
V poradí už piaty ročník vlasteneckého Slovenského národného pochodu vyvrcholil minulý víkend pod historickými múrmi krásneho hradu Devín. Odštartoval v nedeľu 13. augusta pri Pamätníku Československého armádneho zboru na Dukle a bol slávnostne ukončený 15. septembra v hlavnom meste Slovenskej republiky pod Devínom.
„Na hrad Devín nám bol už tradične zakázaný vstup s vlajkami od „progresívnych“ zástupcov Múzea mesta Bratislavy. Tohto ročníka sa celkovo zúčastnili asi dve stovky účastníkov v rámci jednotlivých etáp, sprievodných podujatí a čistenia pamätníkov SNP,“ povedal pre náš portál jeden z organizátorov Slovenského národného pochodu, predseda vlasteneckého združenia Slavica /Nitra/ Miloš Zverina.
„Slovenský národný pochod organizuje slovanský spolok Slavica každoročne od polovice augusta do polovice septembra. Jedná sa predovšetkým o turisticko-spoločenské podujatie postavené na propagácii myšlienok, hodnôt a dejinných udalostí Slovenského národa. Predovšetkým je to pripomenutie si Slovenského národného povstania (preto aj názov podujatia je v skratke SNP) ako jednej z najvýznamnejších udalostí novodobých dejín Slovenska. Okrem toho, sa v tomto období (august/september) odohrali aj ďalšie významné udalosti ako, napríklad, Východoslovenské roľnícke povstanie (1831) a Slovenské povstanie (1848). A súčasne je to pochod za tradičné slovenské hodnoty a spôsob života,“ uviedol predseda Slavice Miloš Zverina.
Pripomenul, že dôraz sa kladie na sprievodné podujatia (spomienkové podujatia pri pamätníkoch – Dukla, Svidník, Haniska, Veľké Vozokany, Skýcov, Staré Hory, Myjava, Bradlo, Slavín, Devín atď.) a vybrané etapy pochodu ako, napríklad, Rusínska etapa (Dukla – Medvedie – Vyšná Pisaná – Nižná Pisaná – Údolie smrti – Kapišová – Svidník), Etapa východoslovenského roľníckeho povstania (Cemjata – Čertov kameň – Kvašná voda – Haniska – Pamätník VRP 1831), Partizánska etapa (Staré Hory – Bunker Mor ho – Staré Hory – Pamätník Mor ho), Etapa Slovenského povstania 1848 (Múzeum SNR na Myjave – Polianka – Jandova dolina – Mohyla M. R. Štefánika) alebo Devínska etapa (Slavín – Mlynská dolina – Devínska Kobyla – Hrad Devín).
Poznamenal, že etapy a sprievodné podujatia môžu do budúcnosti pribúdať a nemusia sa nachádzať výlučne len na Ceste hrdinov SNP. „Záujemcovia sa môžu zúčastniť SNP samostatne na akomkoľvek úseku v čase od polovice augusta do polovice septembra. Vítaná je spoločná účasť na jednotlivých ohlásených etapách alebo sprievodných podujatiach. Ďalej sa môžete zúčastniť tohto podujatia aj tým, že vyčistíte akýkoľvek pamätník venovaný SNP a urobíte pri ňom pietnu spomienku. Turisti, ktorí majú dostatočnú kondíciu a voľný čas, môžu v tomto období absolvovať celú trasu SNP. Budeme radi, ak sa uvedené podujatie stane tradíciou a sme pripravení obohatiť toto podujatie novými nápadmi a postrehmi od slovenskej verejnosti,“ podčiarkol Miloš Zverina.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.