VIDEO V TEXTE: Európsky súdny dvor nariadil štátom EÚ prijať migrantov

Tagged With: , , , , 1 Comment

Najvyšší súd EÚ odmietol sťažnosť zo strany Maďarska a Slovenskej republiky o legálnosti povinného programu kvót o prijímaní „utečencov“, ktorý vyžaduje, aby členské štáty EÚ prijali desiatky tisíc migrantov z Afriky, Ázie a Stredného východu. Rozhodol, že Európska komisia ako výkonný orgán EÚ má zákonné právo nariadiť jednotlivým štátom, aby prijali tzv. žiadateľov o azyl a naopak, že členské štáty nemajú žiadne právo odmietnuť tieto príkazy. Rozhodnutie zo 6.septembra, ktoré bolo označené za víťazstvo európskeho federalizmu, poukazuje na to, do akej miery EÚ uzurpovala rozhodovacie právomoci všetkých členov.

Oponenti presídľovacej schémy vravia, že rozhodnutie o udelení pobytu by malo zostať na národnej úrovni a jednostranným zavedením kvót sa nikým nevolení bruselskí byrokrati snažia vnucovať svoj diktát demokraticky zvoleným vládam európskych krajín. Spor sa ťahá od septembra 2015, kedy „jadro“ EÚ v úzkom kruhu hlasovalo za presídlenie 120 tisíc „utečencov“ z Talianska a Grécka do iných častí Európy (k čomu by sa pridalo ďalších 40 tisíc, o čom sa hovorilo už v júli 2015).

Zo 160 tisíc migrantov dostalo 9 štátov strednej a východnej Európy príkaz na prijatie asi 15 tisícov. Hoci Česká republika, Maďarsko, Rumunsko a Slovenská republika hlasovali proti, sú stále tlačené k múru, aby dohodu začali dodržiavať. Odvtedy odmietlo pridelené kvóty (prevažne moslimských) migrantov niekoľko štátov. Napríklad Poľsko má kvótu 6182 migrantov, ani jeden z nich nebol prijatý. Česká republika má prevziať 2691 migrantov, z ktorých bolo akceptovaných 12. Maďarsko dostalo kvótu 1294 migrantov a ku svojmu šťastiu neprevzalo jediného. Len (poddané) Lotyšsko a Malta akceptovali kvóty v plnej miere.

Maďarsko a Slovenská republika, s podporou Poľska, vyhlasujú, že Európska únia porušila pravidlá a prekročila právomoci, keď schválila systém kvót „kvalifikovanou väčšinou.“ Súdny dvor EÚ rozhodol, že hlasovanie touto väčšinou je dostatočné, pretože EÚ vraj „nemusela konať jednomyseľne, keď toto rozhodnutie prijala.“

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó nazval súdny výrok za „odporný a nezodpovedný“ a „v rozpore so záujmami európskych národov, vrátane Maďarska.“ Dodal: „Toto rozhodnutie ohrozuje bezpečnosť a budúcnosť celej Európy.“ Slovenský premiér Róbert Fico uviedol, že hoci „rešpektuje“ rozhodnutie súdu, odpor jeho vlády voči plánu premiestnenia sa „vôbec nezmenil“. (Ako je to s praktickou realizáciou slov Róberta Fica, keď Slovensko je jedinou krajinou V4, ktorá nečelí správnemu konaniu za neprijímanie utečencov? Potvrdili by aj občania Nitrianskeho kraja, že žiadne „nové rodiny“ do ich obcí nepribudli? – pozn.red.) Poľská premiérka Beata Szydłová povedala: „Bola som presvedčená, že súd vydá takýto verdikt, ale nič nemení na postoji poľskej vlády v súvislosti s migračnou politikou.“

Nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel uviedol, že rozhodnutie znamená povinnosť východoeurópskych štátov dodržiavať zásady prerozdeľovania migrantov: „Očakávame, že všetci európski partneri budú dodržiavať a bezodkladne implementovať znenie tejto dohody.“ Komisár EÚ pre migráciu Dimitris Avramopoulos rozhodnutie Európskeho súdneho dvora takisto vrelo privítal. Európska komisia už proti Českej republike, Maďarsku a Poľsku za neprijatie kvót začala právne konanie za „neplnenie si povinností“ (vyplývajúcich z „európskeho práva“), ktoré môže viesť k finančným pokutám.

Viktor Orbán, ktorý sa stal vlajkonosičom odporu voči nemeckej politike „otvorených dverí“, opakovane varoval, že moslimskí migranti ohrozujú kresťanskú identitu Európy. Na septembrovom zhromaždení v meste Kötcse predložil odborné predpovede, podľa ktorých sa očakáva, že viac ako 60 miliónov (prevažne moslimských) prisťahovalcov sa presunie do Európy v priebehu nasledujúcich 20 rokov – a tým do roku 2030 exploduje moslimské obyvateľstvo v Európe na viac ako 20%. „Islamizácia Európy je skutočná,“ upozorňuje Orbán.

Preložené (skrátené) z: European Court Orders EU Countries to Take Migrants („Politics has raped European law and values“); autor: Soeren Kern, Gatestone Institute, 7. 9. 2017

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Richard Strážan
(*1969, Bratislava) Geopolitický a spoločenský analytik dlhodobo pôsobiaci, bádajúci a študujúci vo viacerých mestách Európy a Ázie; konfrontuje korene, poznatky a vplyvy historických, filozofických a kultúrnych vied, smerov a náboženstiev na spoločnosť a jej pohyb v priebehu storočí...
One Response to "VIDEO V TEXTE: Európsky súdny dvor nariadil štátom EÚ prijať migrantov"
  1. Kvóty jednoznačne odmietnuť ako Orbán. Ešte vačšou hrozbou sú ale jednotné dávky pre migrantov. Toto by bola katastrofa, pretože krajiny s nižšou cenovou hladinou by boli atraktívne a Slovensko by bolo zamorené migrantnmi. Chceme skončiť ako Francúzsko, kde sa muslimské gangy chystajú prevziať kontrolu nad krajinou?

    http://www.epshark.cz/clanek/124/muslimske-gangy-pripravuji-nasilne-prevzeti-francie-a-nemecka

Pridaj komentár

  & Časopis