Valné zhromaždenie Slavice vytýčilo nové smery v činnosti slovanského občianskeho združenia

Foto: Slavica

17. novembra sa na Slovanskom dvore uskutočnilo v priebehu krátkeho času fakticky už druhé Valné zhromaždenie slovanského  občianskeho združenia Slavica, ktoré sa dlhoročne zaoberá otázkami histórie slovanstva a Slovenska, kultúrou, tradíciami, zvykmi, obradmi, písomnosťou, ako Slovákov, tak aj vo všeobecnosti Slovanov, organizuje množstvo podujatí, seminárov, festivalov a výstav.

Prvé tohtoročné Valné zhromaždenie Slavice sa konalo koncom septembra a jeho účastníci sa dohodli na viacerých zmenách v systéme a činnosti spolku, o ktorých diskutovali práve v piatok, a to už tradične vo svojom „hlavnom stane“ – v Pribinovej dvorane na Slovanskom dvore Slavica v Alekšinciach pri Nitre. Na piatkovom Valnom zhromaždení boli prítomní členovia vedenia Slavice, sympatizanti a hostia.

Druhé Valné zhromaždenie sa netradične konalo menej, ako dva mesiace po tom septembrovom, a to z dôvodu, že sa účastníci na prvom zasadnutí zaoberali viacerými dôležitými otázkami a bolo ich tak veľa a boli také vážne, že jednoducho nestihli všetko prediskutovať. Hlavné, čo ponechali na novembrové pokračovanie Valného zhromaždenia, bolo nové smerovanie Slavice, plán činnosti na budúci rok, do ktorého zahrnuli viaceré aktivity, ktorými sa predtým zaoberali pomenej, a výbory nového aktívu združenia.

V úvode Valného zhromaždenia na pracovnú, ale aj príjemnú atmosféru naladil prítomných v sále krásnymi klavírnymi melódiami Marián Jurík. Účastníkov zasadnutia už tradične privítal predseda občianskeho združenia Slavica Miloš Zverina, ktorý ich oboznámil s programom celého podujatia a následne vyhodnotil činnosť Slavice za roky 2009-2023. Znova krátko porozprával o rozsiahlej činnosti združenia, pretože na tomto druhom Valnom zhromaždení boli prítomní aj osoby, ktoré sa nezúčastnili na tom, septembrovom: zástupcovia viacerých občianskych organizácií, ako aj hostia, známe osobnosti, ako, napríklad, Jozef Prokeš, Miroslav Jureňa a ďalší.

Miloš Zverina pripomenul, že hlavným poslaním slovanského spolku Slavica je propagácia slovanskej vzájomnosti a bohatého kultúrneho dedičstva Slovanov. Porozprával o množstve aktivít, ktorými sa zaoberajú členovia spolku a sympatizanti. Medzi najvýznamnejšie projekty združenia Slavica patria: Dni Slovanov, ktorých cieľom je pravidelné stretávanie sa vyslaných zástupcov slovanských národov, medzinárodný folklórny Slavica Festival, vedecké a popularizačné konferencie Fórum Slavica, turisticko-spoločenské podujatie Slovenský národný pochod, Vlastenecké poznávacie výlety, vydávanie kníh o slovanstve a Slovanoch, organizovanie festivalu slovanskej literatúry Bibliotéka Slavica a prevádzkovanie Slovanského dvora Slavica v Alekšinciach pri Nitre.

Slovanský spolok Slavica je zároveň členom medzinárodných slovanských organizácií – Všeslovanského zväzu so sídlom v Moskve a Všeslovanského výboru so sídlom v Prahe. V ostatných rokoch vydavateľstvo spolku Slavice – Nitrava vydalo veľký počet veľmi zaujímavých, vzácnych a poučných kníh o dramatickej histórii slovanstva, filozofii, kultúre, tradíciách  a súčasnej histórii Slovanov. Patria k nim také tituly, ako Slovo o pluku Igorovom, A. S. Puškin. Rozprávky, poéma Ruslan a Ľudmila, Generácie obrodenia, Bystvor /4 diely/, Bytie a tvorenie Slavianov a Árijcov, Rusko a Európa, Generácia Všeslávie, Genocída Slovanov, Západní Slovania, Slovania, Slovenská ornamentika, Neznáme dejiny a mnohé ďalšie knihy a brožúry.

Následne vystúpil Ľubomír Martinka, ktorý podrobne oboznámil prítomných s plánom činností spolku na roky 2023-2024 a podčiarkol, že Slavica bude sa ešte aktívnejšie venovať mládeži a deťom, pripraví pre nich zaujímavé podujatia, súťaže, festivaly a prednášky. Sú to, napríklad: Aleja Slovanskej epopeje Alfonza Muchu, Malé javiskoví formy na počesť Milky Zimkovej, súťaž Slovanské tance a iné zaujímavé podujatia. Z priestorových dôvodov tento plán činnosti Slavice budeme čoskoro prezentovať v ďalšom samostatnom článku.

Miloš Zverina ďalej informoval o zámere pokračovať vo vydávaní časopisu „Slovanská vzájomnosť,“ ktorý od roku 2001 vydávalo Združenie slovanskej vzájomnosti. Okrem toho,  predstavil zámer na dobudovanie Slovanského dvora Slavica a jeho obohatenie o nové objekty ako, napríklad, Slovanskú bránu, Karpatský stĺp, Slovanské hradisko Nitrava a Jaskyňu Magura. Informoval tiež o príprave Slovanského zjazdu na Slovensku.

Potom informoval prítomných účastníkov Valného zhromaždenia o kategóriách členstva v o. z. Slavica a o prijatí nových členov občianskeho združenia. Na základe navrhnutých kandidátov následne prebehla voľba členov výkonného a kontrolného výboru občianskeho združenia Slavica. Výkonný výbor občianskeho združenia Slavica odteraz tvoria: predseda a štatutárny zástupca združenia: Mgr. Miloš Zverina, podpredseda združenia: PaedDr. Ľubomír Martinka, tajomník združenia: Ing. Marián Jurík. Kontrolný výbor Slavice: predseda kontrolného výboru: Ing. Dalibor Janikovič, člen kontrolného výboru: Mgr. Jaroslava Baková, člen kontrolného výboru: Jozef Hranák.

V závere sa rozprúdila tiež dosť rozsiahla živá diskusia účastníkov zhromaždenia, ktorí prediskutovali mnohé aktuálne témy. Diskusia sa niesla v konštruktívnom duchu a bolo v nej odprezentovaných veľa podnetných návrhov. Bývalý minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa nás informoval o činnosti združenia na Záhorí, ktorého je členom, a o možnej spolupráci s o. z. Slavica. Miloš Zverina navrhol v diskusii používať pri propagácii združenia na verejnosti slovné spojenie „Slovanský spolok Slavica“.

Rudolf Jurenka ocenil doterajšiu činnosť o. z. Slavica a navrhol používať pri prezentácii myšlienok slovanstva také formy komunikácie, ktoré by oslovili aj širšiu slovenskú verejnosť.  Dalibor Janikovič hovoril o možnostiach spolupráce so štátnymi inštitúciami Slovenskej republiky. Bývalý podpredseda SNR a vlády SR Jozef Prokeš hovoril o opatrnosti a nástrahách spolupráce občianskych združení s politickými stranami.

Piatkové Valné zhromaždenie Slavice, ako aj to septembrové, trvalo niekoľko hodín a skončilo neskoršie popoludní.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár