Vedci objavili dostupný liek na covid, podľa štúdie znižuje riziko úmrtia o 80%

· Čas čítania: 4 min.

„Ivermektín, kalcitriol (vitamín D3), vitamín C, zinok, aspirín. Slovenskému lekárovi MUDr. Martinovi Novysedlákovi, ktorý pracuje v nemeckom Meissene, sa veľmi osvedčil nový postup včasnej ambulantnej liečby pacientov s ochorením COVID-19. Možnosť využitia ivermektínu najnovšie skúma aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Je v kompetencii ministerstva zdravotníctva umožniť dovoz tohto lieku na Slovensko už dnes a v kombinácii s ďalšími bezpečnými liekmi zlepšiť zvládanie pandémie a zvýšiť šance na normálny život, po ktorom všetci túžime,“ povedal ambulantný internista MUDr. Novysedlák. V tejto výnimočne náročnej situácii s kolabujúcim zdravotníctvom a vyčerpanou spoločnosťou sa podľa môjho názoru treba zamerať na včasnú ambulantnú liečbu rizikových pacientov pomocou bezpečných a efektívnych liekov.

„Navštevujem klientov v dvoch DSS a s predstavou bezradnosti som sa nechcel zmieriť. Narazil som na štúdiu zo španielskej Cordoby, kde podávanie hormónu – vitamínu D na začiatku a v priebehu hospitalizácie viedlo k výraznému zníženiu potreby pobytu na jednotke intenzívnej starostlivosti (z 50 pacientov, ktorým bol podávaný, potreboval pobyt na JIS-ke jediný, zatiaľ čo z 26 pacientov, ktorí ho nedostali, skončila na JIS-ke polovica). O bezpečnosti a účinnosti podávania vitamínu D nepochybujem,“ povedal lekár.

„Každému klientovi bol podaný vitamín D (jednorazovo 1 µg alfacalcidolu a ďalej týždenne 20 000 IU cholecalciferolu D3). Z 34 RT-PCR pozitívnych klientov sa rozvinuli stredne ťažké príznaky (horúčky, kašeľ, celková slabosť) u 12 klientov. Títo boli liečení podľa odporúčaní FLCCC jednorazovo 12 mg ivermektínu, zinkom, vitamínom C (2–3× 1 g denne) a liekmi proti zrážaniu krvi (nízkomolekulárne heparíny). Došlo k jednej hospitalizácii a dvom úmrtiam. Po tejto úspešnej skúsenosti som tento koncept začal používať aj u niektorých ambulantných pacientov. Deň pred Štedrým dňom, čiže 23. decembra, sa objavilo ochorenie v druhom DSS, keď bola hospitalizovaná pacientka na neurológii a mala pozitívny test na COVID-19. Pomocou antigénového testu bolo identifikovaných celkom 33 pozitívnych klientov, u 28 sa rozvinuli príznaky ochorenia a bola im okamžite podaná vyššie uvedená liečba. Posledný deň roku 2020 boli všetci klienti stabilní, nedošlo k hospitalizácii ani k úmrtiu,“ popisuje svoje liečebné postupy a dávkovanie MUDr. Novysedlák.

„Ivermektín je v Nemecku dostupný na lekársky predpis, no keďže u pacientov s COVID-19 ide o použitie mimo schválenej indikácie (tzv. off-label), hradí si pacient túto liečbu sám. Cena liečby je okolo 70 eur, pretože ho v Nemecku ponúka iba jeden výrobca. V iných krajinách Európy je liek dostupný za nižšiu cenu. V Indii, kde sa vyrába veľa generík, stojí tabletka menej ako 50 eurocentov,“ informuje o cene.

Jeho poznatky potvrdzuje aj nedávna štúdia britských vedcov, z ktorej vyplynulo, že u pacientov, ktorí trpeli ochorením COVID-19 a lekári im podali ivermektín – lacný liek proti vírusom – znížilo sa u nich riziko úmrtia na COVID-19 o 80%. Lekári liek ivermektín vydávajú iba na predpis, v Británii stojí jeden libru a pol. (niečo málo cez štyridsať českých korún). Autori štúdie veria, že ak človek nakazený koronavírusom dostane do tela ivermektín, zložky medikamentu vírus napadnú, zahltia ho a zabráni patogénu, aby sa šíril.

Vedci majú k dispozícii zatiaľ výsledky z 11 menších štúdií, ktorých sa zúčastnilo celkom 1400 nakazených koronavírusom. Liek ivermektín pri výskume užilo 573 ľudí, z ktorých osem neskôr na koronavírus zomrelo. Zvyšných 510 ľudí dostalo placebo, z tejto skupiny zomrelo na covid 44 pacientov. Upozornil na to denník Daily Mail.

Britskí vedci navyše tvrdia, že ľudia, ktorí liek dostali, sa z choroby vyliečili oveľa rýchlejšie a tiež u nich bolo menej pravdepodobné, že si prežijú ťažký priebeh choroby. Napríklad pri testovaní stoviek nakazených v Egypte, sa všetci pacienti po podaní ivermektínu zotavili v priemere za päť dní. Ľudia s placebom, ale bojovali s chorobou zhruba dvakrát dlhšiu dobu.

Vedecká obec výskumu neverí

Väčšinová vedecká obec, ale zatiaľ nadšenie zo zázračného lieku mierni. Podľa skeptikov je potrebný oveľa viac testov. Už skôr sa u niektorých liekov (plaquenil, tocilizumab) po zbrkých výskumoch verilo, že dokážu koronavírus poraziť. Neskoršie výskumy ale nepotvrdili, že by lieky u pacienta zásadne ovplyvňovali priebeh choroby.

Autori najnovšej štúdie sú si toho vedomí. V najbližších mesiacoch chcú publikovať informácie o ďalších fázach testovania a hneď ďalšie tri štúdie majú v pláne stihnúť do konca januára.

Je zrejmé, prečo vedecká obec financovaná pharma lobby lacný liek spochybňuje, lebo vakcína prinesie nevyčísliteľné zisky.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1./ Vědci objevili dostupný lék na covid. Podle studie snižuje riziko úmrtí o 80 procent, CNN, 6.1.2021

2./ Sme proti COVID-19 bezbranní? Slovenskému lekárovi sa osvedčila kombinácia liekov, Pravda, 4.1.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár