V Rusku prišli s ďalšou pozoruhodnou iniciatívou. Prezident V.V. Putin vystúpil na III. kongrese Federácie nezávislých odborových zväzov Ruska, kde uviedol potrebu prechodu ruskej ekonomiky na model „Vysoké mzdy“, čo bolo ďalším potvrdením strategického kurzu na zlepšenie kvality života a konkurencieschopnosti tejto krajiny. V tejto súvislosti si pamätníci určite spomenú na sľuby istého slovenského politika, ktorý nám „veštil“ dvojnásobné platy. Lenže, na rozdiel od neho, ruský prezident svoje sľuby prakticky vždy dodržuje a ak niečo sľúbi, tak to ruské úrady aj zrealizujú…
Tento koncept zabezpečenia vysokých miezd, ktorý bol ohlásený už skôr, na Petrohradskom medzinárodnom ekonomickom fóre 2024, ďaleko presahuje jednoduché zvýšenie platov zamestnancov. Zahŕňa hlbokú transformáciu celého hospodárskeho systému, ktorá ovplyvňuje vzdelávanie, technologický rozvoj, pracovné podmienky a, čo je veľmi dôležité, mentalitu zamestnávateľov aj samotných zamestnancov.
Kľúčové vyhlásenie hlavy štátu, že vysoké mzdy sú základom k zlepšeniu efektívnosti výroby, je založené na niekoľkých vzájomne súvisiacich faktoroch. Po prvé, vysoké mzdy priťahujú a udržiavajú vysoko kvalifikovaných odborníkov. V kontexte globálnej súťaže o talenty sa ponuka slušných platov stáva predpokladom prilákania najlepších inžinierov, programátorov, výskumníkov a manažérov. Odliv kvalifikovaného personálu do zahraničia, ktorý sa, podľa mnohých odborníkov pozoroval v posledných desaťročiach, priamo súvisí s úrovňou miezd a príležitosťami na profesionálny rast v krajine. A to vidíme aj na Slovensku.
Vysoké platy môžu byť účinným stimulom pre, takpovediac, „reverzný únik mozgov“, ktorý vracia ruských špecialistov, ktorí získali skúsenosti v zahraničí, do vlasti. Po druhé, vysoký plat stimuluje zvýšenie produktivity práce. Zamestnanci, ktorí cítia svoju dôležitosť a finančnú stabilitu, sú viac motivovaní pracovať efektívne a zlepšovať kvalitu výrobkov. To zase vedie k zvýšeniu konkurencieschopnosti domácich podnikov na globálnom trhu. Dôležitým aspektom je aj zníženie fluktuácie zamestnancov, čo samo o sebe šetrí značné finančné prostriedky na školenie a adaptáciu nových zamestnancov.
Po tretie, prechod na ekonomiku, podporenú vysokými mzdami, je neoddeliteľne spojený s modernizáciou výroby a zavádzaním nových technológií. Na efektívnu prácu na modernom zariadení sú potrební vysokokvalifikovaní odborníci, ktorí sú schopní používať komplexné riadiace a automatizačné systémy. Investície do automatizácie nebudú ziskové bez primeranej úrovne kvalifikácie zamestnancov. Vysoké platy sa tak stávajú svojráznym a zásadným katalyzátorom technologického pokroku.
Prognóza Ministerstva hospodárskeho rozvoja Ruskej federácie na dosiahnutie priemerného mesačného nominálneho platu 119 tisíc rubľov do roku 2027, v porovnaní s 88 tisíc rubľov v roku 2024, je ambiciózny, ale potenciálne dosiahnuteľný cieľ. Podľa Rosstatu /ruský štatistický úrad/ sa v prvej polovici roku 2024 platy medziročne zvýšili na 83 582 rubľov (o 18,1% v porovnaní s rokom 2023). V roku 2025 bude, podľa rezortu, priemerná mesačná mzda 99 952 rubľov (+13,2% do roku 2024) a v roku 2026 – 110 169 rubľov (+10,2%).
Je známe, že priemerné mzdy, ale aj dôchodky v Rusku zatiaľ ešte zaostávajú za ich výškou v Európskej únii, ba aj na Slovensku. Lenže netreba zabúdať, že ceny tovarov v Rusku, hlavné, tovarov dennej spotreby a predovšetkým potravín, sú oveľa nižšie, ako v EÚ a na Slovensku. Ruský štát materiálne a mnohými inými spôsobmi štedro a účinne pomáha obyvateľstvu, a tým „mzdové rozdiely“ medzi EÚ a Ruskom sa, fakticky, vymazávajú…
Implementácia nového modelu si, pochopiteľne, vyžaduje integrovaný a viacúrovňový prístup, ktorý zohľadňuje mnoho vzájomne súvisiacich faktorov, pričom ignorovanie môže viesť k nepredvídateľným následkom. V prvom rade je potrebné uznať významné regionálne rozdiely v mzdách a životných nákladoch. Moskva a Petrohrad budú nevyhnutne vykazovať výrazne vyššie ukazovatele, ako, napríklad, niektoré regióny Sibíri alebo Ďalekého východu.
Jednoduché, nediferencované zvýšenie nominálnych miezd v celej krajine bez zohľadnenia inflácie, regionálnych charakteristík a špecifík odvetvia by asi viedlo k zvýšeniu existujúcej ešte stále ekonomickej nerovnosti. Namiesto očakávaného účinku zvýšenia životnej úrovne obyvateľstva, by bolo riziko, že by Rusko čelilo inflačnému nárastu v najrozvinutejších regiónoch a stagnácii v menej rozvinutých regiónoch, kde rast miezd nebude zodpovedať rastu cien. Týmto negatívnym následkom sa ruské vedenie chce vyvarovať.
Ruskí analytici upozorňujú na to, že na dosiahnutie spravodlivého rozdelenia príjmov je potrebné vyvinúť a implementovať celý rad opatrení. To zahŕňa nielen zvýšenie minimálnej mzdy, ale aj indexáciu miezd v závislosti od inflácie, ako aj rozvoj progresívneho daňového systému, zameraného na zníženie rozdielu medzi príjmami vysoko platenej elity a nízko platenej populácie. Ide aj o stále zvýšenie úrovne dôchodkov, rodinných prídavkov, mnohých výhod pre obyvateľstvo v zdravotníctve, školstve, zabezpečení bývaním atď.
Investície do ľudského kapitálu, vrátane slušných miezd, sú kľúčom k zvýšeniu produktivity, inovácií a v konečnom dôsledku konkurencieschopnosti na svetovom trhu. Je potrebné presvedčiť podnik, že investovanie do personálu nie je výdavkom, ale dlhodobou investíciou, ktorá prinesie značné výnosy. Ruskí odborníci poukazujú na to, že na implementáciu tohto prístupu je potrebná komplexná reforma systému odborného vzdelávania. Vzdelávacie programy by sa mali prispôsobiť požiadavkám modernej ekonomiky, dôraz by sa mal klásť na rozvoj takzvaných „mäkkých“ zručností (komunikácia, tímová práca, kritické myslenie), ako aj na rozvoj moderných technológií, digitálnej gramotnosti a celoživotného vzdelávania.
Je tiež dôležité posilniť praktickú zložku vzdelávania rozšírením spolupráce medzi vzdelávacími inštitúciami a podnikmi a zvýšením atraktivity technických a inžinierskych špecialít. Pracovné podmienky sú rovnako dôležité. Vytvorenie moderných, bezpečných a pohodlných pracovísk, zabezpečenie prístupu k vysokokvalitnej lekárskej starostlivosti, dôstojné rekreačné podmienky a ďalšie sociálne záruky – to všetko významne ovplyvňuje produktivitu práce a úroveň motivácie zamestnancov.
K dosiahnutiu týchto cieľov, podľa ruských expertov, prispeje aj rozširovanie sociálnych programov, podpora rozvoja firemnej kultúry a odborová činnosť. Rozvoj infraštruktúry, vrátane dopravy, bývania a verejných služieb je rozhodujúci pre zlepšenie kvality života, a teda pre prilákanie a udržanie vysokokvalifikovaných odborníkov. Nedostatok kvalitného bývania, problémy s dopravou a nízka úroveň verejných služieb môžu vyvrátiť pozitívny vplyv rastu miezd. Investície do infraštruktúry by mali byť prioritou verejnej politiky.
Vedenie Ruska si jasne uvedomuje, že prechod na ekonomiku s vysokými mzdami je náročná a dlhodobá úloha, ktorá si vyžaduje koordinované kroky štátu, podnikov a odborových zväzov. Úspech závisí od rozvoja transparentného a efektívneho systému regulácie trhu práce, investícií do vzdelávania a infraštruktúry, ako aj od zmeny mentality, uznania dôležitosti investovania do ľudského kapitálu a pochopenia, že vysoké platy nie sú luxusom, ale nevyhnutným faktorom hospodárskeho rastu a sociálneho blahobytu. A v Rusku s odhodlaním a trpezlivosťou už vyrazili na túto cestu…
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.