmer o 5000 obetí viac, úmrtia pripisované korone predstavovali 2849 obetí.

Ak zoberieme do úvahy aj obete, ktoré sú evidované ako „úmrtie s covid“, pričom to nebola hlavná príčina smrti, tak by čísla boli o niečo vyššie. Čo sa týka evidencie úmrtí v dôsledku COVID-19 disponuje Slovensko veľmi presnými dátami ako sa vyjadril patológ Michal Palkovič: „Vďaka práci našich patológov máme veľmi presné údaje o ľuďoch, ktorí zomreli na ochorenie COVID-19 a každé jedno takéto úmrtie je u nás potvrdené pitvou.“ Kritik bude namietať, že to bolo spôsobené preťaženým zdravotného systému v dôsledku nadmernej vyťaženosti kapacít tzv. covid pacientmi a preto nadmerná úmrtnosť má priamy súvis s koronou. Nižšie uvádzame vyťaženosť nemocničných kapacít počas októbra a novembra. Údaje prevzaté z dokumentov MZ SR Aktuálna epidemiologická situácia, toto tvrdenie en bloc vyvracia. Samozrejme boli nemocnice, kde to „horelo“, ale argument ohľadom celkového nedostatku kapacít neobstojí. Za oba jesenné mesiace máme oproti priemeru o 2500 obetí viac, na COVID-19 pripadá zhruba 700 prípadov. Ostáva nám približne 1800 zatiaľ nevyjasnených nadpriemerných úmrtí. Podpísala sa pod zvýšenú úmrtnosť zmenšená dostupnosť zdravotnej starostlivosti? Do akej miery nesú svoj podiel viny koronou posadnuté média a nimi rozdúchavaná hystéria a do akej miery chaotický a neprofesionálny prístup kliky okolo Igora Matoviča? Akú rolu zohral permanentný strach, ekonomická neistota a stres? Pozorného čitateľa určite napadne ešte niekoľko ďalších otázok. Na záver vyslovím kacírsku tézu, na jedno úmrtie COVID-19 pripadá 2,5 nadpriemerných úmrtí za mesiace október a november.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Umírají lidé na covid, nebo s covidem? Resort po měsících zveřejnil data o úmrtnosti : www.novinky.cz (25.11.2020)

(2) Patológ Michal Palkovič vysvetľuje, ako sa kategorizujú úmrtia „na Covid-19“ a úmrtia „s Covidom-19.https://www.facebook.com/watch/?v=328939155072079 19 (13.10. 2020)

(3) Koronavirus-na-slovensku-v-cislach korona.gov.sk (22.1.2021)

(4) Počet úmrtí na Slovensku v novembri výrazne prekonal päťročný priemer, spravy.pravda.sk (12.1.2021)

(5) Žiadna chrípka. Pozrite si, ako COVID-19 prispel na Slovensku k najvyššej úmrtnosti od 2. svetovej vojny. tvnoviny.sk (14.1.2021)

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár