V Nitre horel objekt, v ktorom sú ubytovaní utečenci. Médiá o udalosti mlčia

Add Comment

Na Nový rok horela v Nitre budova Diecéznej charity, v ktorej približne rok žijú kresťanskí utečenci z Iraku. V tom čase síce nebol v budove okrem nich nik iný, vedenie charity je však v určení zodpovednosti za požiar zatiaľ zdržanlivé.

V budove z roku 1774, ktorá sa nachádza v historickom centre mesta, tesne pod hradom, nitrianske biskupstvo umiestnilo časť z viac ako stovky utečencov, ktorí boli v decembri 2015 rozmiestnení v Nitre a blízkom okolí.

Podľa krajskej hovorkyne polície Renáty Čuhákovej, polícia obdržala oznámenie o požiari 1. januára okolo pol štvrtej ráno. „Majiteľovi budovy vznikla škoda za takmer 31.000 eur. Vyšetrovateľ Odboru kriminálnej polície v Nitre vedie v tomto prípade trestné stíhanie vo veci pre  zločin poškodzovania cudzej veci. Momentálne prebiehajúce procesné úkony neumožňujú poskytnúť verejnosti k prípadu viac informácií,“ povedala hovorkyňa pre Zem&Vek.

Požiar vznikol v prízemnej časti budovy na nádvorí a plamene vystúpili až k oknám na prvé poschodie. „Nechýbalo veľa, aby sa to rozšírilo na poschodie a následne do podkrovia. To by bol koniec,“ hovorí žena, ktorá budovu Diecéznej charity navštevuje denne. Svoju totožnosť si však neželala zverejniť.

Riaditeľ Diecéznej charity Juraj Barát potvrdzuje, že v tom čase sa okrem asýrskych kresťanov z Iraku nik iný v budove nenachádzal. „Polícia vedie vyšetrovanie ako trestný čin a viac vám v tejto chvíli neviem povedať, “ povedal Barát na otázku, kto požiar mohol spôsobil. Ako ďalej dodal, charita vyčíslila škodu na vyše tridsať tisíc eur, a to aj z dôvodu, že požiar mohol poškodiť strop budovy. Okrem toho bola poškodená aj plynová prípojka na prízemí.

Médiá o požiari zaryto mlčia. Čo je zvláštne najmä v prípade tých regionálnych a lokálnych – tie často zverejňujú aj drobnosti zo života mesta a regiónu, ktoré by vo väčších médiách priestor nedostali.

Okrem charity má časť priestorov budovy v prenájme niekoľko občianskych združení a iných inštitúcií. Niekoľko ich zástupcov sa našej redakcii sťažovalo na nie práve najideálnejšie vzťahy s azylantmi. Ich postrehy a ďalšie informácie vám prinesieme vo februárovom vydaní Zem&Vek.

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

Artur Bekmatov
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis