Videá: Ľudia protestujú pri zátarasách na hraničných priechodoch, došlo k bitke a zatknutiu

Nahnevaní ľudia z pohraničných oblastí prešli aj cez uzavreté hraničné priechody. Slovensko 6. júla uzatvorilo viacero hraničných priechodov. Niekoľkým Čechom došla trpezlivosť a keď policajti a vojaci odišli na obed, odsunuli zátarasy a autá mohli niekoľko minút bez obmedzení prechádzať cez hranice. Na viacerých hraničných priechodoch v utorok protestovali nespokojní občania. Nemohli sa dostať do práce. Najväčší protest sa konal pri betónových zátarasách medzi obcami Vrbovce a Velká nad Veličkou. Protestujúci prišli do Vrboviec v okrese Myjava, ale aj na priechod pri Hornom Srní, v okrese Trenčín. Samotní starostovia pohraničných obcí sa o uzatvorení hraníc dozvedeli iba z facebooku. Na Slovensku sa to stáva novým zvykom. Na niektorých hraničných priechodoch armáda vysypala na cestu kamene, inde postavili betónové zábrany. Ľudia plánujú v piatok 9. júla, blokádu všetkých hraničných prechodov od rána od 8 hodiny. Aktivisti facebookových skupín vyzývajú k protestom: „Pridajte sa. Doneste zástavy, megafony, kamery, bilboardy, reklamu!“

Policajti od pondelka  5. júla na hraniciach kontrolujú negatívne testy a registráciu v eHranici. Na hranici s Rakúskom sa zatvorili priechody Bratislava (Kopčianska ulica) – Kittsee, na hranici s Maďarskom Veľký Kamenec – Pácin, Slovenské Nové Mesto – Sátoraljaújhely, Skároš – Holloháza, Domica – Aggtelek, Tachty – Cered a Kalonda – Ipolytarnóc. Na slovensko-poľskej hranici sa obmedzuje cesta cez priechody Palota – Radoszyce, Nižná Polianka – Ožena, Becherov – Konieczna, Kurov – Muszynka, Čirč – Leluchów, Lysá nad Dunajcom – Niedzica, Tatranská Javorina – Lysa Poľana, Suchá Hora – Chocholów, Bobrov – Winiarczykówka, Novoť – Ujsoly.

Na hranici SR s Českou republikou sa zamedzila preprava cez priechody Čadca – Milošová – Šance, Červený Kameň – Nedašova Lhota, Horné Srnie – Brumov – Bylnice, Nová Bošáca – Březová, Moravské Lieskové – Strání, Vrbovce – Velká nad Veličkou, Skalica – Sudoměřice, Brodské – Lanžhot, cestné prejazdy Kohútka, Drietoma – časť Liešna, Stará Myjava, Kykula, Predpoloma a Javorina.

Nespokojní občania protestovali proti zatvoreniu hraničného priechodu Vrbovce/(Javorník) – Velká nad Veličkou

Starosta Vrboviec (okres Myjava) Dušan Eliáš povedal, že uzavretie hraničného priechodu komplikuje život obyvateľom regiónu, ale tiež tým, ktorí majú svoje zamestnanie na druhej strane hranice. „Pre nás v regióne je tento priechod naozaj významný,“ vysvetlil dôvod stretnutia, na ktorom sa zišlo približne 300 ľudí. Ľudia z regiónu by v novovzniknutej situácii za prácou museli cestovať 80 kilometrov cez hraničný priechod Holíč – Hodonín a rovnakú vzdialenosť naspäť. Riešenie zatiaľ zväčša našli v rozdelení cesty po hranicu, ktorú prejdú peši, a následne odvozom vozidlami moravských zamestnávateľov.

Na priechode v Hornom Srní zadržali poslanca NR SR, napadol policajta

Uzatvorený hraničný priechod s Českou republikou komplikuje situáciu i obyvateľom Horného Srnia v okrese Trenčín. Problémy spôsobuje najmä Slovákom, ktorí v Českej republike pracujú. Rovnaká situácia je podľa starostu Horného Srnia Jozefa Húserku i na českej strane. Starosta odmietol tvrdenie, že by bol hraničný priechod v Hornom Srní málo využívaný a frekventovaný. „Je to cesta prvej triedy z Ostravy, Frýdku-Místku, Vsetína, Nového Jičína, Zlína a z tejto strany ide o dosť frekventovaný prechod na Moravu,“ argumentoval.

Počas protestu na hraničnom priechode Horné Srnie v trenčianskom okrese zadržali poslanca Národnej rady (NR) SR po tom, čo v utorok popoludní napadol policajta. Šéf ĽSNS Marian Kotleba na sociálnej sieti uviedol, že zadržaným má byť jeho poslanec Peter Krupa (ĽSNS).

Policajt utrpel drobné poranenie ruky. „Polícia má situáciu plne pod kontrolou a je naozaj absolútne nepochopiteľné, keď si niektorí ľudia vybíjajú svoju zlosť na policajtoch, ktorí si plnia svoje povinnosti, vyplývajúce z uznesenia vlády,“ uviedol prezident Policajného zboru Peter Kovařík.

Na hraničnom priechode Horné Srnie – Brumov-Bylnice postavili betónové zátarasy.

VIDEÁ Z JEDNOTLIVÝCH HRANIČNÝCH PRIECHODOV:

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1./ Nahnevaní ľudia pri hraniciach s Českom odsunuli zátarasy a prešli aj cez uzavreté priechody, TV Noviny, 6.7.2021

2./ Čechom na hraniciach pretiekol pohár trpezlivosti: Odsunuli zátarasy na slovenskej strane! Dnes.24, 6.7.2021

3./ Na priechode v Hornom Srní zadržali poslanca NR SR, napadol policajta, TV Noviny, 6.7.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár