VIDEO: Dánska štúdia o rúškach konečne zverejnená

· Čas čítania: 3 min.
Zdroj: otevrisvoumysl.cz

Pred dvoma týždňami sme informovali o dánskej štúdii o rúškach, ktorú odmietli zverejniť tri prestížne lekárske časopisy, New England Journal of Medicine, Lancet a Journal of American Medical Association: https://zemavek.sk/tri-lekarske-casopisy-odmietli-zverejnit-dansku-studiu-o-ruskach/

Predmetná štúdia bola napokon 18.11.2020 publikovaná v Annals of Internal Medicine. Doktor Andrew Kaufman vo videu prezentuje výsledky tejto štúdie. Dánska štúdia prišla so zistením, že nosenie rúšok nijako nesúvisí s mierou infekcie ochorenia COVID-19. Dr. Andrew Kaufman podrobne vysvetľuje všetky detaily štúdie, ktoré by laici ľahko prehliadli. Táto štúdia bola uskutočnená v Dánsku počas apríla a mája 2020 v čase, keď verejnosti nedoporučovali používanie rúšok. Ľudia v štúdii patrili k menšine, ktorá v Dánsku nosila rúška. Do experimentu sa zapojilo vyše 17 tisíc ľudí. Tí museli napr. vyplniť formulár a nesmeli mať predtým pozitívny test na covid. Účastníkov náhodne rozdelili do dvoch skupín. Jedna skupina cez 3000 ľudí – mala nosiť rúška, a druhá, kontrolná skupina s vyše 3000 členmi – nemala nosiť rúška. Niektorí štúdiu z rôznych dôvodov nedokončili. Zostalo 2400 a 2500 účastníkov.

Tí boli potom podrobení PCR testom. Zo skupiny, ktorá nosila rúška, 42 ľudí malo na konci pozitívny test na covid. A 53 ľudí v kontrolnej skupine bez rúšok. Pamätajte, že kontrolná skupina bola trochu väčšia. U prvej skupiny to bolo 1,8% a u druhej 2,1%. Vidíte, že obe sú v podstate na rovnakom čísle – 2%. Nie je medzi nimi veľký rozdiel. Ale vykonali štatistickú analýzu, aby sa uistili, že tam skutočne žiadny rozdiel nebol, a to zobrazujú tieto čísla. Tu píšu: „V analýze experimentu bol rozdiel medzi skupinami bol -0,3%.“

To je len rozdiel medzi 1,8 – 2,1 = -0,3. To mínus znamená, že tá skupina mala menej infekcií. Interval spoľahlivosti, čo je 95% dátových údajov, má rozsah od -1,2 do 0,4. Keďže ten rozsah presahuje nulu, je tak v mínuse tak pluse, znamená to, že ten rozdiel je bezvýznamný. Pretože rúška nemôžu zároveň znižovať a zvyšovať mieru infekcií. To znamená, že tento rozdiel môžeme ignorovať a povedať, že medzi týmito skupinami nie je žiadny rozdiel. A pomer pravdepodobnosti, čo je v podstate vaša šanca, že sa nakazíte, keď nosíte rúšku, je 0,82. Ale keď sa znovu pozrieme na interval spoľahlivosti, presahuje plus 1, a 1 znamená žiadny rozdiel. Menej ako 1 (0,54) znamená, že znižuje mieru infekcie, a toto 1,23 znamená, že zvyšuje mieru infekcie. Tieto čísla môžeme ignorovať. A je pravdepodobnosť 33%, že k výsledku došlo náhodne. Podľa zvyklostí v lekárskej vede by  pravdepodobnosť mala byť menej ako 0,05%, aby bola považovaná za významnú, čo znamená je menej ako 5% šanca, že k výsledku došlo náhodne. Vidíme, že tu nemáme žiadnu štatistickú významnosť a to znamená, že medzi týmito skupinami nie je žiadny rozdiel, takže nosenie alebo nenosenie rúška nemá žiadny vplyv na mieru infekcie. Je to veľmi jednoznačné.

„Toto je najkvalitnejšia štúdia z reálneho sveta v súvislosti s COVID-19, ktorú doteraz máme. Má presne rovnaké zistenia ako každý iný randomizovaný, riadený experiment, ktorý sa vykonával u akéhokoľvek vírusového ochorenia. Podľa mňa teda z toho môžeme vyvodiť, že rúška nefungujú,“ uzavrel Dr. Kaufman.

Viac sa dozviete v priloženom videu.

VIDEO: https://www.otevrisvoumysl.cz/dr-kaufman-o-nove-danske-studii-co-rika-rousky-nefunguji/

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Dr. Kaufman – O nové dánské studii, co říká: Roušky nefungují!, otevrisvoumysl.cz, 20.11.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár