USA sa pridávajú k boju proti online terorizmu

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena uviedla, že sa pripojí ku globálnej kampani zameranej na zvýšenie bezpečnosti internetu. Stane sa tomu tak dva roky po tom, čo sa predchádzajúca Trumpova vláda k dohode odmietla pridať s odvolaním sa na prvý dodatok Ústavy Spojených štátov amerických. „USA sa pripoja ku kampani zameranej na potlačenie násilného online extrémizmu,“ informoval v piatok 7. mája 2021 Biely dom, dva roky po tom, čo strelec v dvoch mešitách v Christchurchi, v najväčšom meste na Južnom ostrove na Novom Zélande, vysielal naživo prostredníctvom facebooku vraždu 51 ľudí. Útočník sa k svojmu konaniu priznal a následne bol odsúdený na doživotný trest odňatia slobody.

Iniciatívu po tomto čine spustila novozélandská premiérka Jacinda Ardernová a francúzsky prezident Emmanuel Macron ešte v roku 2019 a administratíva Donalda Trumpa v tom čase dohodu odmietla podporiť s odôvodnením, že by to mohlo ohroziť slobodu prejavu. Vtedajšie vyhlásenie Bieleho domu: „Naďalej vyvíjame proaktívne úsilie v boji proti teroristickému obsahu v kybernetickom priestore, no zároveň rešpektujeme slobodu prejavu a slobodu sociálnych sietí.“ (Ako chutí „sloboda prejavu“ Trump okúsil o pár mesiacov neskôr.)

Globálna dohoda, podľa Bidenovej administratívy, predstavuje bezprecedentnú dohodu medzi vládami a všetkými významnými technologickými spoločnosťami o tom, ako zvýšiť bezpečnosť internetu. „Boj proti použitiu internetu teroristami a násilnými extrémistami na radikalizáciu a nábor je pre USA významnou prioritou,“ uvádza sa vo vyhlásení tlačovej tajomníčky Bieleho domu Jen Psaki. „Pripojenie sa ku koalícii vlád a spoločností, ktoré vytvorili výzvu ako reakciu na obludný útok v meste Christchurch, posilňuje vplyv budúcich spoločných akcií.“
Premiérka Nového Zélandu Janice Ardernová v sobotu 8. mája uviedla, že USA boli konštruktívnym a angažovaným partnerom v mnohých otázkach týkajúcich sa dohody a toto oznámenie Bieleho domu je iba sformalizovanie tohto vzťahu.

TECHNOLOGICKÍ GIGANTI VYTVORIA NOVÝ KONTROLNÝ ORGÁN

Činnosť dohody bude riadená Globálnym internetovým fórom pre boj proti terorizmu (GIFCT) – založeným spoločnosťami Facebook, Amazon, Twitter, Google (YouTube) a Microsoft v roku 2017 – ktoré sa stane nezávislým orgánom zameraným na prevenciu a reakciu na teroristické a násilné extrémizmy v online priestore. V spoločnom vyhlásení technologické firmy stanovili deväťbodový plán konkrétnych krokov na riešenie zneužívania technológií na šírenie teroristického obsahu.

„Teroristické útoky v Christchurchi na Novom Zélande v marci roku 2019 boli strašnou tragédiou,“ uvádza sa vo vyhlásení GIFCT. „A preto je správne, že sa spájame so záväzkom, že budeme robiť všetko pre to, aby sme bojovali proti nenávisti a extrémizmu, ktoré vedú k teroristickým činom.“

Tlačová tajomníčka Bieleho domu Psaki trvá na tom, že akákoľvek podpora tejto iniciatívy nebude porušovať slobody prejavu chránenú prvým dodatkom Ústavy.

Virtuálny samit všetkých zainteresovaných strán sa má konať budúci týždeň 14. mája 2021.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:
1. US to join New Zealand plan to fight online extremism, Dw.com, 8.5.2021
2. TRUMP ADMINISTRATION REFUSES TO JOIN POST-CHRISTCHURCH SHOOTING PLEDGE TO TACKLE ONLINE HATE SPEECH, Independent, 16.5.2019

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár