VIDEO: JUDr. Marica Pirošíková hovorí, že nie je dôvod obmedzovať nezaočkovaných

Výhody pre očkovaných proti ochoreniu Covid-19 či obmedzenia pre neočkovaných sú čoraz častejšie témou diskusií. O téme očkovania diskutovala právnička a bývalá zástupkyňa Slovenska pred Európskym súdom pre ľudské práva Marica Pirošíková na TA3.

Diskriminácia nezaočkovaných

Malo by sa so zaočkovanými a nezaočkovanými zaobchádzať rozdielne? „Už od 15. januára tohto roku je zrejmé stanovisko Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá upozornila na to, že pri cestovaní nemožno podmieniť vstup do krajiny očkovaním. A to práve preto, že neexistuje jednoznačný dôkaz, že nezaočkovaný nešíri covid,“ vysvetlila právnička. Upozornila, že zatiaľ nie je úplne objasnená ani účinnosť súčasných vakcín v súvislosti s novovzniknutými mutáciami.

Keďže podľa WHO nie je dôkaz o tom, že zaočkovaní ľudia koronavírus nešíria, podľa Pirošíkovej nie je ani dôvod na to, aby sa k zaočkovaným a nezaočkovaným pristupovalo odlišne. Môžeme teda hovoriť o diskriminácii nezaočkovaných osôb, ak majú iné podmienky, napríklad pri cestovaní.

Pirošíková upozorňuje, že cestovanie by mohlo mať závažné následky práve vtedy, ak by sa zaočkovaní netestovali a voľne sa pohybovali medzi krajinami. Práve to by podľa právničky mohlo smerovať k ďalšej vlne pandémie v septembri, o čom sa už medzi odborníkmi hovorí.

Zásahy do ľudských práv

K mnohým zásahom do ľudských práv u nás došlo podľa Pirošíkovej na základe opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR. Z opatrení sa však stali vyhlášky, pri ktorých zákonodarca tvrdí, že ide o všeobecne záväzné právne predpisy.

„Ďalšia forma, ktorou sa u nás zasahuje do základných ľudských práv, sú uznesenia vlády. Pokiaľ došlo k podaniu správnych žalôb, tak napríklad Úrad vlády Slovenskej republiky vo vzťahu k uzneseniam tvrdí, že sú to všeobecné právne akty,“ vysvetľuje právnička.

Jednotlivec na Slovensku sa tak podľa Pirošíkovej dostáva do situácie, že vo vzťahu k obmedzeniam nemá účinnú súdnu kontrolu, „na rozdiel od iných štátov, kde je to bežné“, upozorňuje.

Celá relácia: TU.

VIDEO:

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Právnička: Nie je dôvod, aby sa k zaočkovaným a nezaočkovaným pristupovalo odlišne, TA3, 1.6.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár