USA zradili Afganistan. Čo ďalej?

Foto: TASR/AP

Viacerí experti, novinári a ľudia na sociálnych sieťach v súčasnosti kladú otázku, ktorá znepokojuje mnohých: Taliban obsadil celý Afganistan – čo ďalej, čo nás čaká? Odpoveď je jednoznačná – nič dobré. Politická a hospodárska nestabilita, hojdačka na burzách, nervozita na hraniciach, nová drastická vlna migračnej krízy, rozlezenie sa agresívneho islamu do štátov susediacich s Afganistanom, nové ozbrojené konflikty, masové porušovanie ľudských práv, ohrozenie života a zdravia miliónov ľudí, nárast radikálnych nálad a nepokoje v EÚ, všeobecná pesimistická nálada obyvateľstva.

Optimizmus môžu zachovávať buď iba neinformovaní, ľahostajní, alebo naivní ľudia. Súčasné ubezpečenia hovorcov Talibanu, že hnutie nemieni prekračovať hranice Afganistanu a expandovať do ďalších regiónov, znejú maximálne nepresvedčivo, falošne a pokrytecky. Nejde o samotný islam: islamisti sú dosť odlišní – od pomerne miernych a pokojných, až po agresívne radikálnych a krvilačných. Taliban preferuje agresívny, nekompromisný, drsný islamský fundamentalizmus. Čiže očakávať, že radikálni islamisti nepôjdu ďalej, neprekročia hranice Afganistanu, môžu iba veľmi naivní ľudia.

To znamená, že otázka neznie, či Taliban prekročí hranice Afganistanu alebo nie, ale jej správne znenie je: kedy Taliban prekročí hranice Afganistanu –  za chvíľu, alebo o niečo neskôr? Tak, ako mnohí zdravotníci, lekári, športovci, prívrženci zdravého spôsobu života tvrdia, že to najlepšie a najvhodnejšie pre dobrý život je pohyb, tak aj samotná podstata islamského fundamentalizmu je v rozšírení, pohybe, agresii, dobyvačnosti.

Čiže Taliban sa neobmedzí iba na Afganistan a keď nie hneď, tak neskôr určite začne mútiť vodu v susedných krajinách, predovšetkým, blízko ruských hraníc – v Tadžikistane, Uzbekistane, Turkménsku a pod. Preto, kým väčšina verejnosti v USA a EÚ udalosti v Afganistane pozoruje s ľahostajnou chladnokrvnosťou, v Rusku už začínajú biť na poplach, hovoriť o upevnení vlastných hraníc a spolupráci so susednými štátmi a snahe zabrániť šíreniu radikálnych islamistických nálad v regióne.

Mnohí analytici prizvukujú, že USA podobnú hanbu nezažili už dávno – od čias neslávnej vojny vo Vietname. Protiamerické nálady v Afganistane zjavne narástli: Američania zradili a nechali napospas milióny Afgancov, ktorí im verili, spoliehali sa na nich, dúfali, že ich zachránia pred radikálnymi ozbrojenými islamistami Talibanu. Washington sa na nich jednoducho vykašľal. Vrcholom pokrytectva Američanov bude situácia, ak Taliban rozpúta v celej krajine divoký, krvavý teror. Potom všetky vyhlásenia Bieleho domu budú vyzerať ako totálna fraška.

Talibanci už vyhlásili, že chcú znova vybudovať Islamské Emiráty Afganistan, aj keď v obnovenej – „demokratickejšej“ forme: taký moderný „demokratický“ režim šaría. Dokonca prisľúbili, že rozšíria práva žien. Po uplynutí prvých dní po uchopení moci Taliban môže sľubovať aj modré z neba. Podstatné je, ako bude konať, keď bude musieť začať riešiť hospodárske a sociálne problémy v krajine. Potom sa ukáže v celej svojej „kráse“.

Mnohí analytici pripomínajú históriu vzniku Talibanu. Hnutie sa zrodilo v Pakistane. Spojené štáty ozbrojencov financovali, cvičili, „vychovávali“, fakticky vytvorili tohto netvora. Neskôr ozbrojencov Talibanu poslali bojovať do Afganistanu – proti sovietskej armáde a vojskám Babraka Karmala. Dodnes sa v Pakistane nachádza niekoľko základní Talibanu. Prečo? USA potrebujú podporu Pakistanu v prípade konfliktu s Čínou.

A s kým teda bojovali americkí vojaci v Afganistane? S ozbrojencami Talibanu, ktorých „vytvorili“ samotné USA. Nuž, taký paradox. Možno práve tento paradox vysvetľuje absolútne nelogický výsledok 20-ročnej činnosti amerických vojsk v tejto krajine, totálnu blamáž Washingtonu. Američania znova, ako to bolo už veľa krát v minulosti, vytvorili obrovský krvavý konflikt, z ktorého sa pokrytecky vyzuli a napravovať situáciu bude nútené svetové spoločenstvo. A táto „náprava“ bude stať veľa ľudských životov, gigantických finančných prostriedkov, nervov, síl a energie.

A čo bude teraz, aký bude dôsledok americkej zrady, pokryteckej politiky a zločineckého hazardu? Celý región bude znova prežívať ťažkú krízu, vzniknú obrovské hospodárske, sociálne a humanitárne problémy, masovo sa budú porušovať ľudské práva a krviprelievanie bude pokračovať. Dokedy? Toto nik nevie.

Ďalšie milióny ľudí na celom svete sú rozčarovaní falošnou, pokryteckou a naozaj podlou politikou Spojených štátov. Na mierumilovnosť Washingtonu a jeho snahu o nastolenie dobra, spravodlivosti a demokracie na svete môže veriť už iba mizerný zlomok obyvateľov planéty, dokonca už aj tí naivnejší vytriezvievajú a tak zostávajú iba totálni tupci.

Celý svet sa znova presvedčil na príklade súčasných udalostí v Afganistane, ako končia americké geopolitické špinavé hry, ako si Američania vážia a chránia svojich spojencov. Bezpochyby, sa takmer ničomu nepoučia psíčkovia z americkej „vidieckej svorky“, teda v pobaltských štátoch, Poľsku, Česku a niektorých ďalších krajinách. Ale inde, v iných krajinách si túto lekciu určite zapamätajú. Možno dokonca aj na Slovensku…

AUTOR: Eugen Rusnák

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár