Už takmer nikto neverí masmédiám

Len 6 percent ľudí hovorí, že veria tlači a asi rovnakú úroveň dôvery majú Američania v Kongres USA, podľa najnovšieho výskumu zverejneného v nedeľu.

Výskum odzrkadľuje nedávne správy, ktoré zistili, že dôvera verejnosti k masmédiám dosiahla historické dno, podľa údajov spoločnosti Media Insight Project, partnerskej organizácie Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research a American Press Institute (Americký novinársky inštitút). Správa zistila, že dôvera v tlač bola len o niečo vyššia ako 4 percentá ľudí, ktorí povedali, že veria Kongresu USA.

Spolu s týmto katastrofálnym zistením správa zistila, že respondenti oceňujú nadovšetko presnosť, pričom 85 percent ľudí uviedlo, že je extrémne dôležité, aby sa predchádzalo v chybám v prenose. Aktuálnosť a zrozumiteľnosť nasledovali so 76 a 72 percentami hovoriacimi, že tieto atribúty sú nevyhnutnosťou pre mediálne zdroje.

„Za posledné dve dekády, výskum ukazuje, že  verejnosť je čoraz skeptickejšia voči spravodajskému priemyslu,“ píše sa v správe. Štúdia opätovne potvrdzuje, že spotrebitelia oceňujú širokú koncepciu dôvery ako spravodlivosť, vyváženosť, presnosť a úplnosť. Aspoň dve tretiny Američanov uvádzajú tieto štyri všeobecné zásady ako pre nich najdôležitejšie.

Ironicky, napriek súčasnej vojne spravodajských organizácii o ovládnutie platforiem na sociálnych sieťach, táto dôvera sa nevzťahuje na lajkovanie na fejsbúku, či Twitteri. Správa hovorí len o 12 percentách ľudí veriacich médiám Marka Zuckerberga, napriek tomu, že 87 percent ľudí získava informácie z fejsbúku.

Virtuálna sieť LinkedIn získala najväčšiu dôveru oproti konkurencii ako sú Instagram a Reddit s 23 percentami ľudí považujúcimi linky z týchto sietí za dôveryhodné.

Associated Press uvádza, že spravodajské médiá boli poznačené sériou veľkých chýb, ako napríklad stiahnutou reportážou Rolling Stones o znásilnení vo vysokoškolskom bratstve na Univerzite vo Virgínii.

Média tiež čelili paľbe kritiky počas prezidentskej kampane, najmä od republikánskych lídrov vrátane Donalda Trumpa a Teda Cruza. Trump opakovane zaútočil proti Megyn Kelly z Fox News (vyvrcholilo to nedávno „vyčistením vzduchu“), zatiaľ čo Cruz kritizoval tlač za to, že je príliš nepriateľská.

Zdroj: http://www.huffingtonpost.com/entry/trust-in-media_us_57148543e4b06f35cb6fec58

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár