V Rišňovciach sa uskutoční prezentácia knihy filozofa Nikolaja Danilevského „Rusko a Európa“

Foto: Slavica a Eugen Rusnák

Slovanský spolok Slavica, vydavateľstvo Nitrava s. r. o., Bratislava a Edícia Bibliotéka Slavica predstavia vzácnu knižnú novinku – knihu slávneho ruského filozofa, sociológa, prírodovedca, geopolitika a publicistu Nikolaja Danilevského „Rusko a Európa“, ktorá po prvý raz vychádza v slovenskom preklade.

Prezentácia knihy sa bude konať vo štvrtok, 24. novembra, o 16. hodine v Múzeu Michaila Kutuzova v obci Rišňovce /10 km od Nitry/. Slovanský spolok Slavica pripravil slovenský preklad hlavného diela tohto ruského filozofa a geopolitika pri príležitosti 200. výročia narodenia tejto významnej osobnosti v ruskej a európskej histórii a vede. 

Táto kniha je monument slovanskej mysle. „…z tých, ktorí ľudí vešali a prebodávali dýkami, z podpaľačov sa stávajú hrdinovia, ako náhle sa ich odporné skutky obracajú proti Rusku“. Citátom z geniálneho diela Nikolaja Danilevského „Rusko a Európa“ uvádzame jej vôbec prvý slovenský preklad, hoci originál tejto pre Rusov i všetkých Slovanov prelomovej knihy uzrel svetlo sveta pred viac ako 150 rokmi. Kniha veľkého ruského mysliteľa, publicistu, sociológa, prírodovedca a slovanofila N. J. Danilevského (1822-1885) je nielen skvelým pamätníkom publicistického a sociálno-filozofického myslenia poreformného Ruska 19. storočia, ale aj brilantnou ukážkou prísnej a presnej vedeckej mysle a vrelého slovanského srdca. Aj preto sme nášmu vydaniu dali podtitul „Monument slovanskej mysle,“ zdôraznil predseda Slovanského spolku Slavica a vydavateľ tejto knihy Miloš Zverina /Nitra/.

Okrem samotného obsahu pôvodného Danilevského diela sme naše vydanie doplnili o najdôležitejšie state zo životopisu a diela N. J. Danilevského, preklad Puškinovej básne „Ohováračom Ruska“ a Dostojevského „Prorocké slová o Slovanoch“, ako aj polemiky a články z dobovej ruskej tlače v takom znení ako boli uverejnené v ruskom vydaní z roku 1991. Proti dielu, ktoré bolo vydané samostatne v roku 1871, sa zdvihla celá vtedajšia liberálna tlač v Rusku a až do konca 20. storočia bolo ruskej verejnosti prakticky neznáme. Pritom mnohí západní myslitelia dávno pochopili jeho hĺbku a čerpali z jeho obsahu. Doma človek nebýva nikdy prorokom a pre náš učupený slovanský svet je to dvojnásobne príznačné,“ zdôraznil Miloš Zverina.

Kniha je určená nielen tým, ktorí sa zaujímajú o ruskú históriu, lebo pri pozornom čítaní každý skúmavý čitateľ pochopí, že jej obsah prináša oveľa viac ako prezrádza jej strohý názov. S tým súvisí aj skutočnosť, že je nadčasová a mimoriadne aktuálne prehovára aj k našej súčasnosti – povedané dávnym citátom z bájky I. A. Krylova „A nič sa nezmenilo“.  Áno, takmer nič sa nezmenilo, konanie, mysle a duše našich súčasníkov sa pod cudzím tlakom prikláňajú k tomu, kto nás zrádza, nie k tomu, kto nám podáva ruku. Presvedčivými slovami a všetkými možnými prostriedkami si nás podmanili, rozsekali kultúrnu, jazykovú, ekonomickú a historickú celistvosť slovanského sveta, kúpili si naše „elity“,“ popísal súčasnú situáciu predseda Slavice, porovnal ju s tou, pred 200 rokmi, avšak vyjadril nádej, že prídu aj lepšie časy – na to veril aj Nikolaj Danilevskij.

Dúfajme, že pomaly prichádza čas, keď sa aj my začneme nakláňať k štúrovskému a kollárovskému mysleniu našich velikánov a nenecháme ho pochovať, tak ako na východe neuložili a nikdy neuložia do hrobu svojich puškinov, dostojevských a iných. Ani s Danilevským sa to nestalo,“ zdôraznil v závere Miloš Zverina. Dodáme ešte že kniha je vydaná vo formáte B5, v pevnej väzbe, počet strán – 512, rok vydania 2022.

Pripomeňme, že Nikolaj Jakovlevič Danilevskij (16. decembra /4. decembra, podľa starého ruského letopočtu/ 1822, obec Oberec, Orlovská gubernia, Rusko – 19. novembra /7. novembra, podľa starého ruského letopočtu 1885, Tiflis, Rusko, v súčasnosti Tbilisi, hlavné mesto Gruzínska) bol ruský sociológ, kultúrny kritik, publicista a prírodovedec; geopolitik, jeden zo zakladateľov civilizačného prístupu k histórii, ideológ panslavizmu.

Kniha „Rusko a Európa“, ktorá uzrela svetlo sveta v roku 1869, je hlavným dielom veľkého ruského mysliteľa, zakladateľa doktríny civilizácií Nikolaja Jakovleviča Danilevského (1822-1885). V ňom vstupuje do polemiky s historikmi a filozofmi, ktorí boli presvedčení, že európska civilizácia je identická s univerzálnou, pre celé ľudstvo. Podľa Danilevského však,  neexistuje univerzálna civilizácia a nemôže existovať, existujú rôzne typy civilizácie a pokus o vnucovanie neobvyklého typu jednej z nich sa môže skončiť katastrofou – v súvislosti s ktorou autor skúma skúsenosti s „prienikom“ Európy do Ruska. Danilevskij je jasný predstaviteľ slovanofilského trendu v ruskom myslení a tvorca pôvodnej teórie kultúrnych a historických typov, ktorá sa dotýka mnohých problémov filozofie dejín.

Kniha Nikolaja Danilevského „Rusko a Európa“ je jedným zo základných diel ruskej historickej a sociologickej literatúry posledných dvoch storočí. Je pôsobivá svojim rozsahom  neobyčajne bohatá na faktický a ideologický obsah. Jej metodologickým jadrom je organická teória, z ktorej je odvodená teória sociálnych komunít – národov, označená pojmom „kultúrne a historické typy“, a formuje sa oblasť poznania, dnes nazývaná geopolitika.

Danilevskij, biológ podľa vzdelania a povolania, mal vynikajúce vedomosti v oblasti histórie a iných spoločenských vied. Jasnosť a prístupnosť prezentácie, logická prísnosť vývoja myslenia, empirická argumentácia, niekedy prehnaná, všetkých premís a záverov dáva knihe osobitnú príťažlivosť. Čítať to znamená aj pre vzdelaného čitateľa nielen osviežiť si vedomosti z histórie a jej chápania, ale aj obohatiť ho o nové, netradičné prístupy k minulosti Ruska a Európy.

Kniha bola napísaná pred vyše 150 rokmi, ale napriek tomu – a je to je ďalšia úžasná vlastnosť Danilevského diela – problémy, o ktorých sa v ňom hovorilo, boli akútne relevantné v čase vzniku knihy (bola napísaná v dôsledku udalostí 1850. a 1860. rokov – Krymská vojna a začiatok zjednotenia Nemecka), ale kniha si zachovala svoj význam vďaka zovšeobecňovaniu, blízkym a vzdialeným prognózam a neskôr, keď boli známe výsledky rusko-tureckej vojny v rokoch 1877-1878 (Berlínsky Kongres), potom o 40 rokov neskôr, keď po prvej svetovej vojne bola mapa Európy prekreslená a situácia vo svete zmenila ako samotnú Európu, tak aj Rusko. Mnohé myšlienky tejto knihy sú aktuálne aj v súčasnosti.

    

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply