VIDEO: Primárka ARO Andrea Letanovská lieči pacientov s covidom Ivermectinom

Primárka oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny a poslankyňa za stranu Za ľudí – MUDr. Andrea Letanovská PhD. z bratislavského Národného onkologického ústavu opísala pre Právo a Novinky.cz svoje skúsenosti s liečbou Covidu-19 liekom Ivermectin aj dôvody, prečo sa do toho so svojimi kolegami ako jedni z prvých v Európe pustili.

VIDEO: TU.

Čo vás viedlo k tomu použiť tento štyridsať rokov starý liek na liečbu Covidu-19?

V posledných mesiacoch sa o Ivermectine šíria informácie zo sveta aj krajín Európskej únie, kde bol tento liek úspešne podávaní pacientom s covidom. Zdá sa, že vďaka nemu mali ľahší priebeh. To znamená, že mali menej závažné komplikácie, skôr sa zotavili a zbavili vírusu. Na základe toho podala Slovenská spoločnosť anestéziológie a intenzívnej medicíny žiadosť na ministerstvo zdravotníctva. Pán minister žiadosti vyhovel, umožnil tento liek priviezť a bez registrácie ho experimentálne používať.

Ako ho používate?

Liek sa podáva ústne vo forme tabliet. Pretože sa jedná o experimentálny liek, je potrebný súhlas pacienta. Na začiatku sme ho raz podali aj tak, že si ho pacient zohnal a priviezol sám. V prípade, že je pacient v umelom spánku, pretože potrebuje umelú pľúcnu ventiláciu, je liek podávaný žalúdočnou sondou.

Kedy ste začali a aké máte výsledky?

Sú to viac ako dva týždne, čo ho používame. Na hodnotenie vplyvu na priebeh ochorenia a na celkový výsledok je teda príliš skoro. Na jednej strane sa zdá, že sa pacienti ľahšie zbavujú vírusu a stávajú sa negatívnymi po relatívne krátkej dobe od užitia, a to aj pacienti, ktorí mali relatívne vysokú vírusovú záťaž. To je ale len jeden parameter, ďalší parameter je ten, ako na tom sú po klinickej stránke (zdravotne). Stav niektorých pacientov sa zlepšil, ale potom sú iní, u ktorých sa stav nezlepšil napriek tomu, že sa vírusu zbavili.

To ochorenia je tak závažné, a tak ťažko poškodzuje pľúca, že sa niektorí pacienti síce zbavia vírusu, ale ich stav sa ďalej zhoršuje, a môžu dokonca zomrieť na zlyhanie dýchania. Na akékoľvek závery potrebujeme dlhší čas a oveľa viac pacientov.

Koľko pacientov ste vyliečili?

My sme covidové ARO, respektíve ARO s covidovým oddelením.

V našej nemocnici sú ďalšie dve oddelenia, kde pacientom ivermektín podávajú. Každý nakazený pacient, ktorý má príznaky covidu a súhlasí, tak tento liek u nás dostane. Niektorí nakazení pacienti sa k nám na ARO z iných oddelení vôbec nedostali, iní dostali a boli doliečení u nás.

Môj odhad je taký, že nejakých 25 pacientov bolo v našom ústave zaliečených, nie vyliečených, nepovažovala by som ich za vyliečených, na to je ešte skoro. Dva týždne je veľmi krátka doba aj na veľmi dobrý priebeh covidu.

Je použitie ivermektínu na účely liečenia covidu bezpečné?

Vzhľadom k tomu, že sa ivermektín používa štyridsať rokov a vo svete ho užívali milióny ľudí, sa dá povedať, že je ten liek dobre vyskúšaný a je aj dobre otestovaná jeho tolerancia.  Zdá sa, že je veľmi dobre znášaný. Slovenské Národné toxikologické centrum vydalo odporúčanie, ako sa stavať k príliš vysokému dávkovaniu pri liečbe covidu. Aj pri náhodnom užití desaťnásobku odporúčanej dávky sú nežiaduce účinky tohto lieku mierne a zvládnuteľné.

Ako vlastne liek v tele funguje?

In vitro štúdie, to znamená mimo tela pacienta, potvrdili tri základné mechanizmy, ktorými by mohol liek účinkovať. Je to ale samozrejme potreba potvrdiť in vivo, to znamená v tele pacientov. Zdá sa však, že bráni množeniu vírusu. Liek má všeobecne protizápalové účinky a pravdepodobne bráni prechodu vírusu z obalu bunky do jadra.

Kedy je najlepšie liek nasadiť?

Vzhľadom k predpokladanému mechanizmu účinku lieku a jeho predpokladanej schopnosti umožniť telu zbavovať sa rýchlejšie vírusu, všetko nasvedčuje tomu, že najväčší benefit by mohol byť v počiatočných štádiách. Teda vo chvíli, kedy má pacient potvrdenú infekciu a začnú sa u neho prejavovať príznaky. Inými slovami v čase, keď sa vírus množí a je možné zabrániť ťažkým príznakom.

Máte nejaký príklad z vašej praxe, kedy sa niekto vďaka ivermektínu vyliečil?

Máme prípad jednej staršej pacientky s pokročilou rakovinou, ktorá potrebovala kyslík z prístrojov a po podaní ivermektínu, po nejakých troch, štyroch dňoch bola negatívna. PCR test ukázal, že už v sebe nemá vírus, potreba kyslíka sa znižovala a približne po piatich dňoch sme ju preložili na štandardné oddelenie bez potreby kyslíka.

Podávate ivermektín v kombinácii s ďalšími liekmi?

Podávame všetky lieky, ktoré sa pre koronavírus odporúčajú. Nemáme zatiaľ žiadny kauzálny liek, ktoré by to ochorenie vyliečil tak, ako antibiotiká vyliečia bakteriálnu infekciu. Máme odporúčanú podpornú liečbu a z tých najoverenejších to sú asi tieto: vitamíny C a D, zinok, antibiotiká, ktoré majú predpokladaný antivírusový efekt, kyslík a vo zvlášť ťažkých prípadoch krátkodobo aj dexametazón.

Vzali by ste si ivermektín vy sama?

Ja som zatiaľ nebola infikovaná koronavírusom, ale keby som bola a mala ho k dispozícii, tak by som si ho určite vzala.

Teraz, keď máte vlastnú skúsenosť, čo by ste odkázali svojim českým a slovenským kolegom?

Najskôr by som vysvetlila, prečo sme sa do toho pustili aj napriek tomu, že lekári majú radi liečbu, ktorá je takzvane evidencia based (podložené dôkazy), alebo overená randomizovanými štúdiami, kde sú tie dáta nepriestrelné. To zatiaľ chýba.

Ale v takto ťažkej kríze, kedy máme veľa nakazených pacientov a ich stav sa zhoršuje, kapacita nemocníc prestáva stačiť, umierajú ľudia, pričom liek preukazuje v inej indikácii bezpečnosť, sme inú voľbu nevideli.

Pustili sme sa do toho, pretože nechceme sedieť so založenými rukami a čakať, na to, až štúdie za pol roka preukážu jeho účinnosť. Povedali sme si, že vzhľadom na to, že riziko je malé, tak do toho pôjdeme a budeme ho podávať.

Keď je tu akákoľvek, hoci malá vidina toho, že by mohol priebeh choroby zmierňovať, prípadne znižovať stupeň komplikácií, tak to stojí za to, pretože zvyšuje pacientovu šancu.

Myslíte, že schválenie ministerstvom dodalo lekárom odvahu?

Myslím, že áno, pretože ministerstvo zdravotníctva je autorita. Toto nie je prvý liek, ktorý bol schválený pre experimentálnu liečbu. Minister zdravotníctva vychádzal z dostupných informácií, nakoľko je preukázaná bezpečnosť v inej indikácii. Myslím, že to zvýšilo odvahu lekárov liek použiť. Veľmi dôležité je tiež to, že minister nezostal len pri schválení, ale zabezpečil aj dovoz. Liek sa musí stať dostupným za primeranú cenu, aby bol k dispozícii aj fyzicky tak, aby si ho pacienti nemuseli sami voziť zo zahraničia.

Český premiér Andrej Babiš v rozhovore pre Právo uviedol, že vám kvôli ivermektínu volal. Čo ho zaujímalo?

Pán premiér sa ma pýtal na naše skúsenosti, odkedy ho používame, aké máme predbežné výsledky, čo od neho očakávame, odkiaľ sme ho získali a akým spôsobom ho podávame. Vyzeralo to, že ho tieto informácie zaujali a trúfla by som si odhadnúť, že budú smerovať k tomu, že bude azda dostupný aj v Českej republike.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Primářka z ARO k Ivermektinu: Lékaři někdy potřebují odvahu, Novinky.cz, 28.2.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply