V USA popravili mentálne postihnutého muža

· Čas čítania: 2 min.

Úrady štátu Georgia odmietli udeliť osobnú milosť človeku trpiacemu mentálnym postihnutím, ktorý má „myseľ 11-ročného chlapca“. Tento týždeň ho aj napriek spoločenským protestom a snahe jeho advokátov o zrušenie trestu popravili, ako uviedla agentúra AP.

„Súdny dvor dnes nehorázne povolil groteskný justičný omyl, ktorý sa stal v Georgii,“ povedal Brian Kammer, právnik popraveného muža, ktorého citovala tlačová agentúra. „Štát Georgia  umožnil popraviť muža nesporne trpiaceho mentálnym postihnutím, Warrena Hilla, a to v priamom rozpore s jasným rozhodnutím Najvyššieho súdu, ktorý takúto krutosť zakazuje,“ dodal.

Kammer povedal, že jeho klient mal myseľ malého chlapca a teda že jeho poprava bola aktom krutosti.

„Je to malý chlapec v tele muža,“ povedal právnik, ako ho citujú LA Times. „11-ročné dieťa dokáže dobre písať a aj sa pohotovo a zrozumiteľne vyjadrovať. Neočakávame však od neho, že by malo schopnosť uvažovania, úsudku či pochopenie dôsledkov svojho konania, ktoré sa dajú očakávať od dospelého.“

54-ročný Warren Hill bol podľa CNN obvinený z vraždy svojej priateľky v roku 1986 a zo zabitia svojho spoluväzňa počas výkonu trestu v roku 1990. V roku 1991 bol odsúdený na trest smrti, aj keď jeho právnici trvali na tom, že trpí mentálnym postihnutím.

5000 ľudí podpísalo petíciu požadujúcu zrušenie Hillovho trestu smrti. Právnici, lekári, rovnako ako vysoko postavení predstavitelia EÚ a USA, napríklad bývalý prezident Jimmy Carter, žiadali, aby mu udelili milosť.

Hillovi právnici niekoľko dní pred jeho popravou predložili justičným orgánom nové lekárske posudky vypracované tromi lekármi, pričom všetky z nich potvrdili skutočnosť, že Hill je mentálne postihnutý. Súd však vzal do úvahy predchádzajúce výsledky lekárskeho vyšetrenia z roku 2000, ktoré Hillovo duševné postihnutie nepotvrdilo a žiadosť o milosť zamietol.

Preložené z Axisoflogic.com

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár