V minulosti bolo do systému VAERS hlásených menej ako 1% nežiaducich účinkov vakcín

· Čas čítania: 6 min.

Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) zverejnilo správu o covid vakcínach, ktoré boli schválené na núdzové použitie. Zdôrazňuje, že vakcíny sú bezpečné a účinné a nahlásených 1381 úmrtí po očkovaní, so samotným očkovaním nesúvisí. Tretina úmrtí nastala do 48 hodín po očkovaní. Pritom je známy fakt, že ľudia hlásia len malé percento nežiadúcich účinkov (menej ako 1%). Prinášame preklad dokumentu CDC ako aj aktuálne informácie o nežiaducich účinkoch vakcín hlásených systému VAERS (Vaccine Adverse Event Reporting System).

Čo potrebujete vedieť:

 • Vakcíny COVID-19 sú bezpečné a účinné.
 • Milióny ľudí v Spojených štátoch dostali vakcíny COVID-19 a tieto vakcíny prejdú najintenzívnejším monitorovaním bezpečnosti v histórii USA.
 • CDC odporúča, aby ste dostali očkovaciu látku COVID-19, akonáhle budete mať nárok.
 • Nežiaduce udalosti popísané na tejto stránke boli hlásené do systému hlásenia nežiaducich účinkov vakcín (VAERS).
 • Spoločnosť VAERS prijíma správy o akýchkoľvek nežiaducich udalostiach po očkovaní, aj keď nie je zrejmé, že vakcína spôsobila problém.
 • CDC, FDA a ďalší federálni partneri budú naďalej monitorovať bezpečnosť vakcín COVID-19.

Správy o anafylaxii

 • Anafylaxia po očkovaní vakcínou COVID-19 je zriedkavá. Ak k tomu dôjde, poskytovatelia očkovania môžu reakciu efektívne a okamžite liečiť.
 • Spoločnosť VAERS doposiaľ nezistila vzorce spôsobujúce smrť, ktoré by naznačovali bezpečnostný problém s vakcínami COVID-19.

Po akejkoľvek vakcinácii sa môžu vyskytnúť závažné alergické reakcie vrátane anafylaxie. Anafylaxia po očkovaní vakcínou COVID-19 je zriedkavá.  Ak k tomu dôjde, poskytovatelia očkovania môžu reakciu efektívne a okamžite liečiť.

Vedci CDC a FDA vyhodnotili správy od ľudí, ktorí po podaní vakcíny COVID-19 zažili typ závažnej alergickej reakcie – anafylaxiu. Anafylaxia po očkovaní vakcínou COVID-19 sa vyskytla u približne 2 až 5 osôb na milión očkovaných v USA na základe udalostí hlásených agentúre VAERS. Tento druh alergickej reakcie sa takmer vždy vyskytne do 30 minút po očkovaní. Našťastie majú poskytovatelia očkovania k dispozícii lieky na účinnú a okamžitú liečbu pacientov, u ktorých sa po očkovaní vyskytne.  Získajte viac informácií o vakcínach COVID-19 a alergických reakciách.

Správy o úmrtí po očkovaní vakcínou COVID-19

 • FDA vyžaduje, aby poskytovatelia očkovania hlásili akékoľvek úmrtie po očkovaní COVID-19 spoločnosti VAERS.
 • Hlásenia o úmrtí pre VAERS po očkovaní ešte nevyhnutne nemusia znamenať, že vakcína spôsobila smrť.
 • CDC si vyžiada ďalšie informácie, aby určila, či smrť bola dôsledkom očkovania alebo s ním nesúvisí.
 • Spoločnosť VAERS doposiaľ nezistila dôvody spôsobujúce smrť, ktoré by naznačovali bezpečnostný problém s vakcínami COVID-19.
 • CDC, FDA a ďalší federálni partneri budú naďalej monitorovať bezpečnosť vakcín COVID-19.

Od 14. decembra 2020 do 1. marca 2021 bolo v Spojených štátoch podaných viac ako 76 miliónov dávok vakcín COVID-19. Počas tejto doby dostalo VAERS 1 381 hlásení o úmrtí (0,0018%) ľudí, ktorí dostali vakcínu proti COVID-19. Lekári CDC a FDA okamžite po oznámení skontrolujú každú správu o úmrtí a CDC požiada o lekárske záznamy, aby mohli okolnosti posúdiť. Preskúmanie dostupných klinických informácií vrátane úmrtných listov, pitvy a lekárskych záznamov neodhalilo nijaké dôkazy o tom, že by očkovanie prispelo k úmrtiam pacientov. CDC a FDA budú naďalej vyšetrovať hlásenia nežiaducich udalostí vrátane úmrtí hlásených agentúre VAERS.

Ak dostanete vyrážku okolo miesta vpichu

CDC sa dozvedelo o správach, že u niektorých ľudí sa po očkovaní vyskytla červená, svrbiaca, opuchnutá alebo bolestivá vyrážka. Tieto vyrážky môžu začať niekoľko dní až viac ako týždeň po prvej dávke a niekedy sú pomerne veľké. Ak sa vám po prvej dávka objaví vyrážka, mali by ste druhú dávku vakcíny dostať v odporúčanom intervale, ale do opačnej ruky. Ak je vyrážka svrbivá, môžete užiť antihistaminikum. Ak je bolestivá, môžete si vziať tabletku proti bolesti, ako je acetaminofén alebo nesteroidné protizápalové liečivo (NSAID).

K tretine úmrtí hlásených CDC po očkovaní covid vakcínami dochádza do 48 hodín po očkovaní

Z čísel dostupných k 12. februáru 2021 na webovej stránke CDC Vaccine Adverse Event Reporting System vyplýva, že z 929 hlásených úmrtí sa asi jedna tretina vyskytla do 48 hodín.

Podľa údajov zverejnených CDC od 14. decembra 2020 do 12. februára 2021 nastalo 15 923 nežiaducich účinkov COVID vakcín, vrátane 929 úmrtí: tu.

VAERS je primárnym mechanizmom v USA na hlásenie nežiaducich reakcií na vakcínu. Správy predložené agentúre VAERS si vyžadujú ďalšie prešetrenie, aby bolo možné rozhodnúť, či hlásená nežiaduca udalosť bola priamo alebo nepriamo spôsobená vakcínou.

Ako je v súlade s predchádzajúcimi hláseniami údajov z VAERS, 192 z hlásených úmrtí – alebo 21% – súviselo so srdcom. Ako The Defender informoval začiatkom tohto mesiaca, Dr. J. Patrick Whelan, pediatrický reumatológ, v decembri varoval americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv, že vakcíny proti mRNA, ako sú vakcíny vyvinuté spoločnosťami Pfizer a Moderna môžu spôsobiť infarkty a iné zranenia.

Z 929 úmrtí hlásených od 14. decembra 2020 bol priemerný vek zosnulého 77,8 a najmladších 23 rokov. Päťdesiatdva percent hlásených úmrtí bolo medzi mužmi, 45% boli ženy a 3% nie sú známe. Päťdesiatosem percent úmrtí bolo hlásených u ľudí, ktorí dostali vakcínu Pfizer, a 41% sa týkalo vakcíny Moderna.

Štáty s najvyšším hláseným počtom úmrtí boli: Kalifornia (71); Florida (50); Ohio (38); New York (31); Kentucky (41); Michigan (31); a Texas (31).

Televízia CBS Detroit tento týždeň informovala, že 68-ročná moderátorka správ zomrela jeden deň po očkovaní proti COVID na podozrenie na mozgovú príhodu.

Správy o úmrtiach starších ľudí po očkovaní vakcínou COVID sa objavujú naďalej, vrátane článku zverejneného denníkom The Defender o 46 obyvateľoch ošetrovateľských domov v Španielsku, ktorí zomreli do jedného mesiaca po podaní vakcíny Pfizer.

Podľa posledných údajov je hlásených 3 126 „závažných“ nežiaducich reakcií. Správy o nežiaducich reakciách z najnovších údajov CDC zahŕňajú aj:

V USA sa zatiaľ používajú iba vakcíny Pfizer a Moderna – schválené na núdzové použitie, to znamená nie s úplnou licenciou.

Vakcína AstraZeneca, ktorá nepoužíva technológiu mRNA, bola schválená na núdzové použitie Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Ako však niektoré štáty informovali, že ju nebudú používať, s odvolaním sa na obavy z bezpečnosti a účinnosti.

FiercePharma uviedla, že FDA (Správa potravín a liečiv – vládna agentúra USA) môže odmietnuť vakcínu AstraZeneca kvôli obavám z účinnosti, najmä proti novým variantom COVIDu a výrobným problémom.

Správy z novín naznačujú, že rastúci počet ľudí, vrátane takmer 30% zdravotníckych pracovníkov, tvrdí, že vakcínu COVID nechcú, s odvolaním sa na obavy z bezpečnosti.

Washington Post informoval, že takmer tretina vojenského personálu sa z vakcín odhlási a ESPN uviedla, že špičkoví hráči NBA sa zdráhajú vakcínu propagovať.

Medzitým FDA zatiaľ neimplementovala systémy na monitorovanie bezpečnosti experimentálnych vakcín proti COVIDu. Úradníci FDA pre New York Times neočakávajú, že systémy budú funkčné skôr, ako Bidenova vláda dosiahne svoj cieľ zaočkovať 100 miliónov Američanov – takmer jednu tretinu populácie USA.

Podľa webovej stránky VAERS majú poskytovatelia zdravotnej starostlivosti zo zákona povinnosť hlásiť spoločnosti VAERS akékoľvek nežiaduce udalosť uvedené v tabuľke VAERS hlásených udalostí po očkovaní, v stanovenom čase po očkovaní. Avšak „v stanovenom čase“ znamená, že reakcie, ktoré sa vyskytnú mimo tohto časového rámca, nemusia byť hlásené. Od výrobcov očkovacích látok sa vyžaduje, aby hlásili spoločnosti VAERS „všetky nežiaduce udalosti, ktoré sa im dostanú do pozornosti“.

Historicky však bolo v minulosti hlásených menej ako 1% nežiaducich udalostí systému VAERS, ktorý Systém ochrany zdravia detí predtým označoval ako „neúspech“, vrátane listu z decembra 2020 adresovaného Dr. Davidovi Kesslerovi, bývalému Riaditeľ FDA a teraz spolupredsedovi poradného výboru COVID-19 a operácie Warp Speed prezidenta Bidena.

Kritik oboznámený s nedostatkami spoločnosti VAERS bez okolkov odsúdil spoločnosť VAERS v magazíne BMJ ako „nič iné ako súčasť systematického úsilia amerických úradov podvádzať o bezpečnosti vakcín“.

Ochrana zdravia detí žiada každého, kto zažil nežiaducu reakciu na ktorúkoľvek vakcínu, aby podal správu podľa týchto troch krokov.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1./ Selected Adverse Events Reported after COVID-19 Vaccination. cdc.gov, 1.3.2021

2./ „Jedna tretina úmrtí hlásených CDC po očkovaní vakcínami COVID do 48 hodín po očkovaní“, scoop.co.nz, 20.2.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár